Skocz do zawartości

Balanga w KL Auschwitz


elpasys

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie wystawiło 116 zdjęć załogi Konzentrationslager Auschwitz. Te zdjęcia, wykonane w 1944r., nie były dotychczas publikowane. Przestawiają one załogę obozu koncentracyjnego Auschwitz w chwilach wolnych od pracy (czyli mordowana więźniów). Na zdjęciach, wykonanych w domu wypoczynkowym nad Sołą, kilka kilometrów od obozu, widać niemieckie kobiety, tzw. pomocnice (patrz: burdel w obozie). Album został przekazany muzeum przez byłego oficera wywiadu armii USA, który znalazł ten album we Frankfurcie w 1945r. przy przeszukaniu pewnego mieszkania. Więcej:
http://einestages.spiegel.de/static/topicalbumbackground/268/froehliche_stunden_neben_der_gaskammer.html

Napisano

Pacjenci" w obozie też śmiali się. Tylko ten jeden raz, gdy przyszło wyzwolenie. Na zdjęciu więźniowie KL Dachau uwalniani przez żołnierzy 7. Armii USA.

Napisano
Góry w Oświęcimiu?
Gdy stoi się nad rzeką Sołą na wysokości obozu Birkenau, wyraźnie widać na południu nasze góry - Beskidy.
Ten dom wypoczynkowy" dla SS-manów znajdował się kilka (kilkanaście) kilometrów od obozu KL Auschwitz, zapewne w tych górach.
Kolegów z tych okolic proszę o ID miejsca tego domu wypoczynkowego".
Napisano
Dziwna zecz,
moge sie mylic,ale na trzeciej fotce widze chyba osobnika o dziwnie ciemnej karnacji,a do tego na palcu lewej dloni widze jakby obraczke.?????
Napisano
Gdzie był ten dom wypoczynkowy"?
Oryginalny tekst: Der bei der SS zur Erholung beliebte Ort liegt etwa 30 Kilometer südlich von Auschwitz am Sola-Fluss."
Czyli; 30 km na południe od obozu nad rzeką Sołą.
Napisano
Ciemną karnację skóry ma wielu Francuzów. W 1940r. Niemcy zabijali na miejscu wszytkich podddających się francuskich żołnierzy o takim kolorze skóry.
Napisano
jeżeli 30 km na południe to mogą to być okolice Porabki, Żywca. Ja osobiście stawiam na przełęcz Kocierska.
Ale z fotografii ciężko określić. ktoś bardziej miejscowy mógłby powiedzieć więcej.
Napisano
Dzięki. Czy mógłbyś wrzucić tutaj aktualne foto tego obiektu? Chodzi mi głównie o tych sentymantalnych Niemców, którzy dość często odwiedzają to forum w poszukiwaniu śladów swoich wspomnień, lub wspomnień ich dziadków .
Napisano
W Międzybrodziu Bialskim po byłym komendancie KL Auschwitz-Birkenau zachował się drewniany dom wypoczynkowy.

Ośrodek wypoczynkowy Złoty Stok na zboczu Kotelnicy w Międzybrodziu Bialskim nie wyróżnia się spośród innych w okolicy. Wokół głównego budynku z jadalnią i zapleczem dla kilkunastu położonych nieopodal domków kempingowych rosną wielkie beskidzkie świerki. Ośrodek nie jest nowy, to widać od razu. Zbudowany został z desek, pokrytych ciemną impregnacją. Dzisiaj nikt już tak nie buduje. Mało kto jednak wie, że główny budynek wykonali więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W Międzybrodziu koło Bielska znajdował się jeden z wielu obozów pomocniczych KL Auschwitz. U stóp budynku, kilkadziesiąt metrów poniżej, znajduje się stara willa. Znawcy historii regionu twierdzą, że należała do Rudolfa Hössa, komendanta KL Auschwitz-Birkenau. Dwukondygnacyjny budynek z drewnianych bali jest obecnie własnością prywatną. Obok willi znajduje się bunkier, jeden z dwóch w okolicy.
Więźniarskie komando



- Podczas wizyty w Międzybrodziu Bialskim członkowie Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia pokazali nam ten dom. Nie wiedzieliśmy o jego istnieniu - mówi Ewa Dyjas, historyk z działu konserwacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W czasie wojny pensjonat służył niemieckim żołnierzom-rekonwalescentom, którzy w czystym górskim klimacie dochodzili do zdrowia. Po wojnie willa i główny budynek ośrodka stały się własnością klasy robotniczej, czyli weszły w skład ośrodka wypoczynkowego Zakładów Chemicznych w Oświęcimiu.

- Mamy informacje, że w Międzybrodziu pracowało więźniarskie komando, ale nie są o­ne, niestety, zbyt pełne. Było to komando zewnętrzne Auschwitz. Więźniowie najpierw wydobywali w okolicy żwir. Nieco później Niemcy zdecydowali o budowie pensjonatu. Był o­n miejscem wypoczynku dla oficerów SS, którzy nie mieli urlopu, a chcieli odpocząć gdzieś niedaleko - tłumaczy Ewa Dyjas.

Więźniowie zbudowali ośrodek pod nadzorem esesmanów. W czasie budowy nocowali w jednym z bunkrów. Do tej pory są tam stare, twarde prycze. Dla Hössa zbudowali osobny dom, a obok niego niewielki bunkier przeciwlotniczy. Willa komendanta i schron znajdują się obecnie poza terenem ośrodka Złoty Stok.

Niemieckie ślady

Bronisława Kocemba z Międzybrodzia pracowała w kuchni pensjonatu:

- Jestem już stara i schorowana. Mało co pamiętam, ale potwierdzam, że Höss bywał w Międzybrodziu. Mieszkał w drewnianej willi, często robił przechadzki po lesie.

Okoliczni mieszkańcy wiedzą z relacji rodziców, że przy budowie pensjonatu pracowało kilkudziesięciu więźniów. Materiały budowlane wnosili na plecach po zboczu Kotelnicy. Oprócz drewnianego pensjonatu, ocieplonego torfem i igliwiem, powstały też ujęcie wody i studnia, którą ośrodek wykorzystuje do tej pory.

- Czasem odpoczywali pod wielkim stogiem siana. Miejscowi wkładali dla nich w ten stóg jedzenie. Tak opowiadał mój ojciec - mówi Kazimierz Dudek.

Kiedy pensjonat już powstał, hitlerowcy do jego obsługi wyznaczyli kilku więźniów i parę kobiet z okolicy.

Dziś prywatnym ośrodkiem opiekuje się - jako dozorca - Andrzej Kolniak z Oświęcimia. Były pensjonat SS poddany został niewielkiemu remontowi.

- Przy wymianie okien z ramy wysypały się stronice niemieckiej gazety, której użyto do ocieplenia domu. Był tam również list po niemiecku do Herr Niedermayera, zaadresowany Miedzybrodzie Bielitz - mówi Kolniak.

Wartość historyczna

Wewnątrz pensjonatu zachował się piec z pierwszej połowy lat 40. ubiegłego stulecia, który był jednocześnie kominkiem w dużej sali bawialnej. Pokoiki dla gości były ciasne i ciemne, podobnie jak korytarz i bunkier. Przed domem na jednej z betonowych płyt obok inicjałów K. M. zachowała się data 26. V. 1941.

Kopertę z czasów wojny i hitlerowską gazetę właściciel ośrodka zamknął na razie w szafie.

- Tym miejscem interesujemy się od dość dawna. Zorganizowaliśmy konkurs historyczny na wspomnienia mieszkańców naszego regionu i wtedy dowiedzieliśmy się, że jeden z budynków pod Kotelnicą, nieopodal pensjonatu dla esesmanów, zamieszkiwał od czasu do czasu Rudolf Höss. Kilka miesięcy temu nowy właściciel ośrodka chciał wyburzyć pensjonat. Dokumenty i gazetę wydobytą podczas remontu zamierzamy przekazać do Muzeum Auschwitz. Chcemy też zaznaczyć w jakiś sposób, co znajdowało się w tym miejscu w czasie wojny. Myślimy o tablicy informacyjnej - mówi Mieczysław Czulak, prezes Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia.

Właśnie dlatego miłośnicy regionu ściągnęli pod Kotelnicę historyków z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Willa Hössa (obecnie ul. Kalinowa 27), jak się okazało, jest własnością mieszkańca Śląska. Muzealnicy i członkowie Towarzystwa Miłośników Międzybrodza chcą, żeby Urząd Wojewódzki w Katowicach uznał wartość historyczną obiektów i otoczył je ochroną.

- Czekamy na decyzję, zanim prywatny właściciel nie przeprowadzi rozbiórki - mówi Ewa Dyjas.

źródło: Dziennik Zachodni

Jesli ktos bywa w poblizu - prosze o zdjecie wspolczesne.
Jestem z Bielska i mialbym niedalego ale narazie jestem
za granica.
Pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie