Skocz do zawartości

Żołnierz roku ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam i znów przepraszam za źródło cytaty:

Kapral Paweł Ożga z 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego został wybrany Żołnierzem Roku przez Niezależne Forum o Wojsku. Był jednym z komandosów, którzy zaprotestowali w Afganistanie przeciwko źle opancerzonym pojazdom humvee.
Internetowe Niezależne Forum o Wojsku skupia czynnych i byłych żołnierzy, ekspertów od spraw wojskowych i pasjonatów armii. Głosowanie na Żołnierza Roku 2007 trwało od początku stycznia. Według ogłoszonych właśnie wyników zwyciężył w nim kapral Paweł Ożga pseudonim Szturman" z 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego. Zdobył 30 proc. głosów, wyprzedzając m.in. gen. broni Waldemara Skrzypczaka, dowódcę wojsk lądowych i gen. Romana Polko - zastępcę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szturman" to jeden z 11 bielskich komandosów, którzy w czerwcu ubiegłego roku zaprotestowali w Afganistanie przeciwko zbyt słabo opancerzonym pojazdom humvee. Żołnierze nie chcieli wyjeżdżać nimi na patrole. Tłumaczyli, że w razie najechania takim wozem na minę czeka ich pewna śmierć. Poprosili o wcześniejsze odesłanie do Polski.

W kraju wybuchła awantura. Gen. Skrzypczak po wizycie w Afganistanie przyznał jednak, że humvee faktycznie były niebezpieczne dla polskich żołnierzy, ponieważ nie chroniły przed wybuchem min-pułapek.

Ostatecznie z całej jedenastki do kraju wróciło dwóch podoficerów, w tym kapral Ożga, który stanął przed groźbą wyrzucenia z wojska. Ppłk. Adam Stręk, dowódca bielskiego batalionu, wystawił mu negatywną opinię o przebiegu służby. Gazety donosiły, że napisał w niej o raku osobistej odwagi" żołnierza. Błyskawicznie zareagował minister obrony narodowej Bogdan Klich, prosząc dowódcę wojsk lądowych o przeanalizowanie opinii.

W bielskiej jednostce nikt nie chciał wczoraj wypowiadać się w tej sprawie. Powiedziano nam tylko, że kapral Ożga przebywa na urlopie i odesłano do kpt. Jacka Popławskiego, rzecznika 6. Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie. - Nie będę komentował wyników głosowania na forum. Kapral Ożga ma kontrakt do 30 kwietnia. Dowódca brygady wydał już zgodę na jego przedłużenie. Czekamy teraz na ostateczną decyzję Sztabu Generalnego i liczymy, że będzie pozytywna - powiedział kpt. Popławski. Dodał, że negatywna opinia wydana kapralowi przez dowódcę bielskiego batalionu, została zweryfikowana na dobrą".

Ze Szturmanem" nie udało nam się skontaktować.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temu panu wojsko z demokracją się pomyliło ... mieć takiego w odziale w czasie akcji ..to marzenie każdego dowódcy...a kolor muduru mu się podoba albo grubość wkładu kamizelki ...ciekawe co mu powiedzą koledzy którzy mimo wszystko tam zostali ..zresztą szkoda słów na takich ohaterów"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieć takiego w odziale w czasie akcji ..to marzenie każdego dowódcy..." hmm...czyzby w MON-ie nadal panowala zasada;Mierny bierny ale wierny??????????????????

Ten kpr.jest zbyt inteligenty powinien zostac starszym oficerem i sluzyc w logistyce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeton,...właśnie o tym piszę..jak masz dowodzić kimś takim..gościa wysyłasz na akcję a ten Ci mówi że nie bo się boi jazdy na patrole (bo miny pułapki, araby z RPG itp, itd) i jeszcze dostał za to Żołnierzem Roku" ale na pocieszenie...jak mają Amerykanie wygrać w Iraku (czy jakąkolwiek wojnę) jeśli połowa USMC to pacyfiści :D....u nas dzięki mediom doganiamy standardy : )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcjew nie slyszalem o tym aby taka zasada obowiązywała. nie slyszalem rowniez aby cos sie zmienilo w kwestii wykonywania rozkazow lub dyskutowania nad ich trescia czy sensem.

ten kpr jest zbyt inteligentny...hmmm nie wiem na podstawie czego tak sadzisz, dla mnie poprostu wymiękł i to w warunkach bojowych. Wiesz fajnie nosi sie bordowy beret i gra komandzioche".
Gdyby ów kolo był oficerem starszym w logistyce i głosił swoje poglądy jestem pewnien że conajmniej połowa WP przyklasnelaby mu, jednak zauwaz ze nim nie jest.

Dla mnie sprawa jest jasna.

Ps. Pytanie czysto prywatne, byłeś w WP?

mam nadzieje ze prawda nikogo nie urazila.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez żartów koledzy ten żołnierz nie odmówił wykonania rozkazu.Po prostu zaprotestował przeciwko robieniu dziadowstwa. Drogą służbową.
I jak przyszłość wykazała miał rację. Jak mnie żołnierz zameldował że na strzelanie dostaliśmy lipną amunicję to nie miałem do niego pretensji mimo że za podniesienie sprawy zebrałem (pośrednio) na garba. Tylko ze akurat mnie nie zależało żeby wypaść" . Bo zdawałem sobie sprawę czym grozi próba strzelania z tego syfu. No ale ja zostałbym rozliczony za np wypalone oko szweja a tamci panowie dowódcy mają ten komfort że ich najwyraźniej nikt nie rozliczy bo działają w warunkach bojowych.
Pozdro Erih
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erih racja, te warunki troche się różnią no i sprwa ta też nie była taka prosta i przejrzysta.

Marcjew z takim podejściem jak Twoje to ja życze Ci znalezienia się w takich warunkach z takimi dyskutującymi zołnierzami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie