Skocz do zawartości

Rekonstrukcja tzw. drobiazgów z tornistra


Rekomendowane odpowiedzi

obie szczotki w pokrowcu na przybory do czyszczenia wz. 31.

Jak widać, nie ma już tam miejsca na mazak oraz pudełko na pastę do butów, choć mazak może na siłę jescze by jakoś wlazł. Spróbuje dopchnąć jeszcze pudełko po paście Dobrolin, ale bardzo wątpie żeby weszło.
Wniosek z tego taki, że w sumie 3 szczotki i pudełko noszono w dwóch pokrowcach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 months later...
Wracamy do tematu...
sprawa się przeciągnęła w związku z koniecznoscia zmiany szczotkarza. Od poprzedniego otrzymałem wiadomosć w rodzaju skoro jestem dla Pana za mało dokładny, to moze kto inny się podejmie tego zadania".
w zesłży czwartek dogadałem się z innym Panem, wielokrotnie podkreslając, że zalezy mi na maksymalnej - jesli nie 100 proc. - zgodnosci z WT. Co do tej zgodności to wizulanie będzie ona na 100 proc. Jedynym problemem jest jak dotychczas wielka liczba wiązek szczeciny w szczotkach, np. w szczotce do munduru 210 szt. Taka ilośc powoduje, że przy ręcznej robocie, moze sie okazać, że wyjdzie np. 200 czy 205. Nie wiem , co o tym sadzicie, ale akceptując takie odstepstwo kierowałem się faktem, że WT dopuszczały odstępstwa co do wymiarów w granicach do 5 proc. Per analogiam mogłoby więc od biedy zabraknąc nawet tych 10-11 wiązek.

W każdym razie ruszyła produkcja szczotek do munduru i szczotek do obuwia. Koszt wyjdzie taki jak przewidywałem czyli około 30 zł/szt.

Ostatnim problemem pozostaje w tej chwili wykonanie do końca (drewnine korpusy z dziurkami bez zaokrąglonych krawędzi już są gotowe) szczotek do zębów wz. 31. Jezeli kolega Horhe (który zadeklarował pomoc) w koncu znajdzie chwilę, zeby tę kwestię sfinalizowac, to akcja ruszy z miejsca. Jak nie, to trzeba bezie szukać trzeciego szczotkarza...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Chyba nie podałem ceny mazaka jaka finalnie wyszła : 20 zł.
Tkaże ze szczotkami do munduru i obuwia wyjdzie 22zł + 2x35 zł = 92 zł.
Ceny szczotki do zębów na razie nie znam, ale wydaje mi sie, ze wyjdzie w okolicach 25 zł, choć to tylko moje gdybania. Ze szczotką jest po prostu najgorzej, bo wiązek nie jest dużo, ale za to sa bardzo małe i rozmieszczone na niewielkiej powierzchni. i pewnie dlatego już 2 szcztokarzy odmówiło ich wykonania.

Szczotki do munduru, obuwia i mazaki zabiorę do Krakowa w piątek, także kto chce to sobie może je w weekend w Krakowie ode mnie zabrać...

a teraz deser:

W Dzienniku Rozkazów nr. 1 z 1935 r. jest Cennik materjału mundurowego na okres budżetowy 1935/1936", gdzie w pozycjach nr.144-146 wymienia się :szczotki do ubrania, obuwia i smaru (mazak).
Powyższe dowodzi, że szczotki te WP nabywało, a skoro tak to najprawdopoodbniej wydawano je żołnierzom...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
swego czasu był zakład szczotkarski w centrum Warszawy - pamiętam, że zwrócił moja uwagę mnogością asortymentu a był to taki mały warsztacik w kamienicy. Zdaje się że był on na jednej z równoległych ulic łączących Kruczą i Marszałkowską czyli : Nowogrodzka, Wspólna, Żurawia bliżej Marszałkowskiej po północnej stronie tej ulicy - niestety nie jestem w stanie sobie przypomnieć która dokładnie to była ulica... może jeszcze istnieje ten zakład ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Produkcja szczoteczek do zębów zbliża sie do finału. Niestety jednak jak już wspomniałem z braku odpoiwednich maszyn, będą pewne (na szczęscie w zasadzie niewidoczne) odstępstwa od WT, a to:
a) dziurki na włosie musza być odrobine szersze. Nie 1,2mm a 1,8 mm. Inaczej nie da sie włosia zamontowac ręcznie w tak małej dziurce, do tego na drucik.

b) włosie będzie mocowane nie maszynowo poprzez wciskanie", lecz tak jak w normalnych szcoztkach ręcznie bardzo małym drucikiem. Następnie wszystko zostanie pokryte fornirem 0,7 mm. Tak wiec szczotka bedzie grubsza o około 1 mm.

Taką propozycje wykonania otrzymalem od jedynego szczotkarza, który podjął się wykonania tak drobnych szczotek. W przyszłym tygodniu ma dac znać czy udało się wykonac te szczoteczki ta technologią.


Od soboty bede na Bzurze, jezeli ktoś sobie zyczy żeby zabrał dla niego szczotki już wykonane, to prosze dac mi znać via mail albo telefonicznie na 502394715.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Hosanna na niebiesiech....
Własnie poinformowano mnie, ze szczoteczki do zebow wz. 31 są gotowe. Jeszcze ich nie widziałem. Mam nadzieje , ze wyszły ok., zwlaszcza, ze szczotkarz powiedzial: sam sie dziwię , ze tak dobrze wyszły". Bardzo możliwe, ze bede miał je na rekonstrukcji w Łowiczu. Kto jest chętny moze mnie łapać w niedziele na miejscu. Pozostałym wysle pocztą.

Koszt szczoteczki do zębów - 24 zł./szt.

Myśle, ze to nie wiele, biorąc pod uwagę stopień skomplikowania i drobiazgowość tego elementu.

Czyli finał operacji pod wzgledem cenowym przedstawia sie nastepująco:

1.szczoteczka do zębów wz. 31 - 24 zł
2.mazak wz. 31 - 22 zł
3.szczotka do obuwia wz. 31 - 35 zł
4.szczotka do munduru wz. 31 - 35 zł

dodatkowo:
5. Pokrowiec na szczotki wz. 31 - 35 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Z uwagi na fakt, że część osób, które wcześniej zamówiły zestawy szczotek, aktualnie nie reagują na maile w sprawie realizacji zamówienia powstanowiłem wydwać szczotki na zasadzie kto pierwszy ten lepszy".
Aktualnie z 20 kompletów, zostało ich bodajże 7-8.
Mam też pewien zapas szczoteczek do zębów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko wskazuje na to, że szczotki zeszły. Ci którzy w ostatnim tygodniu zglosili się i zrobili przelew niebawem otrzymają paczki/listy ze szczotkami.

Zostały mi jeszcze tylko szczoteczki do zębów.
Jakby się znalazło jeszcze z 10 osób chętnych na komplet szczotek, to moge pozamawiać dorobienie reszty... tj. szczotek do butów, munduru i mazaków.
Tak by do końca uporać się z tematem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Będzie zrobionych jeszcze 7 kompletów szczotek, bo tyle mi zostało szczoteczek do zębów.
Na 3 komplety mam już chętnych. Zatem przyjme jeszcze zamówienia tylko na 4 komplety, na zasadzie, kto pierwszy ten lepszy.
z tym, że troche trzeba bedzie na nie poczekać. Okazuje sie bowiem, ze facet, kóry robił szczotkarzowi drewniane korpusy szczotek zamknął zakład. ale pewnie sie znajdzie jakis inny stolarz.
Na razie zlece wykonanie mazaków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie