sapertorun Napisano 2 Luty 2004 Autor Napisano 2 Luty 2004 Chciałbym zapoczątkować nowy temat , godnych zwiedzenia i ciekawych budowli powstałych w latach 1933-1945 na terenie obecnej Polski.Mam na myśli obiekty mniej znane .Pozdrawiam Alan i Sapertorun.
BoguslaWoloszanski Napisano 2 Luty 2004 Napisano 2 Luty 2004 KL Auschwitz, Treblinka. Z mniej znanych - KL Warschau.
Forteca Napisano 2 Luty 2004 Napisano 2 Luty 2004 Schrony poligonowe poligonu panzerjager w okolicy Krzynowłogi Małej, na północ od Twierdzy Przasnysz :))))) Zachowane w dobrym stanie. Polecam
Forteca Napisano 3 Luty 2004 Napisano 3 Luty 2004 Z Przasnysza na Szczytno, w Mchowie skręcic na Krzynowłogę, schrony widoczne przy drodze po prawej stronie (część) - pytać miejscowych.
jacek1 Napisano 3 Luty 2004 Napisano 3 Luty 2004 polecam pozostałości poligonu heidelager. centralna miejscowość pustków, zachowane betonowe ringi dookoła których rozlokowqana była zabudowa dla 11 tyś. żołnierzy, w pobliżu ślady po obozie zagłady, w ociece strzelnica artyleryjska zachowane 13 bunkrów obserwacyjnych, w bliźnie resztki poligonu doświadczalnego v-2, v-1, zachowane kilka obiektów. poza terenem poligonu 30km na południe w stępinie sporych rozmiarów schron tunelowy.obszar na trasie dębica-kolbuszowa woj podkarpackie, w razie potrzeby pomogęznalężć.pozdrawiam jacek
Leuthen Napisano 3 Luty 2004 Napisano 3 Luty 2004 Jeśli chodzi nie tylko o bunkry, podziemia etc., to polecam Wrocław! M.in. budynek ob. Urzędu Wojewódzkiego i cztery tzw. unkry" to przykłady architektury spod znaku swastyki - budowli wzniesionych w latach 1933-1945. Oczywiście, są także inne budowle. Polecam lekturę książki Janusza L. Dobesza pt. Wrocławska architektura spod znaku swastyki na tle budownictwa III Rzeszy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1999. PozdrowieniaLeuthen
Gość Napisano 3 Luty 2004 Napisano 3 Luty 2004 WitamPolecam dawny poligon - Wyrzutnie rakiet , koło Łeby a przy okazji zobaczyć wydmy to niesamowity widok .Mam zdjęcie tablicy która pokazuje plan tego poligonu.Pozdrowienia aro111
sapertorun Napisano 5 Luty 2004 Autor Napisano 5 Luty 2004 Bardzo dziękuje Wszystkim za odzew.Aro czy mógłbyś zamiescić skanik tego planu ?.Pozdrawiamy Alan i Sapertorun.
jack61 Napisano 5 Luty 2004 Napisano 5 Luty 2004 Panowie autostrada A4 z WrocBawia w kierunku granicyobecnie przbudowywana przez P. Pola liczne wiadukty nad niawytrzymala prawie 70 lat ciekawe ile wytrzyma nowobudowana?
MK Napisano 6 Luty 2004 Napisano 6 Luty 2004 A propos dróg - poniemiecka droga trzyma się u nas do dziś, z mniejszą czy większą (raczej mniejszą) ingerencją polskich konserwatorów dróg", a zwykłe polskie asfalty padają po kilku latach. Mogli Niemcy, zamiast eksterminować różne nacje, wziąć się za budowę dróg - wyżyli by się po paru latach i obie strony były by zadowolone :)Pardon za odbiegnięcie od tematu ale tak mnie jakoś poniosło...
Mirass Napisano 6 Luty 2004 Napisano 6 Luty 2004 Polecam tunel łączący jezioro Ublik Duży z Ublikiem Małym w Okolicach Orzysza. Tunel około 150 m, płynie nim woda o głębokości po kolana, szerokość - wiosło od kajaka. Do ogledania raczej latem.MirassP.S. Jak znajdę zdjęcia to podeślę.
BoguslaWoloszanski Napisano 6 Luty 2004 Napisano 6 Luty 2004 Taka betonowa konstrukcja nad brzegiem morza koło Szczecina (trochę zniszczona). Bunkier w lesie koło Ostródy (bardzo mały).
Gambit Napisano 6 Luty 2004 Napisano 6 Luty 2004 Wychodzą Niemcy z hotelu Radisson" w Szczecinie w klapkach, z leżakami, ręcznikami i przenośnymi lodówkami i pytają się, którędy nad morze... Ja im na to, że to w sumie rzut beretem i kieruję ich w stronę Stoczni Szczecińskiej... No bo stocznia przecież musi być nad morzem.Nie ma to jak orientacja geograficzna. To tak odnośnie ad brzegiem morza koło Szczecina". Jeśli 100 km to jest koło" to w sumie Olsztyn leży ieopodal" nas... :)Pozdrawiam.
jacek1 Napisano 6 Luty 2004 Napisano 6 Luty 2004 Witam serdecznie, ja może nie do końca w temacie, ale: uważam i to jest uwaga do administratora że udział na forum powinny mieć osoby których pocztę można w jakiś sposób zlokalizować (nie będę tłumaczył co za tym idzie, na upartego również komputer). Uważam że ograniczyło by to w sposób znaczący jakies idiotyczne wpisy które nic nie wnoszą, zajmują przestrzeń, a co najważniejsze denerwują tych co chcą się wymienić informacjami, doprowadzając do tego że na 100 postów 10 jest na temat, reszta to jakieś pojedynki. A swoja drogą to ciekawe czy pan Wołoszański Bogusław nie chciałby dochodzić swoich praw w sądzie na jednym uczestniku forum?
sanshin Napisano 6 Luty 2004 Napisano 6 Luty 2004 kolega woloszański chyba nie do końca pojął o jakie budowle chodziło
Gambit Napisano 6 Luty 2004 Napisano 6 Luty 2004 Ja mam wogóle pytanie czy nick pana BoguslaWoloszanski"`ego może zostać potraktowany jako podszywanie się pod Pana Wołoszańskiego Bogusława? I jaki ma cel przyjmowanie takiego nicka, zakładjąc, że za tym nickiem nie kryje się prawdziwy Pan Wołoszański o czym jestem święcie przekonany tak z formy wypowiedzi jak i z tego że nick nie brzmi po prostu Bogusław Wołoszański"
sapertorun Napisano 7 Luty 2004 Autor Napisano 7 Luty 2004 Panowie miało być o dziwnych,niesamowitych budowlach, a tu co prywatne śledztwo(czy ten to ten czy nie on- dał dupy i tyle).Różni ludzie tu bywają.Koncząc temat Pana W...,chciałbym zachęcić do obejżenia niedokonczonego osrodka przygotowan olimpijskich w miejscowości Budowo/kołoZłocienca.Jest tam boisko piłkarskie z podgrzewaną płytącały szereg olimpijek -na powiezchni budynek drewniany a podziemia dwa piętra w dół , natryski wykafelkowane.Potężne kominy miały być 4 a są tylko 2 ale i tak robią wrazeni(jadąc z Czaplinka do Złocienca widać je ż szosy)Jest tylko jeden problem że to wszystko znajduje się na tereni J.W.Czy ktoś zna ten temat? bardzo mi na tym zależyPozdrawiam Sapertorun.
Gość Napisano 8 Luty 2004 Napisano 8 Luty 2004 Polecam wszystkim amfiteatr w miejscowości Góra św. Anny znajdujący się na górze o tej samej nazwie w woj. opolskim. Ciekawostką jest to, że jest to chyba jeden z największych amfiteatrów na swiecie wchodzi" do niego ponoć ok. 30 tysięcy ludzi. Wybudowany oczywiście przez Niemca. Przed wojną organizowane bły tam parteitagi" przy pochodniach i oczywiście z Hitlerem w roli głównej. Nad całością górował potężny budynek - mauzoleum z witrażami w dachu, przez które padało słońce na umieszczonego wewnątrz germańskiego orła.Mauzoleum po wojnie rozebrane a na jego miejscu postawiony pomnik Czynu powstańczego" Xawerego Dunikowskiego. Amfiteatr ma niesamowitą akustykę i naprawdę robi wrażenie - Sopot i Zielona Góra oczywiście nie ujmując - mogą się schować".W kanałach kanalizacyjnych pod płytą amfiteatru możesz swobodnie chodzić- więc wyobraźcie sobie jakie to jest MONSTRUM!!! Polecam na letnie wycieczki. W chwili obecnej obiekt niszczeje - przyjeżdża trochę urystów" z Niemiec i od czasu do czasu, w święta państwowe paru łysych gości od Tejkowskiego zamanifestować polskość tych ziem...
Gość Napisano 10 Luty 2004 Napisano 10 Luty 2004 He, he, za komuny też były niezłe parteitagi w tym amfiteatrze, sam byłem na jednym z nich za późnego Gomułki.Ludzi dowożono autobusami z całego Śląska. To była chyba jakaś rocznica powstań śląskich.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.