Skocz do zawartości
  • 0

Maszyna do liczenia


dziedzio

Pytanie

Witam
Dziś znalazłem taką oto maszynę do liczenia. Mam pytanie czy taka maszyna do liczenia nazywała się jakoś specjalnie. Jeśli tak to jak się nazywała. Po drugie intrygują mnie ten napisy na maszynie G.GERLACH WARSZAWA" i drugi napis po szwedzku AKTIEBOLAGET ORGINAL ODHNER GOTEBORG" oraz napis z tyłu maszyny Made in Sweden. I tu moje pytanie do ewentualnych znawców tematu, czy ta maszyna jest na licencji szwedzkiej produkowana przez zakład Gustawa Gerlacha czy na odwrót. Licencja Gustawa Gerlacha a produkt wyprodukowany w Szwecji.
Moje następne pytanie jest takie, czy ktoś z szanownego grona wie jak obsługuje sie tą maszynę ? Na moje oko wszystko w niej działa, wszystkie korbki kręcą się, dolna kolumna cyfr przesuwa się. Słychac czasami dźwięk dzwoneczka. Czasami potrafi się to wszystko zaciąć, ale to chyba wynika z braku wiedzy na temat obsługi tej maszynki.
Moje następne pytanie, czy ktoś z Was potrafi zidentyfikowac rok powstania tej maszyny. Jak wyczytałem fabryka Gustawa Gerlacha produkowała teodolity, niwelatory i inny sprzęt geodezyjny. Istniała do 1944 r. Wiec na pewno maszyna jest z 1944 r., ale może jednak jest starsza.
Troche dużo tych pytań, może ktoś z Was będzie wiedział coś na ten temat.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Drugi arytmometr znaleziony wczoraj. Już wyczyszczony. A był w opłakanym stanie. Niestety nie działa. Wszystkie koła w środku uległy deformacji. Te koła są zrobione z takiego dziwnego metalu, że poprostu utlenia się i staje się bardzo kruchy. Ale za to chociaż ładna obudowa. Może ktoś z Was spróbuje wydatować ? Maszynka ma ładną tabliczkę na blaszanej obudowie i jest tam napisane cyrylicą Original Dinamo Charkow". Posiada wybitą sygnaturę tylko na górze obudowy arytmometru nr 39967. W środku maszyki podczas czyszczenia znalazłem wydrapany nr 152.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto wyprodukował maszynę ale jest to popularny aż do lat 70 tych XX w tzw. kręciołek. O ile pamiętam to suwakami obok napisu Gerlach ustawiało się liczbę. Następnie pokręcając korbką dodawało się ją do zawartości okienka na dolnym wałku. pokręcenie korbką w kierunku odwrotnym (do siebie) odejmowało liczbę. Kilkakrotnie obracając korbką można było mnożyć. Przesuwając dolny wałek można było mnożyć przez 10, 100 itd przy pomocy 1 obrotu korbki. Kiedyś w podstawówce to umiałem, potem przyszły kalkulatory Brda, Elwro...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie