Skocz do zawartości

Me 262 i Me 163 Comet


Rumburak

Rekomendowane odpowiedzi

Mam trudne pytanie do miłośników lotnictwa, myślę że trudne. Czy te samoloty mogły w czasie II WŚ pojawiać się nad Polską? Czy jeżeli tak, to czy operowały z lotnisk w Polsce czy raczej w Niemczech? Pytam, bo znam modelarza lotniczego, starszego pana w okolicy 80, który twierdzi, że OSOBIŚCIE widział w 1945 Cometa na niebie nad Poznaniem! Czy to możliwe? Czy jest możliwość, że te samoloty (oba typy) stacjonowały w Krzesinach, Bednarach, Kobylnicy lub na Ławicy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Me 262 stacjonowały na lotnisku w Starej Koperni ( Alte Kuepper) koło Żagania, gdy front zbliżył się bardzo zostały
przeniesione da lotnisko w Neuruppin, około 100 km na północ od Berlina z zadaniem ochrony Berlina.
Ze Starej Koperni do Pyrogradu jest ok. 150km , a więc stolica Kraju Kwitnącego Ziemniaka i Podziemnych Pomarańczy
stanowczo była w zasięgu dizenjagtflugcojgów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ kot05,
nie wiem jakie.
Aż tak mocno nie interesuję się lotnictwem.
O 262 wiem, bo parę lat temu rozmawiałem z gościem, który podszas wojny jako młody chłopak, szybownik, powołany został do Luftwaffe i właśnie w Alte Kuepper odbywał szkolenie na 262. To on właśnie powiedział mi o przeniesieniu ich do Neuruppin. Piloci z Neuruppin latali nad Berlin i Szczecin. On z kolesiami nie ukończył szkolenia, bo ich przeżucono do prus wschodnich do opelotki. Gość ten trafił do obsługi achtkomaacht. Nie wystrzelili ani razu, jak ruskie czołgi poszły naprzód, to oni nie zdążyli sie nawet zes..ć. Trafił do niewoli.
Przeżył, ale o ruskiej niewoli nie chciał opowiadać.
Lotnisko w Neuruppin jest większe niż w Koperni,byłem na obu, bo do Koperni mam 35km, a w Neuruppin na lotnisku od lat bodajże 15-tu szkopy organizują motoweteranbazary, więc też bywam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz tylko miałem w Neuruppin krótką chwilę niepamięci,tak z pięć lat temu albo 7, nie pamiętam dokładnie kiedy miałem tę niepamięć, bo jak bym pamiętał, to by tej niepamięci nie było, a była, więc pamiętam,że nie pamiętam kiedy nie pamiętałem, bo jak bym pamiętał,to pewnie musiałbym Ci oddać jakieś siano??? a po co, dlaczego, przecież nie pamiętam, żadnego siana od Ciebie nie pożyczałem, bo pamiętam że nie pamiętam abym pożyczał więc może to Ty jesteś mi jakieś siano krewny, Lewy przypomnij sobie bo ja niestety nie pamiętam a tak, to może Ty masz lepsza pamięć i jak oddasz mi to siano , to znów zabawa będzie z krótką utratą pamięci, a właściwie o czym ja piszę ??? K..WA, NIE PAMIĘTAM!!! ;-)))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg obecnego stanu wiedzy Me 163 stacjonowały na co najmniej trzech lotniskach na terenie obecnej Polski. Na Udetfeld w Pyrzowicach gdzie odbywały się próby odbiorcze Kometów oraz stacjonował dywizjon szkolny V./(Erg)JG 2 (być może zahaczając o Brzeg), oraz na dwóch lotniskach w okolicy Sczecina, gdzie z kolei zlokalizowano jednostkę przeznaczoną do obrony rafinerii w Policach. Z tym, że ze względu na brak paliwa nigdy nie wykonywała ona lotów silnikowych.
Tak więc jak na razie nie ma dowodów na to, aby Komet mógł pojawić się nad Poznaniem.

Pzdr

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie