Skocz do zawartości

Do znawcow bitew pancernych-pytanie


aro333

Rekomendowane odpowiedzi

Forteca - zapewne miałeś na mysli mój post o załogach branych z łapanki, akurat nie bazowałem na niemieckiej propagandzie, chyba że za takowe uważasz Studzianki", czy Warszawska Pancerna", obie wydane za czasów komuny. Z resztą po ich przeczytaniu byłem pod wielkim wrazeniem skuteczności przywracania czołgów do działania. Z ludzmi się tak nie dało, stąd to doraźne zapełnienie. Z resztą nie tylko w tym wypadku, np w czasie szturmu Kołobrzegu wysyłano na linię kierowców, piekarzy itp, którzy mieli największe straty z powodu nie obycia w boju. Takich informacji mimo wszystko nie uważałbym za propagandę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje o przywróceniu w 2 dni do używalności zatopionego czołgu (który spadł do wody podczas przeprawy) i o czołgu bez wieży wykorzystanym jako ciągnik pochodzą chyba wprost z książki Studzianki" Przymanowskiego. Natomiast rzeczywiście w okolicach Siedlec było wiele zniszczonych czołgów, głównie radzieckich, skorupy niektórych z nich zostały zabrane do huty dopiero pod koniec lat 50-ych. Z relacji miejscowych znam miejsce, gdzie taki czołg stał jeszcze do lat 60-ych. Ciekawe, że był rozbity z powietrza, tak twierdzili moi informatorzy, którzy opowiadali też, ze jako dzieciaki zbierali na tym polu pałeczki proch, pochodzącego z pocisków, które rozerwały się w tym czołgu. Nie pamiętali jednak, czy był on radziecki czy niemiecki. Znalazłem w tamtym miejscu trochę blach, jakieś drobne elementy, ale nie znam się na tyle, zeby odróżnić je np. od części z traktora. W lasku niedaleko było dużo radzieckiej amunicji. Widziałem też T-34 w Wiśniewie, na pomniku, o którym pisał Indian Chief - jest on darem jakiejś jednostki wojskowej, a symbolizuje czołg, który niegdyś wyzwolił tą miejscowość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się właśnie stąd mam te przykłady. Nie mam podstaw by temu nie wierzyć, tymbardziej, że powszechnie się mówi o prostocie obsługi i naprawy T-34. Ale zweryfikować czy jest to aby proste to trudno, chyba, że ktoś ma T-34 i go naprawia:)))
Jesli chodzi o straty wroga. W książce Na drodze stał Kołobrzeg" jest jasno napisane, że np. LWP je zawyżało.
Proces ten jest ładnie opisany w tragikomicznej książce o żydowskim oddziale w Armii Czerwonej pt Monia Caces".
Otóż na przedpolu stał zniszczony samotny czołg niemiecki, zaś do sztabu poszło: Artyleria zniszczyła czołg, piechota zniszczyła czołg, pancerniacy zniszczyli czołg - i tak wyszły 3 zniszczone czołgi:))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietek - to zdecyduj się, czy piszesz o AC, czy o LWP i polskiej brygadzie pancernej, dla której Studzianki to pierwsza bitwa. Dla odmiany można podać (jeden już ktoś podał) kilka przykładów, gdy to Niemcom złojono tyłek.

A co do Monii Cackesa - tam liczba zniszczonych" czołgów doszła do 10 chyba...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Cacesa" to nie pamiętam już szczegółów, ale ładna ilustracja jak działa system;))))
Co do łojenia Niemcom tyłków, to łojono im prawie cały czas od Stalingradu i Kurska do Berlina. Nie twierdzę, że Niemcy byli super, w końcu zwycięstwa w bitwach nie decydują o zwycięstwach w wojnach, jest jasne, że Niemcy nie byli w stanie sprostać przewadze liczebnej i co ważniejsze w możliwościach produkcyjnych ZSRR. Tak na prawdę, nawet jeśli dane o zniszczonych czołgach są prawdziwe, to biorąc pod uwagę ogólną sytuację na frontach, bezpowrotne strata 6 czołgów niemieckich była dla niech zdecydowanie dotkliwsza, niż strata 107 rozyjskich, z których do linii wróciło zapewne z 80, a w każdej chwili mozna było dostarczyć nowe z fabryk.
Poprostu Rosjanie mogli sobie pozwolić na wysyłanie dużej ilości czołgów i uwzględnianie ich strat w kalkulacjach, aby osiągnąć stawiane cele.

Fakt brałem przykłady z LWP, ale w ACz moim zdaniem wyglądało podobnie, z resztą w załogach czołgów LWP byli i Rosjanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

India sluchaj co do tych stawow to pewnie mowisz o tych kolo ktorych sa blonia papieskie .Sa one na peryferiach miasta i cos w tym musi chyba byc bo przy tych stawach wlasnie bylo niemieckie lotnisko polowe .Obecnie teren ten czesciowo to ogrodki dzialkowe , czesciowo pole dzierzawione od miasta przez jakiegos rolnika.A stawy dalej sa ale jest ich kilka , mozna powiedziec ze to siec stawow.Co ciekawe wlasnie w ym miejscu obecnie jest plan zrobienia pola golfowego , a to cikawe w takiej dziurze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teksty trochę zboczyły z tematu. Pod Siedlacami radziecki 11. KPanc tracił czołgi od ognia SS-manów i samolotów 6. Floty Powietrznej. Potarcił ich dużo, ale jak już tu zaznaczono, wiele z nich ponownie trafiło do służby. Na pewno 28 i 29 lipca nie stracił ich 107, a ta liczba, jesli jest prawdziwa, obejmuje sukcesy Grupy Bojowej Muhlenkamp (w jej skład wchodził II. batalion pułku pancernego Wikinga z Panterami)także z wcześniejszych walk nad Bugiem z radzieckim 9. KZmech i 65. Armią. Warto zwrócić tu uwagę na różnice w słowach zniszczony i trafiony/zestrzelony. Tak, tak w stosunku do czołgów również stosowano określenie zestrzelony.
Ciekawy przykład: na 35 czołgów M4A2 radzieckiego 8. KPancGw zestrzelonych w pierwszym tygodniu sierpnia 1944 pod Stanisławowem zniszczonych było tylko 6. Reszta po naprawach wróciła do walki.
A co do Niemców. Te 6 czołgów trafionych podobno pod Siedlcami także nie robiło im specjalnej różnicy, bo 5 SS miała ich jeszcze ok. 80.
Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to potwierdza relację o tym, że czołg zniszczony w znanym mi miejscu (okolice miejscowości Radomyśl, między Siedlcami i Łukowem) został rzeczywiście trafiony z powietrza. Na wiosnę spróbuję jeszcze tam pogrzebać - podobno jego części walały się na kilkadziesiąt metrów dookoła. Problem w tym, że teraz jest to pole uprawne i mogły ulec przemieszczeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie