Skocz do zawartości

Mundur US PL


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 177
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
O ile dobrze pamiętam buty z zamieszczonych zdjęć są z 1958 roku skóra jasna nie barwiona,z przodu na nosku naszyta dodatkowa warstwa skóry, sznurowane prawdopodobnie na 14 dziurek trudno wywnioskować ze zdjęć, zdjęcie podeszwy jest zamieszczone kilka postów wyżej, pasek przy klamerce był przekładany przez jedną ramkę nie jak już było później przez dwie, opinacz bez podszewki brezentowej.
Pozdr. Kubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Kubek, wielkie dzięki za zdjęcia butów.
Czy ktś podejmie się usystematyzowania (według dat) poszczególnych wersji US-a?
Jak sądzę pierwszy US w deszczyku pojawił się pod koniec lat 50-tych, wraz z wprowadzeniem słynnych czerwonych beretów w 1958.
Pod koniec lat 60-tych, na krótko testowano deszczyk w plamy"
Lata 1972-74 to wprowadzenie mora. Czy był to wzór 5612 i czy obowiązywał (z niewielkimi zmianami) aż do połowy lat 80-tych?
Kolejny wzór to 4643 z dodatkową kieszenią na rękawie. W tym modelu nogawki spodni były szersze i miały po jednej gumce.
Poprawcie mnie jesli się mylę.
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze pytanie. W roku 1967 oficjalnie wprowadzono naszywki na lewym rękawie w pięciu różnych kolorach. Po roku 1986 było tych kolorów dwanaście. Czy były jakieś istotne różnice między starymi" i owymi" maszywkami? Na pierwszy rzut oka wyglądają one tak samo. Zastanawiam się czy będze profanacją naszycie nowszej naszywki na starsze moro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ostatnio takie opinacze pojawiły sie na znanym portalu aukcyjnym, nie jestem w 100% pewien ale prawdopodobnie są to wspomniane kilka postów wyżej buty z podeszwą wzoru używanego w armiach NATO, używane w kompaniach specjalnych miały być użyte do zmylenia przeciwnika przez pododdział działający na tyłach nieprzyjaciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Mam do kolegów pytanie, oglądając film  jasnego nieba" poświęcony ćwiczeniom burza październikowa rzuciła mi sie w oczy kurtka gen. Rozłubirskiego a konkretnie chodzi o kieszeń z suwakiem z lewej strony klatki piersiowej. Czy ktoś może wie coś więcej na temat tego wzoru kurtki czy była to jakaś próbna wersja a może porostu przeróbka wykonana na polecenie generała?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witajcie serdecznie...Przygladam sie Waszej dyskusji i podziwiam Wasza wiedze wiec tez postanowilem sie podzielic z Wami swoim doswiadczeniem..Słuzyłem w 1 Pulku Specjalnym w Lublincu w latach 97/98 i w tamtych latach z tego co widzialem cala armia byla ubierana w mundury wz .93 US.Nie bylo juz podzialu na zwykle mundury i te wersji US niestety to samo tyczylo sie obuwia.My jako spadochroniarze bylismy wiec tak samo ubrani jak zwykle jednostki.W pozniejszym okresie sluzby moglismy jednak ubierac do munduru wlasne obuwie(musialo byc czarne i wojskowe oczywiscie).To samo bylo z nakryciem glowy,moglismy bedac na dzialaniach poza jednostka zakladac czapki ,kominiarki itp.Berety nosilismy tylko i wylacznie w kieszeni udowej i na glowie oczywiscie:).Nigdy za pasem i pagonem.Pod US wyjsciowy zakladalismy czarne nieregulaminoe koszulki z rysunkiem smierci(takie smieszne:))...Jesli chodzi o rodzaje broni to mielismy strzelania z broni NATO i innej czyli np.M-16,UZI,H&K MP5 i wiele innych.Mam nadzieje ,ze te informacje eda pomocne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapral_b, naszywki są różne z różnych okresów, generalnie rozróznia sie kilka odmian, pierwsze mające powyżej 14 liści dębu w wieńcu i łączenie linek spadochronu w tzw warkocz", później 14 liści dębu i łaczenie linek w tzw kielich", dalej 14 liści dębu i łączenie linek w romb regularny, lkub nieregularnu, i następne 11 liści debu z łączeniem linek w trójkąt. I do tego miejscą są to gumowane na filcu, potem jeszce jeste nowy wzór zmniejszony z pogrubioną obwódka i dalej haftowane. Natomiast uważam że naszywka powinna pochodzić z okresu z jakiego jest US a przynajmniej z okresu odtwarzanego oddziału czy pododziału bo jak wiadomo kolorów z gumowaniem białym i czarnym było kilka. pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie