Jump to content
  • 0

Judaika pismo hebraiskie na medalionie


jakosin

Question

10 answers to this question

Recommended Posts

Panowie, to co odczytaliście jako 1755, to cztery literki hebrajskie, być może ZZGW (od prawej ku lewej), ale nie jestem pewien, bo jest to pismo odręczne i do tego na fotce słabo widać. Te dwa XX to dwie literki ajin" w piśmie odręcznym. Poza tym w tabelce są literki, ale każda litera hebrajska posiada wartość liczbową, i tak na przykład ALEF to jeden, BET to dwa, SZIN to 300, CADI to 90 itd. Wasz medalion to prawdopodobnie coś potrzebnego do kabały.
Link to comment
Share on other sites

Hm! magiczny kwadrat-nieżle brzmi (TALIZMAN)

Intryguje mnie jego wiek?

Jest wykonany z ołowiu, średnica to aż 5,5cm a waga 53.6 g

Wygląda imponująco,ręcznie wyryty a z drugiej strony są napisy w otoku ale na pewno nie po hebrajsku.


Potrzebuje niezłego Hary Potera" na rozszyfrowanie tego.

Link to comment
Share on other sites

Może przedmiot ma coś wspólnego z żydowską magią-kabałą,poniżej cytat z artykułu o kabale w Wikipedii:Gematria mistyczna
Gematria mistyczna jest systemem rozpoznawania związków między sefirami a literami alfabetu hebrajskiego. System ten był rozwijany przez mistyczny nurt judaizmu, w pismach takich jak Zohar.

Przykładem zastosowania gematrii są liczby hebrajskie. Choć są 22 litery hebrajskie, do wyrażenia liczb w zakresie od 1 do 999 potrzebnych jest 27 znaków - po dziewięć dla jednostek, dziesiątek i setek. Mistyczny hebrajski system notacji liczb uzupełnia brakujące pięć znaków tak zwanymi sofeet - formami liter królewskich stosowanymi na końcu wyrazów. Znaki te nie są używane w niemistycznej numeracji".
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information