Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Mirkoni

Koniuchy - epilog.....

Recommended Posts

Nasz Dziennik: Opieszałość z umorzeniem w tle
2008-01-31 07:07


W ciągu pół roku IPN zamierza zakończyć śledztwo w sprawie mordu na mieszkańcach Koniuch dokonanego przez sowieckich partyzantów w 1944 roku - pisze Nasz Dziennik".
dalej »





Wg informacji przekazanej ND" przez naczelnika łódzkiego pionu śledczego IPN Annę Małkiewicz, w tej chwili tłumaczone są dodatkowe dokumenty uzyskane niedawno z Litwy. Zaniepokojony brakiem efektów tego postępowania, trwającego już siedem lat, jest Kongres Polonii Kanadyjskiej, na którego wniosek je wszczęto. Część historyków obawia się, że postępowanie zakończy się...umorzeniem, a winni bestialskiego mordu pozostaną bezkarni.

Według dotychczasowych ustaleń wieś Koniuchy na Wileńszczyźnie została zaatakowana na ranem 29 stycznia 1944 r. przez 120-150- osobową grupę partyzantów sowieckich. Pochodzili oni z różnych oddziałów stacjonujących w Puszczy Rudnickiej, takich jak Śmierć Okupantowi", Śmierć Faszyzmowi", Piorun", Margirio", Oddział im. Adama Mickiewicza. Dużą część, bo ok. 50 osób, stanowili partyzanci narodowości żydowskiej.

W wyniku ataku, który trwał do 2 godzin, zginęło co najmniej 38 osób, a kilkanaście zostało rannych. Wśród zabitych byli nie tylko mężczyźni, lecz także kobiety i małe dzieci. Partyzanci podpalili wieś, dlatego część ofiar spaliła się w swoich domach, a resztę zastrzelono.

Kongres Polonii Kanadyjskiej zwraca uwag, że całością akcji dowodził Genrikas Zimanas (Henoch Ziman), który po wojnie został odznaczony przez władze PRL Orderem Virtuti Militari. Do dzisiaj nikt mu go nie odebrał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Suchy ss!
Tak się składa, że Virtuti Militari to ORDER, a nie jakiś tam medal". Różnica kolosalna. Tym bardziej powinien być odebrany temu typowi spod czerwonej gwiazdy!
Pozdro!
PS. Gratuluję nicku ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak sie sklada, ze nick nie ma nic wspolnego z tym o czym myslisz...
A Virtuti dawno powinno byc odebrane takiemu typowi...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Woytas!
Właśnie dlatego gratuluję, że niby się kojarzy", a faktycznie nie jest. Stąd też te moje przymrużone oko"!
Pozdro!

Share this post


Link to post
Share on other sites
hehe, przepraszam za blad i dziekuje ze mnie poprawiles:) oczywiscie order, a co do nicku do daleko mi do hmm jak by to napisac? co sobie pomyslales patrzac na moj nick i z czym Ci sie skojazyl.

PS. Nie schodzmy z tematu!
pzdr.
Dawid

Share this post


Link to post
Share on other sites
Suchy ss!
Skoro nie schodzimy z tematu, to chciałbym tylko dodać, że z tego co pamiętam, to Izrael nie wydaje swoich obywateli (a nawet wręcz przeciwnie, niekiedy nawet porywa obywateli państw obcych oraz swoich - przebywających za granicą). Morel i jemu podobni śpią spokojnie!
Pozdrawiam!
PS. Aha, co do nicku. Raz jeszcze moje gratulacje! Piękna dezinformacja! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites



×
×
  • Create New...

Important Information