Skocz do zawartości

motocykle w walce


makul

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,
mam bardzo gorącą prośbę - interesuję się historią WBPM. W związku z tym szukam informacji dotyczących wykorzystywania motocykli w walce. Generalnie gdzie można znaleźć coś na temat jak walczono z motocyklami, jakich motocykli używano do walki a jakich do zwiadu a jakich jeszcze do celów łącznikowych? Poza tym czy WBPM używało (oficjalnie bądź nie) takich motocykli jak SHL 98 i Sokół 200? Jeśli tak to w jakich celach i kiedy? Czy były oficjalnie na stanie?
Dzięki za wszelkie info,
makul
PS Jeśli chodzi o literaturę to mam W Warszawskiej Brygadzie..." Zaleskiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Czy ktoś jeszcze posiada coś na temat walk polskich oddziałów zmotoryzowanych? czy strzelcy byli spieszeni tak jak zwykli kawalerzyści czy też walczyli używając motocykla jako np. osłony?
Czy posiadali na wyposażeniu kosza bocznego rkm wz. 28? jeśli tak to był zamocowany na wzór niemieckiego MG34?
Poza tym jak było z wyposażeniem w czasie patroli a jak w czasie przemarszów? gdzie i czy nosili ze sobą plecaki czy składowali je na samochodach kolumny transportowej?
Czy ktoś wie gdzie mogę znaleźć odpowiedzi na te pytania?
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelcy wszystkich armii byli spieszani do walki, szarze na motocyklach nalezy wlozyc miedzy Hollywoodskie bajki. W WP spieszali sie tylko strzelcy, kierowcy pozostawali na motocyklach w odroznieniu od WH gdzie spieszali sie do walki wszyscy a motocykle pozostawaly pod znikoma zdaje sie opieka.

Wracajac do WP, sekcja (?patrol, w roznych relacjach jest roznie) motocyklowa sladala sie z trzech motocykli z kierowcami a na nich 5 zolnierzy (dowodca podoficer, celowniczy rkm, amunicyjny i 2 szperacze/strzelcy/amunicyjni - w roznych relacjach jest roznie). Tych 5 tworzy walczaca sekcje/patrol.

Podczas jazdy rkm byl na uchwycie podobnym do niemieckiego - znajdziesz o tym w ksiazce o motocyklach WP (jutro dam namiarty) Jana Tarczynskiego. Istniala poza tym podstawa do strzelania plot mocowana na tylniej czesci kosza ale do jakiego stopnia byla wprowadzona w uzycie a tym bardziej zastosowana w praktyce to nie wiem.

Na plecaki kierowcow bylo miejsce w bagazniku motocykla. Plecaki walczacych byly na samochodzie amunicyjno-bagazowym plutonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie