Skocz do zawartości

22 czerwca 1941 czyli jak zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana


kopijnik2

Rekomendowane odpowiedzi

Dziennie to chyba w niektórych dniach wychodziło nawet tempo 50 km.

Taką klęskę 1941 to chyba tylko Rosja była w stanie przeżyć. Stracić tak z milion żołnierzy, kilka tysięcy czołgów, pierwszego dnia wojny prawie 900 samolotów.
Cofnąć się spod Lublina i Białegostoku ponad 1200 kilometrów pod Moskwę...
Ilości jak na ówczesne czasy niewyobrażalne na zachodzie - a jednak nie padli i po 4 długich latach doszli do Berlina. Nawet w sensie dosłownym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
http://users.i.com.ua/~zhistory/pogrzovo.htm

ВОСПОМИНАНИЯ ПОЛКОВНИКА
ЗДОРНОГО ОБ ИЮНЕ 41-ГО



Журнал ВОЕННО-ИСТОРИЧЕСКИЙ АРХИВ", N: 6, 2002
Рубрика ПОГРАНИЧНЫЕ ВОЙСКА В ВОВ"

МАРШАЛА КУЛИКА ... Я ПЕРЕДАЛ КОМАНДОВАНИЮ
КРАСНОЙ АРМИИ ПО АКТУ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bardzo polecam, ciekawa analiza i ciekawe wnioski nawet jesli ktoś by się nie zgadzał z częścią wywodu to warto poznać.

książkę warto czytać z suworowem cofam wypowiedziane słowa" bo obaj ze sobą polemizują, ale moim zdaniem bardzo się uzupełniają, przy czym analiza w 22 czerwca..." jest szersza.

przytaczane dane o uzbrojeniu rosyjskim, jesli są tylko prawdziwe, pokazują ogromną dysproporcje sił. ogromna przewaga we wszystkim po stronie Armii Czerwonej.

ładny język, coś w stylu suworowa. tłumaczenia z książek autorów ruskich mają swój klimat, którego nie znajdzie się w literaturze angielskiej. autor zna realia komunizmu poprostu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZSRR nie przetrwał tej wojny. po horrorze rewolucji i rządach Stalina pękł pod naporem słabszej armii niemieckiej, wlasnie to wykazuje autor. wojna była gwoździem do trumny, 20mln strat lub więcej ostatecznie zlikwidowalo biologicznie naród i rozmontowało imperium.
rosja jest kaput, wymiera i zapija się na śmierć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 4 months later...
  • 2 years later...
Panowie ja się na tym nie znam,ale tu na zachodzie pisze się inaczej.Że to Niemcom Barbarossa nie wyszła.
Nie wyszła bo rosjanie bronili się dłużej niż przewidywał
harmonogram opracowany przez naczelne dowódctwo Wermachtu.
Barbarossa Derailed: The Battles for Smolensk, July-August 1941 Volume 1: The German Advance, The Encirclement Battle, and the First and Second Soviet Counteroffensives, 10 July-24 August 1941 [Hardcover]
Ja tej książki nie mam i nie czytałem ale tam się wyrażnie pisze że opór ACż zaskoczyl dowództwo Niemieckie.
Cała tajemnica w dezercjach z ACz tkwi w systemie mobilizacyjnym ZSRR.
Kto za komuny był w wojsku to wie o co chodzi.
O Suworowie Wam już pisałem gość pisze bajki.
Był agentem GRU czyli wywiadu zewnętrznego.
Był przeznaczony na straty.O Armiach zachodu miał pojęcie o
własnej żadnego.
To już pisałem inie ma sensu się powtarzać.
Ja spokojnie czekam na obiektywne dzieło z tej tematyki.
Coś drgnęło ale to jeszcze nie wiosna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.amazon.co.uk/Barbarossa-Derailed-July-August-Encirclement-Counteroffensives/dp/1906033722/ref=sr_1_6?s=books&ie=UTF8&qid=1314778757&sr=1-6
Teraz jest link to wczoraj to był tytuł/przepraszam/
To są książki na bazie niemieckiej nierewelacyjne.
Jeśli byście to wydawnictwo zapragnęli dobrze się zastanówcie.
Tyle mojego w tym temacie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie