Jump to content

Cała prawda o froncie wschodnim.


Fritz

Recommended Posts

Jak wiadomo II wojnę światowa na wschodzie wygrali sowieci i chwała im za to. Ale czy przyszło wam do głowy kiedykolwiek, że wygrali ją tylko i wyłącznie dzięki pomocy aliantów. Przeczytałem ostatnio w pewnej gazetce, że wydatki poniesione przez zachodnich aliantów na pomoc dla Sowietów w latach 1941-1945 wyniosła 100 miliardów dolarów! Po wojnie problem spłat zaciągnietego kredytu stał się sprawą kontrowersyjną. Rosjanie usiłowali wymigać się od spłaty zaciągnętych pożyczek, które jak wiadomo udzielone im były na odpowiednich warunkach. Ach te sowiety, bądź dobry, chcesz pomóc, a oni jeszcze ci tak odpłacą!
Link to comment
Share on other sites

Wybaczcie, ale cały sam sprzęt i paliwo jest nic nie warte bez ludzi - a to ludzie byli największym atutem Rosji.
Nieprzebrane masy piechoty na jeden front przeciw usiłowaniu przeciwstawienia nie mniejszych sił, które cały czas trzeba było przerzucać tam i z powrotem na różne zagrożone odcinki frontów.
Link to comment
Share on other sites

Wybaczcie, ale cały sam sprzęt i paliwo jest nic nie warte bez ludzi -"

No nie wiem... Jak pisze Beevor w Berlin, upadek 1945" gdyby nie Studebakery to Rosjanie nie mieliby szans na dotarcie do Berlina przed aliantami zachodnimi
Link to comment
Share on other sites

Tam Studebakery - Były jeszcze T-34 i cięzarówki ZiS :)

Brak pomocy aliantów mógłby tylko opóźnić zwycięstwo Rosjan - a to było nieuniknione, za wielka przewaga była.
Cały czas w czasie wojny rosła w ZSRR produkcja, powstawały kolejne zakłady, w całkowitym spokoju, nie było bombardowań przemysłu ani przerw w dostawach surowców.

Odwrotnie niż u Niemców, reorganizacja przemysłu i nawet schowanie go pod ziemię nie rekompensowało braku surowców i paliw. I gdyby patent z produkcja benzyny syntetycznej z węgla, wojna mogła by się jeszcze szybciej skończyć.
Link to comment
Share on other sites

To poczytaj jeszcze troche i zobacz jakie straty w ludziach ponieśli zachodni alianci i jakie Rosjanie"
Ozywiście, że na własne życzenie. A kto strzelał do swoich jak nie sowiety, tylko oni do tego byli zdolni, i to ich stwierdzenie Mnogo nas".
Link to comment
Share on other sites

Koledzy, zanim zaczniecie pisać tutaj nie(pełną)prawdę o sowieckich płatnościach, zapoznajcie się najpierw z systemem płatności złotem (w czasie wojny) za dostarczony sprzęt, oraz z historią pewnego okrętu pełnego złota, który po wypłynięciu z Murmańska, został zatopiony przez Niemców.
Link to comment
Share on other sites

Nie ma się o co spierać. Były szef sowieckiego resortu Handlu zagranicznego, członek Biura Politycznego Anastas Mikojan tak stwierdził Gdyby nie lend-lease, gdyby nie broń, żywność i ciepła odzież dla wojsk- nie wiadomo, jaki obrót przybrałyby sprawy".
Dla niewtajemniczonych Land-Lease Act - ustawa federalna z 11 marca 1941 roku i jej celem było sprzedawanie, przenoszenie własności, wydzierżawianie, pożyczanie i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information