Skocz do zawartości

poligon V-2


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 364
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
jacek1 napisał
W tym roku projekt "Park Historyczny Blizna otrzymał 2,5 miliona złotych na realizację. Plany są gotowe, rozpoczęto roboty budowlane " swoją drogą ciekawe na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze ??? i czy ktoś sie na tym nie wzbogaci za bardzo. Swoją drogą powinni przeznaczyć częśc na zakup części od drobnych zbieraczy" póki coś jeszcze mają.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie wystawy taka ciekawostka: byłem w tym okresie odwiedzić Muzeum Lotnictwa w Krakowie - obejrzałem ekspozycję silników ale za nic nie mogłem znaleźć komory spalania V-2 ani silnika Argus'a. Zagaiłem więc opiekuna tej części który z pobłażaniem zaczął mi opisywać mi to czego szukam - po czym został uświadomiony przez swojego kolegę że wszystko jest wypożyczone na ekspozycję w Muzeum Armii Krajowej (!). Pojechałem więc do owego muzeum tylko po to żeby się dowiedzieć od parkingowego że mają remont i muzeum jest zamknięte. Dopiero potem w internecie przeczytałem że otwarta jest osobna ekspozycja w temacie V1/V2. Koniec końców nacieszyłem oczy jedyną ocalałą jedenastką" co powetowało mi brak innych eksponatów.
(dobrze że w ogóle się skapnęli że zniknęło Arbeit ...")
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Wystawa była w Pałacu Sztuki przy ul. Szczepańskiej, a nie w Muzeum AK.To oni chyba faktycznie dokładnie nie wiedzieli gdzie wypożyczyli eksponaty.
Kasa jest przeznaczona na kompleksowe wykonanie Parku. W tym jest zarówno sama ścieżka dydaktyczna z makietą V-2, jak też obiekty towarzyszące-parkingi,drogi, ścieżki rowerowe, fragment toru kolejowego z rakietą na wózkach kolejowych, budynek wystawowo-konferencyjny, tablice, multimedialne, wielojęzykowe przewodniki itp. Myślę, że dla celów wystawowych było by dobrze odkupić od kolekcjonerów części rakiet, ale to już będzie pewnie decyzja władz Parku. Co do wzbogacenia przy okazji, to nie wiem czy są takie możliwości, bo to projekt unijny, więc wszystko musi być na faturze, zgodnie ze specyfikacją przedstawioną w projekcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie V-1.
Czy koledzy znają taką pozycję książkową jak na obrazku w załączniku? Jest to niecodziennością, bo zawiera caaały rozdział o próbach w H'lager i 'kraut - jej kawałki bez zdjęć są na Google books. Wstawiłem też fragment o 3 wyrzutniach V-1 zbudowanych koło Kaliningradu (Koenigsberg) - pomyślałem o tym w kontekście tajemniczego zdjęcia gdzie uradowani Ruscy siedzą na V-1. Sami Sowieci w raporcie z Blizny piszą że znaleźli tylko kawałki bomb i rakiet, zatem takiego rozkosznego zdjęcia tu nie zrobili, więc może jednak Kaliningrad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

knigi nie znam, o tamtejszych wyrzutniach wiem tyle, że znajdowały się w rejonie Brüsterort (po rusku Majak), był tam garnizon http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Kasernen/Wehrkreis01/KasernenBruesterort-R.htm
(zwracam uwagę na Feld-Flakartillerie-Schule 15 (Mitte))

Wyrzutnie działały szkoleniowo równolegle z tymi trzema w Zempin, tyle że pod Królewcem służyły do treningu w obsłudze generatorów pary i kompresorów; podobno strzelano tam jedynie manekinami" V-1: rura bez skrzydeł, o wadze pocisku, z zaczepem od dołu do katapulty. Używano tego do kontrolowania szczelności przewodu parowego rampy. gdzies mam nawet fotki tego cudaka...

Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Witam
Jak Wam się podoba artykuł?
Wśród lasów i wydm jednej z bałtyckich wysp, narodziła się technika kosmiczna XX wieku. Chociaż zrazu wprzęgnięto ją w kierat toczącej się akurat II wojny światowej, to jednak po latach naukowcy, którzy tu skonstruowali i wypróbowali pierwsze rakiety balistyczne, zrealizowali swe młodzieńcze marzenia. Wysłali ludzi na Księżyc. Ale po drodze było piekło podziemnej fabryki Kohnstein koło Nordhausen. Były Londyn i Antwerpia. Przede wszystkim były dziesiątki tysięcy ofiar..."

Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, moją opinię na temat uporczywego podciągania V-2 pod eksplorację kosmosu znasz. Jeśli chodzi o sam artykuł to Wśród lasów i wydm jednej z bałtyckich wysp" powstał nazistowski ośrodek w którym opracowywano broń i nic więcej, romantyczne wątki o gwiazdach można próbować wplatać w Kummersdorf albo wcześniej. Poetyzowane wstawki budzą u mnie niesmak.
Nazistowska technika rakietowa służyła do mordowania ludzi, a po wojnie przydała się do eksploracji kosmosu. Nie na odwrót!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Tak, myślę, że masz całkowitą racje, ale chyba sprawa drogi do gwiazd przez V-2 się przyjeła. Jeszcze kilka miesięcy temu skojarzenie V-2 i kosmosu wzbudziło na tym forum oburzenie, łącznie z podejrzeniami o zagraniczne naciski, a teraz artykuł został przyjęty spokojnie, bez zastrzeżeń.
Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 years later...
Witam.

Czy temat już upadł? Jestem nowym użytkownikiem. Zainteresował mnie ten temat i chciałbym zapytać czy ktoś jeszcze przechadza się w miejsca byłych wyrzutni. Ponieważ moja rodzina mieszka jakieś 7 km od Blizny miałem przyjemność zwiedzić pozostałości po wyrzutniach. To było jakieś 3 może 4 lata temu. Zwiedziłem bardzo niewiele na jak się okazuję dosyć dużą liczbę obiektów. Moje pytanie. Czy ktoś byłby chętny na małą wycieczkę z oprowadzeniem? Czekam na propozycję. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie