Jump to content

Tajemniczy Graf von Schmettow - szukam informacji


Zooloose

Recommended Posts

Witajcie ! Szukam wszelkich informacji dotyczących być może dwóch różnych a być może jednej sprawy. Pierwsza rzecz to film: http://www.prw.pl/articles/view/3447/zobacz-jak-wygladal-wroclaw-w-1939-roku

Wrzuciliśmy go na stronę radia. Z tego co wyszperaliśmy w necie to może być niejaki von Schmettow, komendant Wrocławia, zmarły w 1970 roku. Nie wszystko zrozumiałem, ale ten Graf był zdaje się niezbyt przychylny Hitlerowi choć był dowódcą 319 dywizji i dość ostro się zapisał na kartach historii. Generał ze znanym nazwiskiem może być tym samym człowiekiem, który jest na filmie. Czy ktoś ma jakieś informacje, dowody, że to on.

Czy ktoś ma coś o samym generale? Czym naraził się nazistom? Na co nie chciał przystać? Szperałem w stronach pisanych w różnych językach a nie wszystkie znam, więc może coś pokopałem. Z góry dziękuję, jeśli uda się coś z tego zrobić informacja zostanie po przygotowaniu opublikowana a i jej twórcy, którzy się przyczynią do opisania historii zyskają rozgłos być może:))

pozdrawiam
Marek Zoellner
Polskie Radio Wrocław

moje gg: 4999503
Link to comment
Share on other sites

no cokolwiek tam nie robili o planach ataku już musieli sporo wiedzieć. Co znalazłem jeszcze o samym Grafie:

Podczas okupacji Jersey nasz Rudi całkowicie ignorował instrukcje z Berlina jeśli uważał że ich efekt dla ludności cywilnej byłby okrutny i nieludzki

był dobrodusznym naistą"... tak o nim piszą w necie

mimo to był żołnierzem i ważnym generałem

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

1945


January Electricity ceases in Jersey (...) i dalej kolejne daty:


27 February After a long campaign to undermine Major General von Schmettow, the latter is
replaced by Vice Admiral Hüffmeier, one-time commander of the Scharnhorst, as head of overall
command of the Channel Islands. Von Schmettow returns to Germany in March...

(...)

30 April Hitler commits suicide in his Berlin bunker. The situation in the Channel Islands remains
uncertain.
8 May VE Day. Negotiations off the Channel Islands coast continue. Meanwhile islanders are allowed
to listen to Churchill’s radio broadcast (...)


Tych dat nie ma w kalendarium akurat przy tym roku wiele. Dziwne, że ktoś wrzucił Powrót Von Schmettowa do Niemiec a zaraz potem śmierć Adolfa

Czy Graf był tak ważny, czy ktoś po prostu chciał napisać więcej o nim???


http://www.jerseyheritagetrust.org/occupation_memorial/historybook/occupationhistory-introduction.pdf
Link to comment
Share on other sites

Dawno, dawno temu (a tak naprawdę było to najwyżej w 2005 roku :-) ) na tym forum ktoś wrzucił informację o tym filmiku (że można go ściągnąć z sieci przez osiołka", bo na youtube go chyba jeszcze wtedy nie było). Zaintrygowany tym, poprosiłem znajomą, by mi go ściągnęła i rozpocząłem własne śledztwo".

Myślę, że kluczem do rozszyfrowania ajemniczej" postaci oficera Wehrmachtu jest Breslauer Adreßbuch" - czyli niemiecka książka adresowa dla Wrocławia. Ja korzystałem z wydania z (lub na) 1939 r., przechowywanego w Gabinecie Śląsko-Łużyckim Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu (Adreßbuchy stoją w czytelni - nr na półce V 175). Niemcy byli tak solidni, że owa księga zawiera nie tylko alfabetyczny spis mieszkańców, ale też spis wg ulic --> wystarczy więc otworzyć na stronie z Eichendorffstrasse" i szukać oficerów, co zrobiłem. Wypisałem sobie wszystkich z tego rejonu, a potem zacząłem kombinować, porównując listę z domniemanym numerem posesji, z której wychodzi oficer i wyjeżdża Poldi. Najbardziej pasowała mi jako lokum WH-Offiziera Villa Eichendorff". Nie mam pojęcia, czy ona jeszcze istnieje. Mieszkało w niej dwu oficerów - generał i jakiś kapitan. Na w/w kartce miałem ich dane, jak również adres Horst-Wessel-Oberrealschule" (łącznie z nazwiskiem dyrektora tejże placówki). Kartkę tą trzymałem w rękach podczas przedświatecznych porządków, teraz nie mogłem sie do niej dokopać...

Jak coś, mój mail to leuthen@o2.pl


PS Na filmie są też okolice Kleciny (widać komin nieistniejącej cukrowni - we fragmencie przedstawiającym jazdę konno), droga Wrocław-Oleśnica (gdy oficer jedzie na inspekcję - na drogowskazie widać napisy Oels" i Lodz", poza tym tabliczkę z nr 6" oznaczającym Reichsstrasse 6" czyli czyli coś w stylu obecnej drogi krajowej") oraz prawdopodobnie zalew koło Dobromierza (jak zatrzymuje się samochód, kładą pudło z jedzeniem na słupku przy drodze i potem wcinają zawartość;-) ).
Link to comment
Share on other sites

Otworzyłem Rang- und Quartier- Liste der Koeniglich Preussischen Armeee ..." za 1909 rok(do tego rocznika mam najbliżej). I panowie ... występują zapisy dotyczące . Najmłodszy z nich lt graf von S. dalej służył w 2 szwadronie 10 pułku ułanów z Sulechowa, do którego trafił w 1903r. Ten pobyt w szkole jeździeckiej (Reiter Institut)był nie awansem a oddelegowaniem na dokształt.
Oblt graf von S. w tym czasie służył w 2 pułku ułanów gwardii w Berlinie, a inny też oblt G. von S był w rezerwie 3 pułku ułanów. Natomiast pułkownik i major byli w najbliższym otoczeniu Cesarza, bo w gabinecie wojskowym.Ale to było w innej bajce.
Nas może ewentualnie interesować najmłodszy.
Kolegę radiowca odsyłam do biblioteki na Piasku i (a przede wszystkim) do biblioteki Szkoły Wojskowej (po tylu reorganizacjach już nie wiem jak się nazywa)- dawnego Zmechu. Tam musi byc bogaty militarny księgozbiór historyków wojskowosci. pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, w wolnej chwili na pewno odwiedzę kilka bibliotek, w internecie oczywiście wciąż nie ma większości źródeł, niektórych nie będzie pewnie już nigdy...

póki co sporządziliśmy drugą, nadal ubogą część tekstu:

http://radioram.pl/articles/view/3492/kim-sa-bohaterowie-migawek-z-przedwojennego-wroclawia-zamieszczonych-w-youtube
Link to comment
Share on other sites

O samym oficerze w sieci wiele znaleźć nie można. Z pewnością w jakimś momencie rządził ówczesnym Breslau. Był też jednym z dowódców 319. dywizji, która trafiła do Jersey. To gdzieś koło Normandii chyba nie? Czyli, że RGvSch bronił się podczas inwazji na Normandię... hmmm nie wiem, piszą, że dowodził wojskiem okupującym Island Channel, ale:

miał on całkowicie ignorować instrukcje z Berlina jeśli uważał że ich efekt dla ludności cywilnej byłby okrutny i nieludzki". Ów portal nazywa go dobrodusznym nazistą"...

Może to po prostu taki koleś jak ten z Listy Schindlera, coś pomagał a może tylko nie zabijał dziennie 80 osób a np jedną na tydzień. Cholera wie, ale widzimy na filmie zamiłowanie do techniki, był grafem i z tego co wiem zmarł w 1970 r. więc dobrze mu się powodziło pewnie jako szlachcicowi. Może wkurzył się na Hitlera za jego prostactwo i jako arystokrata podniósł głos?? Może za to wypierniczyli go na plażę Omaha ??? Pamietacie Szeregowca Ryana?" A może coś innego...sam nie wiem, fantazjuję sobie. Sam film nie jest aż tak ważny w jego życiu raczej. Chyba że ten chłopiec to ktoś z obecnie żyjących np. :)))
Spekulacje wziąż spekulacje....
Link to comment
Share on other sites

O ile dobrze przeczytałem to ta wysepka poddała sie 9 maja 1945 roku... wydaję mi się, że alianci nawet nie próbowali tam lądować... wysłali go na jakieś zadupie po prostu, chociaż pod samym nosem anglików! To jest niepojęte :) ale jak widać możliwe.
Link to comment
Share on other sites

Oglądałem jakiś program nie pamiętam gdzie, ale z tego co pamiętam to nie wprowadził obostrzeń prawa wojennego na wyspie . Traktował autochtonów z szacunkiem i podał wyspę bez strzału. To było jedyne rdzenne terytorium korony zajęte przez Niemców. O jego wcześniejszych i późniejszych losach wiem niewiele.
A nie przypomina wam Hansa Klossa:)))
Pozdrawiam i sorrki za ten żarcik.
Link to comment
Share on other sites

to też racja choć dokładnie nie wyczytałem jeszcze co tam robił, może faktycznie siedział pod nosem angoli a może nawet się z nimi zgadał i pili sobie herbatkę z prądem podczas gdy inni się napierdzielali hehehe zauważ że przynajmniej w filmach najwyżsi generałowie włącznie z samym naczelnym frycem wysyłali za karę na front, pod koniec wojny to raczej nie był zaszczyt a często wyrok śmierci. skoro Graf siedział na zadupiu to znaczy że mógł mieć układy :)))

szkoda że nie ma google zdjęciowego, wrzucilibyśmy tę fotkę i znaleźli może odpowiedź czy to ten sam co w filmiku
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information