Skocz do zawartości

Warszawa Centralna 1941


woyta

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Dworzec centralny Warszawa 1941
http://www.cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15504&item=3265728499
I pytanko - to już chyba niemiecka architektura ?!
pzdr Woyta
Napisano
Nie mogę wejść na podaną stronę, ale nie mógł to być Dworzec Centralny, najwyżej Warszawa Główna - Warszawa Centralna funkcjonuje od lat 70-ych.
Napisano
Warszawa Główna wejście od Alej Jerozolimskich. Budowę rozpoczęto w latach 30-tych, prawie na budowie prawie ukończonego dworca wybuchł pożar w 1939 r co opźniło jego wykończenie i tak juz zostało przez okupację - zniszczony w powstaniu...
pozdr
Jarek H
Napisano
No co Ty, nikogo nie uraziłeś, tak tylko uszczegółowiłem:-)
Dziwne... za każdym razem jak chcę zobaczyć coś na e-bay pojawia mi się komunikat Program wykonał nieprawidłową operację..." i muszę zamykać Internet Explorera, chyba mam w pracy jakąś blokadę na te strony.
Napisano
Architektura jest absolutnie nasza - Czesław Przybylski i Andrzej Pszenicki, a sam projekt został wybrany do realizacji wskutek konkursu, rozpisanego bodajże w 1930. Oficjalne otwarcie dworca miało nastąpić w czerwcu 1939, ale na kilka dni przed uroczystościami główną halę strawił pożar. Niemcy ukończyli budynek, używali go przez całą wojnę, po czym wysadzili w 1944. Nie nadawał się już do odbudowy.

Jeśli ktoś chce obejrzeć, jak mogłyby dziś wyglądać jego wnętrza, odsyłam do kolorowych ilustracji w Dwudziestoleciu Komunikacji w Polsce Odrodzonej", Kraków 1939, zaś inne zdjęcia oraz szczegóły techniczne i wykonawcze można znaleźć na przykład w biografii prof. Przybylskiego, autorstwa Grażyny Jonkajtys-Luby Czesław Przybylski", Warszawa 1996. Widok rozdartych eksplozją ścian dworca był częstym motywem na fotografiach z powojennej Warszawy - odsyłam chociażby do Kalendarza Warszawskiego 1946", Kraków 1945.

Jeszcze inne zdjęcia i krótki opis historyczny tutaj:
http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=glowny.htm&r3=0
Napisano
Wielkie dzięki. Spektrum zainteresowań forumowiczów jest bardzo szerokie. Kolega sqh z wykształcenia pewno architekt.
Ale potwierdza się fakt, że niezliczone są zawody i profesje odkrywców".

pzdr woyta
Napisano
Akurat pudło :-)

Historią polskiego międzywojnia się po prostu zajmuję, w tym historią ówczesnej polskiej architektury również.
Napisano
Swoją drogą na widocznym na pierwszym planie samochodzie widoczne są oznaczenia chyba dywizjne. Ciekawe od jakiego związku taktycznego pochodzą?
Kto coś wie na ten temat ?
Pozdr.
Metort

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie