Skocz do zawartości

Bitwa o przełęcz dukielską


menzur

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 months later...
Jak was tak czytam co piszecie to robi mi się niedobrze operacja dukielska i Jasiel gdzie Dukla,a gdzie Jasiel...
Rozgraniczenie frontów na wrzesień 1944 wyglądała następująco:38 armia pod dowództwem K.Moskalenki dochodziła na na pasie granicznym do miejscowości na Słowacji Czeryżne,a od niej w kierunku na wschód w stronę Bieszczad działa 1 Armia Gwardii pod dowództwem Andrieja Greczki i nie miała nic wspólnego z dukielszczyzną była to osobna etatowa samodzielna armia.Zarówno jedna jak i druga pomimo,że działały w tym samym czasie nie miały nic ze sobą wspólnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Do Stalina to by pasowało - zyskać sukces strategiczny i jednocześnie pozbyć się potencjalnego niewygodnego elementu. Straty wśród Czechów były bardzo wysokie - 5983 ludzi, w tym 332 oficerów - ponad jedna trzecia stanu osobowego.
Podobno do dzisiaj, zwłaszcza na Słowacji można wykopać tam sporo ciekawych fantów (byłem tam parę lat temu, m.in. w muzeum w Świdniku) a w samej 'Dolinie Śmierci' stoją w charakterze pomników czołgi. Wygląda to niesamowicie - jadę sobie samochodem a tu zza zakrętu CZOŁG!
W samym Świdniku jest również cmentarz - mauzoleum, być może tam trzeba poszukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 7 months later...
Panowie ja się na tym nie znam ale,kiedy byłem młody i piękny to nauczyciele historii i propaganda PZPR-owska głosiła że na ziemiach dzisiejszej Polski poległo ponad 600.000 żołnierzy bratniej Armii Czerwonej.
Te wszystkie dane które tu podajecie to wypisz wymaluj powojenna propaganda Sowiecko- Zachodnia.
Bo dogmatem historiografii wojskowej było to że Sowieci ponieśli ogromne straty.
Czy ponieśli? oto jest pytanie gdzieś nie pamiętam gdzie czytałem że na naszych ziemiach poległo 100.000 żołnierzyACz.
Ztego co gdzieś czytałem podczas operacji Bagration poległo 60.000 żołnierzy ACz.
Panowie te liczby są porażające bo co to znaczy,, miejscem pochówku 99 tys żołnierzy ACz głównie Ukraińców,Słowaków/sic/i Niemców.Panowie biorąc pod uwagę że dywizja zmech Ruska to 8 tyś ludzi to jest pochowanych 12 Dywizji lub 3 Korpusy lub jedna Armia.
Więc teraz pytanie do autora jeśli w kampani wrześniowej poległo 70.000 żołnierzy,A w operacji Barbarossa utraciły 118.ooo żołnierzy/zabitych?/ to ilu poległo Rosjan ilu Słowaków i ilu Niemców bo te nacje wchodzą na te 99 000 pochowanych.
Panowie dajcie siana Koniew utracił 130 tyś żołnierzy?
Panowie dawniej pisano o oddziałach zaporowych NKWD co strzelały do wycofującego się wojska,i inne bzdety Wy znowu odgrzewacie starego kotleta że Stalin kochał straty,i nagradzał za nie.
Takie bzdety pisało podziemie za komuny aby podważyć ,,osiągnięcia ZSRR.,,
koledzy ten tekst to manipulacja danymi faktami raczej ich brakiem i pozostaje jedno pytanie kolego wiktoro gdzieś ty te rewelacje znalazł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Ja nie będę komentował bo leżącego się nie kopie.
To niedotyczy Kolegi tylko autora tej notatki.
Dobór żródeł znakomity ha,ha.
Nic nie mogę dodać do tego co napisałem tylko jedno, bzdura.
I na koniec trochę mi się pokręciło powinno być/o ile dobrze pamiętam/
Dywizja Zmechanizowana- 2 Pułki Piechoty 1 Pułk Czołgów
Dywizja Pancerna-2 Pułki Czołgów 1 Pułk piechoty
Oczywiście etatowo.
Dywizji Zmech etat ok 8000 ludzi co czwarty był artylerzystą tzn obsługiwał broń o kalibrze więcej jak 20 mm.
W Pułku Zmech też trzy 2 bataliony piechoty 1 batalion czołgów
W Pułku Pancernym 2 bataliony czołgów 1 batalion piechoty
Ja na praktyce byłem w takiej dywizji która była zorganizowana w taki etat jak ruskie od połowy 1943? lub wiosny 44 roku.
Ale wtedy czołgami były T-54 i T-55
T-34 w jednostce bojowej nie widziałem od 1988r.
Może były w innych.
Pozdrawiam
W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie