Skocz do zawartości

Apel do kolekcjonerów z Gdańska-rama działa plot.


Kiler

Rekomendowane odpowiedzi

na wysokosci stacji benzynowej przy albercie był uwalony hanomag 251..jak ją budowali wyszło trochę złomu po nim w tym kólka..pamiętam bo sam je toczyłem do piwnicy :) co do górker w okolicy Focha to stacjonowała tam artyleria WH...gdy równano z ziemią przedwojenne domki to prawie na każdym strychu był plecak artylerii wh był także płaszcz z pagonami sierżanta oczywiscie w kolorze artyleri klamerka do pasa stalowa... ogólnie po ilosci tych plecaków można byłoby sugerować że przebywał tam jakis oddział artylerii wh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak a propo moreny..i tych podstaw...kopałem tam ładnych kilka lat temu i oprócz rozsadzonych mosiężnych łusek 8,8 cm niczego innego tam nie było...czy podstawy te były wykorzystane bojowo??? żadnych guzików pozostałości po jednostce tam przebywającej...a kopałem tam jako jeden z pierwszych o ile nie pierwszy :) więc na pewno bym się na coś załapał wygląda jakby tam nic się nie działo oprócz tego że ktoś odpalił w dziurze amunicje......słyszałem taka teorie ze niby jakies baraki stały na terenie boiska leśnego oddalonego od podstam o zaledwie paredziesiąt metrów ale ile w tym prawdy a ile mitu ???oprócz tego kawałek za boiskiem w jarze jest pozostałośc czegoś betonowego...co kiedys przypominało schron -nie wiem jak teraz bo mineło kilka ładnych lat od czasu kiedy byłem tam po raz ostatni...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> Kol. Beaviso
Nie ma żadnej podstawy betonowej od ,,Flaka” na górce, (jeżeli można nazwać to, co pozostało górką – w latach 80 została prawie całkowicie zniwelowana spychaczami, jak budowano zbiornik na wodę, ujęcie wody?). Za Zespołem Szkół Metalowych (w czasie wojny budynek wykorzystywano jako szpital, następnie spalony przez Rosjan). Nie wiem, co słyszał Mietek o tym terenie, ale nie sądzę, aby tam stała 88. Na tym wzgórzu na pewno były stanowiska niemieckie, pamiętam z lat dzieciństwa te miejsce, starszych kolegów, biegających w hełmach WH, walającego się oporządzenia i dużej ilości ludzkich kości.
Szczęście moich kolegów nie trwało długo, ktoś z rodziców zawiadomił milicję i wojsko, saperzy rozkopali cały szczyt wzgórza, zabierając wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beaviso:

Alkali zostal o miesjcu poinformowany pare lat temu, jednak nie bylo tam sladow po postumentach, raczej cos polowego. Nie wiem czy Alkali jakos to dalej weryfikowal.

Blitz45:
Mowimy o zupelnie innych miejscach. Piszesz o zbiorniku na zapleczu Akademii Medycznej. Mi zas chodzi o gorke przy Sobieskiego, sa na niej okopy i resztki stanowiska. Inna sprawa czy po p-lot, bo ludzie rozne rzeczy mowia.


Czy moze ktos wie jak zachowac fotke satelitarna z Google na HD jako obraz ktory da sie przekonwertowac na jpg?
Bym wszystko rozrysowal.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Mietek w moim poście nie było najmniejszej wzmianki o wzgórzu położonym za terenem AM (terenie dawnej strzelnicy). Wyraźnie napisałem za Zespołem Szkół Metalowych, także cały czas mówimy tym samym miejscu.
A wiesz gdzie, na terenie Suchania był żelbetonowy bunkier (zniszczony niedawno przez jedną firm budowlanych)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>Mietek, zamieszczam zdjęcie opisywanego przeze mnie wzgórza (a może tego, co z niego zostało), zbiorniki są widoczne po lewej stronie. Czy o tym miejscu myślałeś?
Jeśli chodzi o bunkier to jutro wstawię fotki jego lokalizacji (przy ul. Powstańców Warszawskich) oraz poproszę kolegę o udostępnienie zdjęć, tuż po jego odkopaniu (od czasów wojny był cały czas zasypany i nie był udostępniony zwiedzającym). Podobny przypadek ma miejsce na ul.Hallera, przed jednym z akademików (zasypany bunkier widoczny jest tylko jako niewielkie wzniesienie).

=>the Tuna, chciałbym sprostować Twój post, nie byłeś pierwsza osobą, która kopał a na stanowiskach plot. na Morenie. Co do reszty to wszystko prawda.

=>Jaca, przybliż lokalizację tych bloków Rafinerii na Suchaninie, bo nie wiem, o które się rozchodzi.

Chciałbym podziękować m4sherman za inf. o gdańskiej 88.

P.S Stanowiska plot 88 były także w Oliwie, ale nie przybliżę dokładniejszej lokalizacji, ponieważ mam na uwadze rowerzystów, którzy tam często jeżdżą.
Pozdrawiam
Blitz45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam klegówpojechałem we wskakzane miejsce rozmawiałem z Pani z o9chrony nawet wszedłem na teren budowy, ale RURY " ( bo tak nazwał to coś" gościu ) juznie było !! NA moje pytanie czy trefiło na złom nie był w stanie nic powiedzieć. W miejscu gdzie to leżało ostał sie jedynie kawał rury tak jakby z blachy oczywiście zardzewiały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blitz45, mowimy o innym miejscu, ale fotka obok powinna to wyjasnic.

Dziekuje wojtarak-owi za podeslanie zdjecia.

I teraz legenda:

A - gorka za szkola, przy ulicy Sobieskiego, na gorze potencjalne stanowisko, sa slady okopow dookola korony wzgorza.

B- miejsce znalezienia resztki p-lotki z tematu watku (o ile to byly resztki dziala). Miejsce pokrywa sie z tym co mowili miejscowi o lokalizacji dzial

C - rejon gdzie mialo byc kolejne stanowisko, ale sa tam pola, stare ogrodki dzialkowe itp, wiec mozna ino zgadywac.

Inne miejsca wymianiane w watku:

Cm - cmentarz zolnierzy francuskich
AM - rejon Akademii Medycznej (choc jest nieco wyzej niz literki wpisane)
Szk - szkola przy Sobieskiego (w okolicy sa jeszcze 2 inne szkoly).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam troche nie na temat ale myśle,że kogoś z rejonów Gdańska zainteresuje a konkretnie zbieraczy elementów pojazdów dotyczy przedniej maski i bocznego elementu osłony silnika no i jakaś klameczka (od drzwi oczywiście),dźwignia zminy biegów
chyba od ciężarówki lub jakiegoś mniejszego pojazdu ze skrzynią, której elementy też są i coś pewnie w ziemi się ostało
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie