Skocz do zawartości

M 42 i pytanie


Natan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , wykopałem dzisiaj hełm M 42, dzwon w sumie cały ale w najlepszym stanie jest fasunek. Napiszcie jak można go wyczyscić i zakonserwować i najważniejsze pytanie : jak wyciągnąć fasunek ze skorupy ? Taśma trzyma się na nitach czy je oderawć , rozwiercić?
Dzwon to pędzelek i fosol czy macie inne metody?
Pozdrowienia
Natan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaraj sie odchylic tasme wewnetrzna i spryskaj wasy nitow WD40 jezeli jak piszesz skora jest w dobrym stanie to i podkladki nitow sa niezle zachowane.
po pewnym czasie postaraj sie odgiac wasy nitow zdejmij podkladke i szczypcami wypchnij je na zewnatrz - nie wpychaj srubokreta od zewnatrz bo je uszkodzisz!(nakladka lba nita peknie)....
skore po wyczyszczeniu nacieraj lanolina.
powodzenia !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wyjąłem fasunek tak jak napisałeś , nawet nie poszło źle,skóre natłuściłem i czekam aż zmięknie. Ale mam pewien problem : z jednej strony wew.i zewn.obręcze są dość skorodowane - jak je wyczyścić? Do tego najlepiej ściągnąć skórę która też jest na kilku nitach zakrzywionych między obręczami. Jedynie co mi się nasuwa to rozdzielić obręcze - chyba że jest jakaś inna metoda.Te obręcze są chyba z blachy stalowej ocynkowanej?
Możecie coś doradzić?
Pozdrawiam
Natan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś obręcze ściągnąć w sposób fabryczny, czyli taki sam jak je tam nałożono. Ja nie wiem jak się to robi, ale moze inny forumowicz wie??? Wtedy będziesz miał oddzielnie skórę i metal. Głupio było by coś stracic. Skóre możesz włożyć do gliceryny lub lanoliny i ją w niej moczyć i sprawdzać co jakiś czas, czy jest już miękka. Taka skórka powinna się moczyć ok. 2-3 dni. Obręcz jeśli jest skorodowana to polecam elektrolizę (tylko musi byc skora zdjęta). Sam metal.
Pozdrawiam i rzyczę owocnego czyszczenia- kloki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozchyl ponownie tasmy (ale delikatnie), odginaj kolejno nity alumiiowe i wypychaj podobnie jak te trzymajace obrecze (moga pekac bo sa bardzo delikatne). Nie polecam rozdzielania tasm bo laczone sa one ze soba paskami blachy sprezystej, ktora zazwyczaj jest bardziej skorodowana niz obie tasmy(moze sie polamac)... Niciki czysc tylko np cifem - w kwasku moga sie rozpuscic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też się dołączę z pytaniem: czy fasunek od razu moczyć w lanolinie, czy najpierw czymś innym go potraktować (mój nie był w ziemi, to chyba strychowiec)? Czy takie czyszczenie nie uszkodzi stempla z rozmiarem fasunku?
Dzięki i pozdrawiam. Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio ozywilem pas i kabure do lugera, pierw moczac we wrzatku, skora wtedy robi sie miekka, a pozniej lanolina, wtedy skora lepiej chlonie lanoline i szybciej robi sie miekka na stale.
na pasie mam juz ladownice i klamre, a kabure koncze zszywac, zadnych pekniec ani rozerwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, do wrzątku? Ja mam fasunek do hełmu policyjnego, który ma obręcz z kartonu obszytą skórą. Do wrzątku tego nie włożę bo się karton wypaczy. Co z tym mogę zrobić przed natarciem lanoliną, żeby odświeżyć i wyczyścić?
Pozdr. Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udalo, ale nie kupicl, dostalem za froko od pani przemilej aptekarki :))))

drugi raz nie chcialem juz jej prosic, wiec kupilem krem

wrzatek jak wrzatek, po prostu odkrecam ciepla wode i pod kranem mocze i rozginam powoli, nic sie nie dzialo u mnie, tylko nie dlugo tak robcie, a pozniej smarujcie na jeszcze mokra skore

najlepiej wyprobojcie na jakims starym kawalku pasa czy czegos niepotrzebnego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
Musisz ocenić czy jest farba która chcesz zachować czy można śmiało podgrzać?
Jeśli tak to śruby trzeba potraktować malutkim palniczkiem (są aluminiowe dobrze przewodzą ciepło) powinny się dać odkręcić po kilkukrotnym nagrzaniu i polaniu WD.
Trzeba robić to bardzo delikatnie mnie udało się je oidkręcić w ten sposób :)
Możesz grzać od strony łba śruby
pozdrowienia Polzin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie