Skocz do zawartości

Bunkier - przeznaczenie


paulus76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy któryś z Kolegów może stwierdzić jakie było przeznaczenie bunkra na poniższych zdjęciach?

http://olesnica.nienaltowski.net/Bunkier.lotnisko2/3.jpg
http://olesnica.nienaltowski.net/Bunkier.lotnisko2/4.jpg
http://olesnica.nienaltowski.net/Bunkier.lotnisko2/8.jpg
http://olesnica.nienaltowski.net/Bunkier.lotnisko2/12.jpg

Zlokalizowany na terenie poniemieckiego lotniska. Dwie identyczne komory (4m x 10m x 2,6m) połączone jak widać http://olesnica.nienaltowski.net/Bunkier.lotnisko2/9.jpg

Starannie wykonany: http://olesnica.nienaltowski.net/Bunkier.lotnisko2/10.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zbiorniki na wodę. Pdobne, choć pojedyncze bez przesklepień są na poligonie koło Mławy i na terenie byłego ośrodka wypczynkowego i rehabilitacyjnego dla żołnierzy Wehrmactu i Hiwisów koło Jedlni pod Radomiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego szym - zostanę przy swojej teorii że są to zbiorniki na paliwo, a to dlatego że:
1. w Krośnie znajdują się w dość znacznej odległości od hangarów i innych budynków lotniskowych (prawdopodobnie by ochronić je przed skutkami jego bombardowania)
2. zarówno te w Krośnie jak i te na zdjęciach paulusa76 są zbiornikami przykrytymi żelbetowym sklepieniem (po co zbiorniki na wodę miały by być zamknięte?), a jedynym do nich dojściem jest wąski, okrągły właz na ich szczycie
3. sklepienie ma kształt kolebkowy by lepiej chronić przechowywane tam ciecze przed bombardowaniem (po co chroniono by tak zwykłą wodę?)
4. obiekty te zostały przysypane dodatkowo warstwą ziemi (maskowanie czy ochrona przed bombami?), więc pytanie jak wyżej: po co chroniono by tak zwykłą wodę?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się upierał, ale:
1. w którychś z oglądanych przeze mnie zbiorników były uszczelniena wykonane jakąś masą bitumiczną, benzyna czy ropa rozpuściła by ją
2. Większość zbiorników wody w stacjach uzdatniania i wodociągach to zbiorniki zagłębione w ziemi i zakryte od góry (najczęściej przysypane warstwą ziemii)- względy techologiczne, czystości, bezpieczeństwa. Nie rozgryzałem dokładnie dlaczego tak się je buduje, ale mogę sypać przykładami od XIX w. do dziś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sklepienie kolebkowe daje najbardziej równomierny rożkład sił działających na strop, dzięki czemu może on być cieńszy i rzdaziej zbrojony, lub wcale nie zbrojony prętami i nie musi to być wcale związane z odpornością na bombardowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nmoże to cos takiego jak te zbiorniki w Gdańsku??

http://www.fortyfikacje.eksploracja.pl/fr_zbiorniki_pg.htm

Podziemne zbiorniki retencyjne w Gdańsku zostały zbudowane przez Niemców w okresie przedwojennym.
Wewnętrzny zbiornik został wybudowany w postaci potężnej kopuły z wewnętrznym układem kolumn oraz ścianek działowych. Wnętrze tego zbiornika ma postać wielkiego korytarza o łukowatym sklepieniu. W środku zbiornika korytarz przechodzi zygzakiem przez układ wewnętrznych kolumn. Zbiornik zewnętrzny składa się z podobnego korytarza okalającego zbiornik wewnętrzny dokoła. Korytarze te mają wysokość około 6m oraz szerokość ok. 4m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniki na wodę.Podobne konstrukcje pod względem założenia znajdują się w Toruniu,na terenie dawnego poligonu.Są to nic innego jak zbiorniki ppoż.Dzisiejszy układ zabudowy wcale nie musi być odzwierciedleniem tego jaki był podczas okupacji,dlatego też nie należy sugerować się odległościami od budynków.W pobliżu tychże zbiorników ówcześnie mogły znajdować się lekkie konstrukcje,hangary itp,co wyjaśniłoby lokalizację zbiorników.Co do wersji paliwowej".Zbiorniki na paliwo oprócz obudowania betonem wewnątrz były stalowe.Nic innego jak obudowane cysterny.Na zdjęciach kolegi widzimy nawet ślady po poziomie wody na ścianach.Idąc dalej tym tokiem,mogły to być zapasowe zbiorniki na wodę dla potrzeb lotniska,dlatego oddalone od zabudowań.Jednym słowem woda :)
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam zagwozdkę.

Z jednej strony prawie pewna" informacja, że to paliwo, a z drugiej dr.faustus i jego" woda :)
Do prawie naturalnego" zbiornika z wodą od tego podziemnego jest ok. 1,5 km. Za lokalizacją ppoż. przemawia bliskość (ówcześnie) zabudowań - baraków.
Poza tym, ciężko byłoby wyciągnąć metalowe zbiorniki przez taki mały otwór wejściowy :)

Więc chyba jednak woda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze takie coś mi przyszło do głowy:
każdy z nas przedstawia swoje racje w oparciu o różne zbiorniki (Oleśnica, Krosno Toruń, Gdańsk), może więc po prostu piszemy o różnych zbiornikach o różnym przeznaczeniu (i każdy z nas ma racje:P)
nie zgodzić się mogę jedynie z wypowiedzią że przez zastosowanie sklepienia kolebkowego strop może być cieńszy i rzadziej zbrojony, lub wcale nie zbrojony - bo to jest bujda, każdy strop betonowy zbrojenie mieć musi i basta!
:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjątkowo zgadzam się z Parowozem.
W Bytomiu przy głównych torach kolejowych biegnących od Dworca na Zachód też stoi taki unkier". Całe dzieciństwo myślałem, że to jakieś umocnienia nadgraniczne. Wygląda mniej więcej tak: Dwa okrągłe zbiorniki wysokie od ziemi na około 2-2,5 metra, średnica jakieś 7 może metrów. Gładko zakończone u góry(znaczy nic z dachu nie wystaje), u góry tylko prostokątne włazy małe na jednym i drugim zbiorniku. Patrząc w dół widać, że głębsze ciut niż te 2,5 m i drabinki są.
A pomiędzy tymi zbiornikami betonowe prostokątne pomieszczenie wkopane w ziemie i wystające na jakiś metr. Podjazd do niego jak do garażu, ma okienka, drabinki, od torów na nim pochyła ciut betonowa, trapezoidalna kryza.

No to bunkier, jak nic! Ale ostatnio poszedłem tam z kolegą po kilku latach i patrzymy, beton za cienki na bunkier, a te zbiorniki od czego w końcu? Za moment przyjechała ekipa z szambiarką i zaczęła rozkopywać ziemie przed bunkrem i wyciągać szambo :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta... jasne Niemcy nie mieli co robić na lotniskach tylko szamba budowali :P
i to takie o pojemności dziesiątków tysięcy litrów :P
zamaskowane przed bombardowaniem warstwą betonu i ziemi, wszak to ważne strategicznie cele :P

Na poważnie:
szambo na lotnisku być musi tylko jeśli zaplecze sanitarne lotniska nie posiada kanalizacji (większośc lotnisk raczej ją posiadało - z wyjątkiem lotnisk polowych oczywiście), a to że jakiś obłąkany szmbonurek lał ścieki do obecnie zapomnianych przez Boga i Administracje lotniskowych zbiorników, to nie znaczy że zostały one wybudowane w tym właśnie celu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaaa... szambo...

To już szybciej uwierzę, że ruskie sałdaty pastroili sobie zbiornik na bimber na lotnisku, z którego starowali nad Festung Breslau.

No chyba, że w tym szambie powstawała Wunderwaffe... Potem zawartość do Ciotki Ju przystosowanej do oprysków i nad Londyn :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tombsrider ale sobie tombsnąłeś. Poczytaj trochę. Czy wiesz, że pierwsze schrony betonowe z końca XIX w i początków XX nie miały w ogóle zbrojeń i się trzymały kupy. Żelbet był drogą technologią rozpowszechnił się dopiero pod koniec lat 20-tych, mniej ważne i cywilne konstrukcje jeszcze po wojnie robiono z litego betonu. Aby zmniejszyć naprężenia i z oszczędności stosowano np. znane od wieków sklepienia łukowe, albo konstrukcje ceglano-betonowe. Stal kiedyś była droga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ok szym... jeśli to prawda to odszczekuje swoją wypowiedź dot. betonowych sklepień :P ale wciąż trudno mi uwierzyć by powstawały one bez żadnego zbrojenia, rozumiem - ściany odlane w betonie czy posadzki nie potrzebują zbrojenia, ale czy strop (kolebkowy czy każdy inny)wykonany z betonu nie popęka i sie zawali się do wewnątrz budynku pod swoim ciężarem (nie mówiąc już o przenoszeniu przez niego jakichkolwiek sił)? Może się mylę i muszę doczytać, ale mój instynkt budowlańca mówi mi coś innego :)

Za przekręty z moim nickiem urazy nie chowam :)
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie