Skocz do zawartości

Mapy starych traktow


Nikos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ktorzy by pomogli mi w poszukiwaniu map z roznymi starymi staktami handlowymi. Dokladnie interesuje mnie jak biegl stary trakt handlowy z rusi na slask dokladnie gdzie przebiegal w dzisiejszych wojewodztwach slaskim i lodzkim oraz przez jakie miejscowosci?
Z gory dziekuje za wszelka pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Z tymi mapami jest mały problem, i już nie jedna osoba tutaj ich szukała. Do początków 18w. były traktowane jak tajemnica państwowa-co zresztą było zrozumiałe. To dokładna mapa decydowała o zwycięstwie lub przegranej. Radzę zwrócić się z pisamną prośbą do archiwum w Twoim mieście.Jakieś powinny być. Jest mój link w tym forum do starych map-może coś znajdziesz. Ale powiem ci jedno. Stare szlaki w 75% pokrywają się z naszymi drogami.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o północ to jeszcze ich nie mam ale są napewno,linka wygrzebałem zupełnie przypadkowo,pewnego razu podczas planowania z jastrzębiem następnego wypadu napatolił sie mój stary a że był na lekkiej" bombie jak zwykle musiał se troche powspominać stare czasy z wojska.pech" chciał że mieliśmy przed sobą zwykłą dużą drogową mape.widząc to stary mało sie nie popłakał z radości.zrobiło mi sie słabo.oznaczało to tylko tyle że będzie jego ulubiona godzinna nawija jak on i jego kumpel z dwu osobowej drużyny opograwf zwiadowca" w ciągu pietnast minut dają robote dla miliona baterii dział i chałbic na poligonie,pominę szczegóły epopeii na temat jego znajomości rysowania i przerysowywania map,zaintrygowała mnie tylko krótka gadka na temat pewnego bardzo dobrego starego austryjackiego topografa o nazwisku LAZARUS.pomyślałem że warto sprawdzić.na wyszukiwarce wpisałem lazarus mapa polski",wyskoczył madziarski link..troche przy nim pomajstrowałem i wydusiłem to co chciałem mieć a raczej wszyscy chcieli mieć no może troszeczke przesadziłem bo napewno nie jeden gość na tyn forum juz ją ma.pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darmatt - jego mapy nazywa się mapami Miega, więc w mianowniku chyba będzie Mieg :) i zdaje się że facet jest von Mieg" :)
Po wkroczeniu wojsk austriackich (podczas rozbiorów) na tereny Rzeczpospolitej, ten gość zrobił chyba pierwsze tak dokładne mapy ziem które zostały przyłączone do Austrii.
Jego oryginalne mapy znajdują się w archiwum w Wiedniu - niestety, jak ktoś zna linki do stron z jego mapami to ponawiam swoją wcześniejszą prośbę.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wygląda sytuacja z mapami z obszaru Polski o który pyta Nikos. Operuję na terenie dawnej Nowej Marchii - przedwojenne mapy niemieckie naszego terenu są wspaniałe - zaznaczone są m.in. historyczne szlaki handlowe :-) Jeśli chodzi o ich dostępność - warto śledzić baner reklamowy tej strony :-D
Pozdrawiam!
ps. Dobrze Nikos kombinujesz z tymi starymi szlakami ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Objaśnienia znaków użytych na mapie szukałbym w legendzie :D To pierwsze, co mi przychodzi do głowy :)
Legenda jest zawsze gdzieś z boku mapy...
Jakby co mogę wyciąć ze skanu samą legendę i wrzucić tu (mam na myśli przedwojenne mapy topograficzne niemieckie).
Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie