Skocz do zawartości

Czyszczenie manierek


MK

Rekomendowane odpowiedzi

Może już było, zapytać nie zaszkodzi. Jakie znacie sopsoby czyszczenia manierek i innych aluminiowych rzeczy? Próbowałem w kwasku cytynowym ale słabo... I nie chodzi mi tylko o metody chemiczne ale czym czyścić potem żeby nie porysować a żeby było fajnie ;-P Próbowałem papierem ściernym drobnym, efekt super ale tylko jeśli nie ma wgnieceń :-(
Czekam na odzew!
DonMichałło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściłem monety aluminiowe i aluminiowe guziki elektrolitycznie (elektrolit Na2CO3, druga elektroda stal) i efekty są super. Ale nie próbowałem tego do większych przedmiotów - głównie ze względu na brak odpowiedniego naczynia.
Jak wiadomo, NaOH ma właściwości roztwarzania aluminium, może spróbować właśnie w tym? Zrobić jakiś słaby roztwór i namoczyć przedmiot? Nie sprawdzałem.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KUp paste do czyszczenia karoserii, nie wiem jak się nazywa. CZyści alum elegancko. Najpierw powstaje czarny asad na całej manierce należy to zetrzeć i wyczyścić czytą szmatką, czasem aż się błyszczy. Ta past jest w tubkach jak budapren i kosztuje kilka złotych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pasta nazywa się Automax i sprzedaje sie w samochodowych akcesoriach. A te kryształy to chyba sole glinu, najlepiej czyscic mechanicznie, np mosiezna szczotka (jest w miare delikatna, dostaniesz taka w Obi w komplecie ze stalowa i nylonowa za 7 PLN). Jak nie mas zObi w poblizu to moze w jakims metalowym AGD.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Ostatnio prostowałem zupełnie zgnieciony kubek do manierki. Przydały się następujące narzędzia: młotek gumowy, prostokątna listewka, trzonek od młotka, trzonek od toporka, łyżka do opon motocyklowych ;-)).
Efekt zadowalający. Jeszcze go muszę tylko poprawnie wyprofilować.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J ma rację - aluminiowe kubki można tak wyprostować ,że nie widać ,że były zgniecione. Kilka już wyprostowałem - niektóre były zupełnie płaskie ,a teraz są eleganckie.

Co do usuwania wgnieceń z manierek to słyszałem o nastepującym sposobie - wrzuca się do manierki jakieś ziarno (chyba jęczmień) i zalewa wodą ,później zakręcasz i czekasz. Pęczniejące ziarno ,jakby ozsadza" manierkę i prostuje wgniecenia. Mówię od razu - nie próbowałem ; nie ponoszę konsekwencji całkowitego rozsadzenia manierki !!!
:)

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, po świętach spróbuję któryś z tych sposobów! Dam znać jak poszło!
Co do pęcznienia to w środę Wigilia, hehe...]
Aha, co do wody to wydaje mi się, żę manierka pęczniałaby równomiernie? Mogę się mylić.

MK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Co do prostowania manierek to moze sprobowac sposob jaki wykorzystuje sie przy instrumentach detych blaszanych, wsypuje sie śrut ołowiny a nastepnie ubija az do uzyskania zamierzonego efektu, to podobnie jak z tym jeczmieniem.
Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
DARZ BÓR!
Spróbowałem tego bajeru z pastą do zębów i muszę przyznać, że jestem zadowolony. A jeszcze fajniej zmieszać pastę 50/50 z Automaxem :) Z tym, że bawiłem się szczoteczką do zębów (skoro pasta to od razu przyszła mi na myśl szczotka, pasta, kubek ciepła woda, tak się zaczyna...) z przyciętym włosiem - małe, wejdzie wszędzie, no ale... małe i potrzeba czasu... No, ale jakbym nie wiedział, że to uspokaja, to rzuciłbym to wszystko w cholerę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie