Skocz do zawartości

GRH - I Wojna Swiatowa - czy istnieja takowe ???


Rekomendowane odpowiedzi

Na forum wyraznie widac ze ruch rekonstrukcji historycznej to albo II wojna swiatowa, albo okres napoleonski, a miedzy nimi zionie wielka czarna dziura.......... czyzby kompletnie nikt nie interesowal sie rekonstrukcja I wojenna ???? na zachodzie z tego co sie orientuje sa one niewiele mniej popularne jak II wojenne, natomiast u nas w tej materii panuje martwa cisza, sa niesmiale przebłyski w Lublinie ( armia carska) w Przemyslu ( K.u.K. Armee) i gdzieś na pólnocy, chyba Torun - armia pruska i to wedle mojej wiedzy byloby na tyle ..........jesli sa tu jacys rekonstruktorzy interesujacy sie tym okresem to ujawniac sie, moze cos stworzymy wspolnie, jest okazja, gdyz za 7 lat minie setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny, a sama I wojna to wbrew pozorom bardzo wciagajacy temat ( wiem sam po sobie)i zdecydowanie bardziej ciekawy, niz oklepana do znudzenia II wojna swiatowa.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sie szykuje od roku do rekonstrukcji żołnierza batalionu szturmowego z lat wielkiej wojny, jak skoncze to co mam do skonczenia w II WŚ to zaczynam inwestowac w armie pruska.Kurtka M15, spodnie M10 ze wzmocnionymi skórzanymi łatami kolanami, owijacze długie, torby na granaty, rogacz z witrażowym kamuflarzem i wsciekly wzrok to jest diabelnie ciekawa sylwetka jak dla mnie ; )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi już niewiele brakuje do pełnej sylwetki środkowo i późno wojennego prusaka" :)
Wprawdzie robię ją pod kątem pokazania się jako Polak z okresu 1918-20r., ale zawsze na jakąś I wojenną bitwę mogę się załapać.

Pozdrawiam, MAB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać dużo osób mówiąc prostym językiem po cichaczu , przymierza sie do I wojnny. Hmm uwazam ze jest to też bardzo ciekawa rekonstrukcja , tak samo jak II wojna.Lecz ta druga juz po woli ludzią zaczyna się nudzic. Wiem , wiem dużo osób nie robi tego pod publike , ale dla samego siebie. Ale prawda jest taka , ze oklaski gawiedzi po udanej inscenizacji pod wyzszają poprzeczke do jeszcze lepszego oddania sie swojej pasij. Pozdrawiam. P.S Czy istnieje jakas stronka ekipy z Torunią bądz tych ktore wymieniliście /

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Argo!! nie jest tak źle, bo ztej czarnej dziury wyłania sie dosyć prężnie okres 1918-1920, tu nasz mały kamyczek: http://www.cytadela.aplus.pl/projekt1920.htm
W temacie siedzą również oprócz Mariusza (MAB), Stzelcy Kaniowscy i Odwach i pewnie wiele osób już zaczyna :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zapraszam na stronke www.bastiongrolman.org

Co do I Wojny Światowej, to zajmujemy się Powstaniem Wielkopolskim, ale nie można zajmować się tym, bez ingerowania w okres 1914-1918. Dlatego Armia pruska nie jest nam obca. Również nie ukrywam, że temat ten jest jednym z moich ulubionych tematów. Polecam na początek seans ,,Na zachodzie bez zmian'' Wersja z 1930 roku i współczesna. Też powolutku kompletuje sprzęt pruski. Myślę, że ta swera rekonstrukcji rozwija sięcoraz bardziej... i ,,lada dzień'' rekonstrukcje napoleońskie, I-wojenne i II- wojenne, będą nie tylko na równym poziomie, ale i równie często.

Pozdrawiam
Albert
SGRH 3 Bastion Grolman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Funky .... kope lat, widzisz nie wzialem poprawki na okres 1918-1920, to pokrewny temat i rowniez bardzo ciekawy i w sumie bardzo zblizony jesli idze o mundurowke i ekwipunek, natomist nie ukrywam ze bardziej chodzilo mi w tym pytaniu o GRH rekosntruujące stricte I wojne, zreszta jedno przeciez absolutnie nie musi wykluczacz drugiego, interesowalem sie troche tematem juz wczesniej pod katem wlasnie I wojny i o ile zrekonstruowanie postaci pruskiego piechura na chwile obecna nie powinno nastreczac wiekszego problemu ( kopie mundurów i ekwipunku jak zauwazyłem sa osiagalne) o tyle pozostale armie biorace udzial w tej wojnie, a zwlaszcza armie panstw zaborczych, to na tazie terra incognita w wykonaniu krajowym, jak sytuacja wyglada z armia carska nie potrafie powiedziec, bo nie lezy w zakresie mych zainteresowan kolekcjonersko-rekonstrukcyjnych, ale np z armia austrowegierska jest ze uzyje eufemizmu.... totalny kanal, o ile oryginalne bagnety, pasy ładownice czy inne elementy ekwipunku sa osiagalne i nawet w razsadnych cenach, o tyle konia z rzedem temu, kto ma w zbiorach oryginalna bluze m 1908 czy m 1916, ze wspomne o najpopularniejszych, poza tym miejsce oryginałow jak wszyscy wiemy jest w kolekcjach, a na nie na rekonstrukcji, uzyskalem jakis czas temu informacje na innym forum ze podobno w Czechach rusza firma ktora bedzie cos produkowac w tej materii, ale co, jakiej jakosci i przede wszystkim za ile nie potrafie powiedziec, reasumujac wcale sie nie dziwie sie malo w tej kwestii u nas dzieje bo temat ciezki choc ciekawy, jest znacznie mniej opracowan (choc ostatnio zauwazylem ze sie w tej materii powoli cos rusza) i materialu ikonograficznego, no i brak na rynku oferty skierowanej do rekonstruktorow, a dotyczacej tego okresu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armia carska? Aktulnie postacie piechurów rosyjskich z lat 1914/15 odtwarzamy z kilkoma kolegami w ramach GRH Pod Obcymi Sztandarami". Odtwarzamy barwę 69 Riazanskiego pulku piechoty z Lublina, choc mieszkamy w Lublinie, Warszawie, Lowiczu, Kozienicach....
Debiutowaliśmy w pazdzierniku 2006 zaproszeni na rekonstrukcję ataku gazowego Bolimów 1915" a druga okazja do wystapienia bylo zaproszenie na widowisko Inowłodz 1915-Pilickie Verdun". Narazie jest nas czterech niezle umundurowanych i wyposazonych piechocincow", kilku kolegow zbiera ekwipunek. Jest to bardzo trudna dzialka gdyz wbrew pozorom wspolczesnych zaminiennikow nadajacych sie do tej rekosntrukcji spotkamy niewiele.Wiekszosc kopii trzeba wykonac od podstaw. Wygladmy niecierpliwie jakichs Austryjaków albo Prusaków ( najchetniej o sylwetkach z okresu pierwszych lat Wielkiej Wojny)...
Nie mamy strony internetowej.Sporo dotad o nas napisał i sporo pokazał Wieńczysław Kowalski na lamach Do Broni".
Pozdrawiam,
ArturSz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Artur, Ty jak sie domyslam od Kolegi 69 ??? no to o was wspominalem ze cos sie dzieje w Lublinie, ale szczegółów nie znam .... no teraz juz znam ;-), co do wczesnych Austrowegier to sprawa jest bardzo skomplikowana z rekonstrukcyjnego punktu widzenia i chyba bedziecie musieli powalczyc na razie z Prusakami, o ile odtworzenie sylwetki piechura austrowegierskiego z lat 1917-18 jest realne w naszych warunkach - Kalrblouse m 1916,(wlasnie analizuje material ikonograficzny i staram sie wykombinowac co by moglo byc kolorystyczne podobne i tu widze pewna szanse dla znienawidzonych szwajcarow ;-))))) helm m 17, moze byc pruski bo Austriacy szeroko korzystali z pruskich dostaw) pas głowny z uproszczona klamra, tirolenrucksak ( znakomicie sie nadaje czeski plecak z okesu miedzywojennego, ale jest bardzo prosty w wykonaniu i replike tez mozna machnac), puszka od maski p-gaz - trafiaj sie na alegro i sa niemal identyczne jak pruskie,(pruskie tez wykorzystywano) to zrekonstruownie sylwetki piechuta z poczatku Wielkiej Wojny komplikuje chrakterystyczny podwojny tornister wraz z szelkami, tzn tornisteg glowny i amunicyjny, nie widzialem zamiennikow ( nic do niego nie jest podobne) a wykonanie jest bardzo skomplikowane ( mam w zbiorach oryginal amunicyjnego i nie podjalbym sie skopiowania), natomiast uzywanie pruskiego plecaka co stosuja grupy rekonstrukcyjne w Czechach jest moim zdaniem ahistoryczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlblouse to tylko dla oficerow. Nie byly to bluzy regulaminowe, a fantazje oficerow! Zolnierze nie nosili tego typu bluz. Oczywiscie moze kiedys wyplynac zdjecie zolnierza w Karlblouse ale jak rekonstruowac to regule a nie wyjatek.
Na dzien dzisiejszy rekonstrukcja CK piechora z lat 1914-1915 jest mozliwa ale jest potwornie droga. Mundury w kolorze hechtgrau mozna kupic we Wloszech (bluza, spodnie, czapka, plaszcz) cale wyposazenie wraz z kompletnym tornistrem (tornister glowny, patronen tornister orasz szelki) mozna przy odrobinie szczescia kupic w Czechach.
Rekonstrukcja CK ma ten feler ze postac z 1914 roku jest kompletnie rozna od postaci z 1918 roku. Przez to trzeba sie zdecydowac jaki okres sie chce rekosntruowac. Ja odtwarzam postac z lat 1917-1918.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ze karlblouse jest fanaberia oficerska, nie do konca bym sie zgodzil, w literaturze pod ta nazwa jest okreslana uproszczona bluza ktora weszla do sluzby w 1916 roku stad oznaczona ( przynam ze umownie i glownie przez kolekcjonerow) jest jako m 16, cyt za Nowakowskim luza o uproszczonym kroju, zapinana na 7 guzikow , bez listewki i naszywanych kieszeni na piersiach, a z kieszeniami bocznymi bez klap" co znacznie obnizylo koszt produkcji jednostkowej, jesli kolega ma inne dane chetnie je poznam, bo czlowiek uczy sie cale zycie, a propos jak kolega sadzi zakladajc ze nie wywale fotuny na mundur z Włoch , jakie zamienniki mozna wziasc pod uwage w kwestii umundurowania tzn jakie sukno jest kolorystycznie zblizone. Spotkalem sie z produktami na bazie sukna w kolorystyce stosowanej przez szwajcarow, ale nie jestem do konca przekonany czy ten kolor jest odpowiedni, choc ogolnie jest moim zdaniem dosc zblizony.
A w ogole zapraszam do dyskusji bo moze sie cos kosntruktywnego z tego wykluje.
Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna refleksja mi sie nasunela, to taka ze odtwarzanie postaci c.k. piechura z lat 1917-18 w warunkach polskich ma srednie uzasadnienie historyczne, nie ma bitew w ktorych taka postac mozna by bylo wykorzystac, chyba jedynie na rekonstrukcje wydarzen w listopada 1918, a na rekonstrukcje walk w Dolomitach raczej nie mamy warunkow .... no moze Jura jest miejscami troche podobna, trzymajac sie realiow historycznych nazezalo by sie skupic na postaci z lat 1914-15 czyli porwac sie na wersje maxymalne hardcorowa rekonstrukcji austrowegierskiej ... o ile mundur mozna uszyc od podstaw dysponujac zgodnym kolorystyczne suknem i warunkami technicznymi, o tyle rekonstrukcje tornistra sobie srednio wyobrazam, chyba ze pojdzie sie na skroty i zrekonstruuje sie jakis pulk strzelcow gorskich, ktorzy to gonili w tradycyjnych dla tej formacji zielonych mundurach i od poczatku wojny uzywali tirolenrucksackow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opieram moje informacje o Karlblouse na dwoch ksizkach wydanych w Austrii pierwsza to “The Emperor’s Coat”, a druga to „The Austrian Mountain Troops”. Autorami tych ksiazek sa pracownicy austryjackiego Muzeum Armii w Wiedniu. Wiec nie mam raczej podstaw podejrzewac ze pisza jakies bzdury. Ksiazki sa dostepne w jezykach angielskim oraz niemieckim. W obydwu pozycjach pisza ze bluzy „Karlblouse” nigdy oficjalnie nie zostaly przyjete do uzytku w CK armii, choc w lutym 1917 pojawily sie przepisy probujace regulowac wyglad „Karlblouse”. Pozatem zbieram zdjecia CK zolnierzy i Karlblouse widzi sie prawie zawsze u oficerow, jak narazie nie udalo mi sie znalesc zdjecia zolnierza w Karlbouse, co oczywiscie wcale nie znaczy ze kiedys takiego nie znajde :-)
Jesli chodzi o zaminenniki mundurowe to mozsz uzyc bluz szwedzkich oraz szwajcarskich, sa one jednak dobre tylko na okres 1917-1918. Kolorystyka mundurow CK zwlaszcza pod koniec wojny byla tak roznorodna ze nie ma mowy o jakims standardzie. Wszystko co bylo w kolorze jako tako „wojskowy” bylo uzywane do produkcji mundurow. Po udanej ofensywie pod Caporetto, uzywano w CK armii duzych ilosci zdobycznego sukna wloskiego, z ktorego szyto mundury.
Rowniez zachecam do dyskusji i pozdrawiam :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja juz pisalem tornister M.1888 mozesz kupic w Czechach. Widzilem zdjecia takiej replik i naprawde powala na kolana….ale cena niestety tez powala na kolana.
Niestety w polskich warunkach mozna rekonstruowac tylko okres 1914-1915.
Oby tylko CK rekonstrukcja w Polsce nie poszla droga „czeska”, gdzie wyszystko co „wojskowe” jest uzywane do rekonstrukcji!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze ani nie mow, widzialem czeska rekonstrukcje K.u.K. Armee pozazdroscic im mozna hukowych manlicherów 95 i schwarzlose w stanie magazynowo strychowym, mundury tez nie wygladaly drastycznie zle, ale oporzadzenie, a zwlaszcza plecaki wolalo o pomste do nieba ;->
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposazenie wielu czeskich rekonstruktorow pozostawia wiele do zyczenia. Maja dostep do rewelacyjnych replik a patrzac na zdjecia z rekonstrukcji w Czechach odnosi sie wrazenie ze duzy odestek ekonstruktorow" nosi demobil z lat 1950-60, ktory z CK wyposazeniem ma naprawde niewiele wspolnego :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie ze istnieje taka opcja, przy braku alternatywy, a co gorsza wiedzy ewentualni rekonstruktorzy moga isc na latwizne i wykorzystywac rzeczy kompletnie sie do takiej rekonstrukcji nienadajace, na razie puki co mysle, ze nie od razu Krakow zbudowano i chyba nalezalo by sie skupic na problemie umundurowania, ostatecznie piechota tornistry uzywala glownie podczas przemarszów, doswiadczenia wojenne wykazaly ze sie jednak skuteczniej walczy bez zbednego balastu, tormister jak bedzie kiepski zawsze mozna zdjac, a z mundurem gorsza sprawa ;->
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie