Jump to content

Patka munduru na zdjęciu - co oznacza ?


Recommended Posts

Ober_schutze ma rację - GD to rzeczywiście jedyna jednostka WH, której skrót nazwy jako monogram był wyszywany, aż do końca wojny na naramiennikach. Inne jednostki WH na naramiennikach wyszywane miały numery pododdziałów lub specjalności wojskowe. Korzystając z okazji dodam jeszcze, że zasadniczo wszelkiego rodzaju monogramy wyszywane były na naramiennikach żołnierzy kolorem kordonka zgodnym z barwą broni, natomiast na naramiennikach podoficerów i oficerów monogramy te wykonane były w postaci metalowej wpinki (odpowiednio w kolorze srebrnym dla podoficerów i złotym dla oficerów).
Ciekawe skąd chłopaki mają wdzianka i czy do kręcenia tego filmu zaproszone zostały grupy rekonstrukcyjne czy też są to statyście z „łapanki”?
Podoba mi się replika letniego munduru pułkownika, która Cruis ma na pierwszym zdjęciu.
Swoją drogą film zapowiada się na próbę wyświęcenia Staufenberga na niemieckiego bohatera narodowego. Smutne to ale co zrobić…
Mario33 – abstrahując od tego konkretnego filmu, osobiście odradzał bym podpatrywanie umundurowania i wyposażenia statystów biorących udział w takim przedsięwzięciu. Fakt, że coraz częściej filmowcy starają się podnosić jakość wykorzystywanego w trakcie realizacji wyposażenia i umundurowania, ale film rządzi się swoimi prawami i często prawda historyczna przegrywa z budżetem.

Pozdrawiam
Hindus
Link to comment
Share on other sites

To, że Niemcy na siłę Stauffenberga kreuja na bohatera narodowego to oczywiste. Muszą znaleźc choćby listek figowy na swoje winy z ostatniej wojny. To, że w 80 milionowym narodzie, o takich tradycjach naukowych, a przede wszystkim kulturalnych, nie było ludzi, których stać by było na protest przeciwko pomysłom małego kaprala (mówię o późnych latach 20-tych i wczesnych 30-tych, potem już tylko zostawała emigracja) to wstyd, który się ciągnie za nimi do dziś. Kolektywna wina = kolektywne poczucie wstydu = jak nie znajdziesz chociaż pojedynczych przypadkow pozytywnych (choćby naciąganych) to tylko się zastrzelić.

A Stauffenberg, cóż. wystarczy poczytać jego pamiętniki ('Polnische untermenschen' jako siła robocza w Wielkiej Germanii) oraz uświadomić sobie plany spiskowców (pokój z Zachodem w celu pokonania Rosji, bez Polski na mapie.

Jeszcze w takim razie ptytanie do GD - czy da się udokumentować jej obecność (choćby na wypoczynku) w Berlinie lub okolicach w roku 1944 ?
Link to comment
Share on other sites

Ja nie kwestionuję że to pagon z GD (nie umiałem rozpoznać bo był z boku ale po wyjaśnieniach widzę :).

Ja kwestionuję słusznośc uzycia tej właśnie jednostki w tym filmie. Z mojej wiedzy w 1944 roku GD była w walce na froncie wschodnim i w wyniku strat zostala wycofana na odpoczynek z tym, że jeden pułk do Francji (już nie wrócił do dywizji po Normandii), a większość na teren dzisiejszej Litwy. W Berlinie w postaci zwartych oddziałów raczej ich nie było - chyba że oficerowie na urlopach ;)
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie, Sturmann mnie uprzedził o kilka minut - w Berlinie stacjonował wtedy pułk wartowniczy" GD, którego zadaniem była ochrona rządu Rzeszy i stolicy oraz funkcje reprezentacyjne. Oni tez otrzymali od Hitlera zadanie przywracania porządku" w Berlinie w lipcu 1944 roku.
Link to comment
Share on other sites

a major Otto Ernst Remer został w trybie pilnym generałem, w trybie chyba bezprecedensowym ówcześnie. Znany jest Wochenschau bodajże z wczesnej jesieni 44, kiedy to Remer przemawia do kadry GD uświadamiając politycznie donisłość wydarzeń po 20 lica
Link to comment
Share on other sites

Odnośnie GD w Berlinie to właśnie GD powstał z berlińskiego pułku wartowniczego- jednostki reprezentacyjnej i to,że dywizja, czy korpus GD walczył na froncie wschodnim nie oznacza, że do końca wojny nie było w Berlinie jednostki reprezentacyjnej w barwach GD.
Link to comment
Share on other sites

Witam!

Hindus - mundury (jakieś 85% w tym filmie) są z Hero z Poznania.
Co do kostiumografa tego filmu, to mogę dodać tylko tyle, że on na żadne uproszczenia nie idzie i mundury na tym filmie będą naprawdę dobre. Gość robił już kilka filmów na taką skalę i jest coraz lepszy.
Co do kasy, to hollywoodzkie produkcje mają większe zmartwienia niż jej brak :)

Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Kolego Koral1944 bardzo się cieszę z tego co napisałeś – widać i w kwestii „jakości” prawdy historycznej w kinematografii idzie ku lepszemu! Oby więcej ludzi w tej dziedzinie sztuki, którzy z takim zaangażowaniem będą podchodzić do swojej pracy!

Pozdrawiam
Hindus
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information