Jump to content

Proszę o identyfikację pieczęci!!!


Recommended Posts

Witam wszystkich !!! Kilka dni temu znalazłem taką oto pieczę. Na 90 procent jest na niej herb Gdańska. Chciałbym dowiedziec się o niej czegoś więcej.Z jakiego okresu może pochodzic i kto mógł jej używac??? I jeszcze zastanawiające jest to że została znaleziona w okolicach Płocka.

Link to comment
Share on other sites

Również wydaje mi się ,że jest to ciekawa plomba dlatego zamieściłem tu jej zdjęcie.Raczej nie przedstawia herbu Elbląga ponieważ może dobrze tego nie widac na zdjęciu ale plomba przedstawia dwa krzyże. Nad krzyżami widac zarys korony . Po prawej stronie widac wyrażnie lwa a po lewej stronie tylko kawałek drugiego lwa.Raczej w herbie Elbląga nie było lwów.
Link to comment
Share on other sites

Nie no dzięki że zaliczasz mnie do szanownego gremium" ale nie ma tu równych i równiejszych :-)
Na cyferki obok nicku też nie patrz, bo każdemu zdarzają się wpadki, choć z reguły każdy stara się pilnować aby było ich przynajmniej niewiele :-)
Oczywiście zwykły kupiec posługiwałby sie swoją plombownicą. Tu mamy herb Gdańska. Gdańska który był tak silnym ośrodkiem gospodarczym, że zdobył sobie pewną autonomię i uzyskał prawo bicia własnej monety. Przez Gdańsk wiodły główne szlaki handlowe, gdzie kursowały w jedną i drugą stronę statki ze zbożem (towar w średniowieczu bardzo intratny niemal jak dzisiaj paliwo), a dochodził do tego handel drzewem (spławianie Wisłą i ładowanie w Gdańsku na statki, oraz import sukien, przypraw i innych wynalazków z innych krajów do Rzeczypospolitej. Ciężko ze zdjęcia wywnioskowac mi czy plomba jest mała (z worka) czy duża (np. z drzwi magazynowych). Po co plombowano? A no choćby dlatego, że jak w worku było 50kg to tak miało być i po drodze chłop miał nie ubrać ani miarki dla konia". Jak sam teraz rozumiesz, plombę z herbem miasta zapewne używali rajcy miejscy, lub upoważnione do tego przez nich osoby i zabezpieczała ona ładunek którego właścicielem było miasto Gdańsk.
Pozdrawiam :-)
Link to comment
Share on other sites

Serdecznie dziękuję za wyczerpującą opis. Jest mi bardzo miło, że ktoś może podzielić się ze mną swoją wiedzą na jakiś temat.Mam nadzieję że w przyszłości ja będę mógł pomagać innym.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Wracając do plomby to ma około 2,5 cm. średnicy.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information