Jump to content

Kolekcja Czartoryskich na śmietniku


grba

Recommended Posts

W śmietniku znaleziono średniowieczny krucyfiks z kolekcji Czartoryskich
reg, PAP

Krucyfiks znaleziony na śmietniku w austriackim Zell am See okazał się średniowiecznym zabytkiem z kolekcji Czartoryskich.

Na zabytkowy przedmiot trafiła przypadkiem przeszukująca śmieci kobieta. Znaleziska dokonała w 2004 roku, lecz nie miała pojęcia o wartości krzyża i trzymała go w domu za kanapą.

W ubiegłym miesiącu jeden z sąsiadów znalazczyni, wiedziony przeczuciem, że krzyż może mieć wyjątkową wartość, zaniósł go do muzeum w miejscowości Leogang. Tamtejszy kustosz ocenił pochodzenie przedmiotu i zawiadomił policję.

Śledztwo ujawniło, że do II wojny światowej zabytek należał do kolekcji Izabelli Elżbiety Działyńskiej, z domu Czartoryskiej. Podczas wojny zbiór był ukryty w piwnicy jednej z warszawskich kamienic. Hitlerowcy odnaleźli kolekcję w 1941 roku i przewieźli ją do Austrii.

Latem krucyfiks trafił na badania do Wiednia. Eksperci z muzeum historii sztuki ustalili, że został wykonany w Limoges we Francji około 1200 roku. Policja oszacowała jego wartość na 400 tysięcy euro.

Sąd zdecydował, że krzyż trafi do muzeum w Leogang. Nie wiadomo, czy kobieta, która odnalazła zabytkowy przedmiot, otrzyma znaleźne.

Austriacka policja dodała, że spadkobierców właścicieli reprezentuje londyńska komisja skradzionego mienia.
Link to comment
Share on other sites

Za te autka to oni co niektórzy dostali dwa razy kasę od złodzieja- nabywcy" ileś procent wartości za wystawienie i od ubezpieczyciela całą kwotę.
Karpik dla czego myślisz, że od razu rolisz"- gadasz szczerą prawdę. Austriacy przecież w swej świadomości" mają się za ofiary wojny.
Ja bym zaproponował na wymianę suche fakty historyczne i prawo okradzionego do zwrotu zagrabionego mienia.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information