Skocz do zawartości

malbork i okolice


Gość krzyżak

Rekomendowane odpowiedzi

Chętnie poznam ludzi z okolicy szukających pozostałości po zakonie NMP.Byłem długo samotnikiem ale zdrowie nie pozwala na samotne wyprawy. Mam samochód , wykrywacz , i sporo wiadomosci.
krzyzakkw@o2.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 1 month later...
Witajcie panowie. Tą stronkę odwiedzam od niedawna ale miło mi , że jest tu akcent malborski :) Od dawna zamierzałem kupić wykrywkę i już za dwa tygodnie ruszam w teren z nowym wykrywaczem. Mieszkam w Malborku i jestem otwarty na propozycje. Nie mam niestety auta i to jest dla mnie duży problemik. Jeśli ktoś z was ma ochotę na wspólną wyprawkę to dajcie znać na meila. Mam kolesia , który co prawda nie biega z wykrywaczem ale jest zapalonym fotografikiem amatorem i zaproponował, że może się przyłączyć w celu udokumentowania ciekawych miejsc w okolicach Malborka i Kwidzyna , w tym fortyfikacji, budowli militarnych i innych. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam !!!
Mieszkam w Warszawie ale jeśli można to i ja sie przyłączę, tylko kiedy????? zrobimy pierwszy wypad bo pogoda raczej teraz zimowa.

Pozdrawiam Wszystkich

von ROSE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rose jeszcze parę dni zanim kupie Rutuska, wtedy mogę poszwędać się po okolicy :) Jutro idę na mały spacerek z aparatem po bunkrach koło Malborka. Niedługo wrzucę kilka fotek. Jest kilkanaście bunkrów w okolicy. Część znajduje sie na terenie lotniska wojskowego w Królewie Malborskim. Szkoda, że tam nie można się dostać :).
Nie wiem jakie wyniki maja poszukiwacze, którzy szukali w Malborku i okolicach. Jeśli ktoś z was ma ciekawe fotki z malborskich wykopków to wrzucajcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
tak sie składa ze mam 2 znajomych byłych wojskowych - kapitanów którzy pracowali w jednostce koło malborka i już wtedy poszukiwali (6-8 lat temu) opowiadali fantastyczne rzeczy, a zwłaszcza koło bunkrów które miała łaczność a teraz stoja poza terenem jednoski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Malborkiem, w kierunku Sztumu, po prawej stronie jest las a właściwie dwa laski. Tam właśnie są bunkry, o których mówisz. Zdaje się, że na początku lat dziewięćdziesiątych stacjonowało tam jeszcze wojsko. Jako małolat bywałem tam z kolegami niedługo po opuszczeniu tego miejsca przez wojsko i walało się tam dużo ciekawych rzeczy. Z kopaniem było ciężko bo zaraz po wyprowadzeniu się wojska wiele osób zjawiło się tam z wykrywaczami ale nie w celu eksploraci pamiątek po niemcach lecz w poszukiwaniu telefonicznych kabli miedzianych, które wojska łączności pozostawiły w ziemii. Z tego powodu w miejscach tych jak i na położonym po drugiej stronie szosy do Sztumu poligonie pojawiały się często patrole policji i straży miejskiej. Można było łatwo stracić sprzęt.
Jeszcze dwa trzy lata temu strażnicy miejscy szwendali się po laskach w poszukiwaniu amatorów wojennych akcesoriów.
Warto jest tam kopać, gdyż mimo tego że stacjonowało tam wojsko to jeszcze wiele ciekawych rzeczy kryje ziemia. Niedawno natnąłem się na leżącą w krzakach rurę od panzerfausta. Nawet dobrze zachowaną. Pozdrwaiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opoeiadał mi że np przy jednym z takich bunkrów znalezli skrzynie z pociskami do panzeshreka w pieknym stanie i otworzyli tylko jedna z góry zobaczyli co i zasypali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem tam wiele razy z wykrywaczem. Nie znalazłem nic ciekawego, może teren już przetrzepany? Jest za to duzo śmieci. Znalazłem sporo łusek, z tego co wiem to w Lesie WIelbarskim strzelali małolaty z Hitlerjugend, ze zdobycznej amunicji. Znalazłem łuski po nabojach od mauzera naszych wytwórni z lat 30-tych. Na pewno było tam sporo fantów ale teraz chyba większość wyorali. Tommy gdzie znalazłeś panzerfausta?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie Traper :) chcesz abym zdradził ci swoje dobre miejsca? ;) Nie wiem czy jesteś z Malborka ale jeśli tak to mogę ci powiedzieć, że panzerka znalazłem w tzw.drugim lesie", który jest położony tuż za lasem na Wielbarku. Zachodnia część tego lasu (tuż przy Nogacie) jest mocno porośnięta i tam w krzaczorach leżał sobie panzerek. Dziwi mnie fakt, że skoro stacjonowało tam wojsko tern nie został przeszukany dokładnie. Może przeoczenie. Wczoraj zrobiłem sobie spacerek od Lasu WIelbarskiego przez Eizenak (chyba tak się pisze)i troszkę się zdziwiłem bo dwa bunkry zostały zakopane (zasypane). Nie wiem komu przezkadzały ale uważam to za idiotyzm. Poza tym nie wiem czy się orientujesz ale zaraz za poligonem w polu po prawej stronie drogi do Sztumu stoi bunkierek. Tam chyba kiedyś stał jakiś budynek bo co wejdę na to pole (bez wykrywki) to zwsze coś ciekawego znajdę. Wczoraj trafiły mi się dwa kawałki porcelany z niemieckim orłem. Ciekaw jestem do kogo należy to pole i czy gość zgodziłby sie na poszperanie. Teraz coś tam jest zasiane ale jakby orał to można się bujnąć z wykrywką za ciągnikiem hihihi ;)
Zrobiłem wczoraj kilka fotek ale nie wrzucam bo było pochmurnie i niezbyt dobrze wyszły.
Ciekaw jestem gdzie dokładnie przebiegały linie obrony niemieckiej w styczniu 1945 roku. Ostatnio czytałem książkę ale niestety nie moge zlokalizować ich. W. Jedlińsku opisuje, że było to w pd-wsch części Malborka. Może wiesz coś na ten temat. Poza tym chciałbym się dowiedzieć gdzie w Malborku znajdował się STALAG XXB oraz fabryka Focke-Wulfa. Jak coś wiesz to daj znać.
Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z linii obrony biegła właśnie w poblizu tego pola, w tym drugim lesie o którym piszesz że znalazłeś panzer., na jego skraju są resztki zasieków i okopów, ale nic tam nie ma, sprawdzałem piszczałką. Od strony Elbląga linia obrony przebiegała w pobliżu bunkrów które widać przy szosie. Tereny stalagu znajdowały się na miejscu w którym w tej chwili jest cmentarz (ten przy skarpie nad Nogatem) Ale jeśli pójdziesz dołem Nogatu w stronę Wielbarku to na wysokości cmentarza u podnóża skarpy znajduje sie słup ogrodzeniowy stalagu. Kolega znalazł na skarpie właśnie w tym miejscu guziki angielskie. Można by jeszcze pogrzebać na skraju lasu przy cmentarzu, ale teren fatalnie zaśmiecony. Jesienia kolega znalazł w pobliżu rowu przeciwczołgowego w lesie buteleczki po medykamentach więc chyba obóz sięgał aż tam. Pola o którym piszesz nie sprawdzałem. Łaziłeś po wałach? mnie to nie kręci, bo teren jest ostro przeryty i generalnie same niewypały i porzucona amunicja, wole inne pamiatki. Wole się szwendać po ruinach zabudowań. Mam piszczałkę, więc jakby się zrobiło ciepło to możemy sie wybrać razem. Z jakiej dzielnicy jesteś? Może się znamy przypadkowo? Ja mieszkam na Piaskach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Traper mieszkam na Kraszewskiego ale wczesniej długo mieszkałem na Jagielońskiej koło starego cmentarza. Byc może się znamy, Malbork jest mały. Rocznik mój masz w nicku, jeśli twój oscyluje w jego okolicach to może się znamy :). Co do moich odkrywek to niedługo kupuję swój pierwszy wykrywacz. Poszwendam się na początek byle gdzie w okolicach Malborka. Jak mi się znudzi to wezmę sie za coś konkretnego. Nawiązałem kontakt z p. Wiesławem Jedlińskim , który jest skarbnicą wiedzy na temat historii Malborka, może coś ciekawego się dowiem.
Co do wspólnej wyprawy to jestem otwarty na propozycje ale dopiero jak kupię wykrywkę. Chyba , że chcesz abym się wkurzał jak ty będziesz fanty wykopywał :) hehe
Kiedyś znałem zapaleńca militariów z Piasków, miał ksywę Kugiel", ten to miał arsenał w domu haha.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kugiel to mój kumpel! jestem troche starszy od Ciebie ale to nic nie szkodzi. W połowie lutego byłem z wykrywaczem w okolicach Piekła i Białej Góry, nic nie trafiłem , ale to dobry teren, trzeba tylko więcej cierpliwości. Daj znać jak będziesz miał wykrywacz. wiosna nadchodzi, może coś wykopiemy. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Traper to mamy wspónych znajomych:). Coprawda Kugielka dawno już nie widziałem ale znając go to też by połaził ;).
Wykrywkę odbieram w piątek lub sobotę. Zamówiłem Rutusa First + i jade do Rumii odebrać bezpośrednio od p. Rutyny.
Wiele osób chwaliło go więc się zdecydowałem :0. Na zachodnie kombajny" narazie za mało kasy. Chyba, że jakiś skarb krzyżacki odkopię hehehe. Swoją drogą trafiłeś coś z epoki średniowiecza w naszej okolicy?
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli interesuje Was lokalizacja fabryki FW to znajdowała sie na terenie lotniska w Królewie Malborskim. Wiekszość zabudowy lotniska tzn. głównie hangary do pozostałośc po montowni.Może uda mi sie zamieścić zdjęcia z bombardowania ( mam z tym problemy)znalezione w necie. Na jednym ze zdjęć mam też lokalizację stallagu XXB. Pozdrowienia Wcisek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze średniowiecza nie znalazłem nic, ale kolega wspominał o elementach uzbrojenia z tego okresu znalezionych w czasie prac polowych przez rolników na polach Nowej Wsi.
Jestem ciekawy tych zdjęć z bombardowania, wklej jeśli sie uda, albo może napisz jaka to strona w necie. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dasz rade to wstaw te fotki :). Jeśli nie to mógłbyś przesłać na meila.
Co do stalagu XXb to mam kilka zdjęć grupowych żołnierzy angielski. Niemcy pozwalali im mieć aparaty fotograficzne. Kilka fotek można znaleźć w necie głównie na angielskich stronach. Aleś mi smaku narobił tymi fotkami lotniczymi :)
Traper napisz mi czy masz auto bo jeśli tak to na wiosnę możemy zrobić wypad z moim kolesiem na wyspę sobieszewską (jak sepsę wygonią ;)). On tam kopie regularnie i już sporo fantów wyciągnał.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie