Skocz do zawartości

malbork i okolice


Gość krzyżak

Rekomendowane odpowiedzi

Tak na marginesie to część z tych umocnień nalaeżała do I wojennej Twierdzy Malbork. Opisana ona była w którymś nr. Fortyfikacji. Może macie do tego dostęp. BYłbym bardzo wdzięczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Troche informacji znalezionych w Necie na temat pochodzenia bunkrów:Twierdza Malbork (Marienburg)
Decyzja o budowie nowej twierdzy zapadła w 1890 roku, ale właściwie dopiero w roku 1898 sporządzono plany mobilizacyjne i projekty, 1899 rozpoczęto prace, w 1903 powołano samodzielną Fortyfikację Malbork, 14 VI 1910 formalnie utworzono twierdzę Malbork, w latach 1914-15 nastąpiła rozbudowa (4 schrony piechoty, 6 schronów dla dział tradytorowych 90mm, 9 schronów dla artylerzystów, 4 magazyny amunicji).
1899-1903 na wschodnim brzegu Nogatu, w łuku rzeki, zbudowano półpierścień o promieniu 4 kilometrów składający się z 10 dzieł piechoty, punktu oporu piechoty oraz 8 stałych baterii dział 120 i 150mm. Na froncie południowym nowej twierdzy (w terenie pagórkowatym) rozmieszczono grupy dzieł piechoty z bateriami na zapolu, a na froncie wschodnim (osłoniętym terenami podmokłymi) romieszczono baterie artyleryjskie wspierane tylko dwoma dziełami piechoty.
Twierdza Malbork
1. Biskup K., Fortyfikacje Dolnej Wisły w przededniu I wojny światowej, Konserwatorska Teka Zamojska, cz.2, Warszawa - Zamość 1988.
2. Biskup K., Twierdza Malbork 1899 - 1915, Fortyfikacja, t.V, 1998.
3. Mamuszka F., Budowle obronne Ziemi Gdańskiej, Gdańsk 1966.
4. Rąd R., Malbork 1945. Relacja z obrony zamku, Militaria i Fakty, nr 4 (14), 2002.

Dane z http://www.mars.slupsk.pl/fort/4005b.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odzew. Stronka ta jest mi znana natomiast nie znam żadnej z publikacji które wymieniłeś. Masz może do nich dostęp albo wiesz gdzie je zdobyć. Szczególnie interesował by mnie artykuł z Faktów i MIlitarii.
pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam ! panowie wspólne spotkanie to dobry pomysł, poczekajmy tylko na lepszą pogodę. A gdyby tak jakis wypad to ja też się piszę. A w sprawie poszukiwań na Wielbarku to myslę że warto spróbować na odcinku od cmentarza do rowu przeciwczołgowego. Koleha znalazł tam latem jakieś buteleczki po medykamentach, pewnie ze stalagu. A tak w ogóle to najciekawszy teren jest w tej chwili zajęty przez cmentarz (ten dochodzący do skarpy) Mam pytanie do Was koledzy: czy w 1945 roku zdarzyło się coś ciekawego w okolicach Waplewa? znalazłem przy drodze z Waplewa do Malborka w zaroślach obok drogi postawiony współcześnie pomnik, mający upamiętnić jakis niemców, nie wiem o co chodzi. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Oho, chyba wszyscy poszli w teren bo nie ma nowych postów ;)
Tak na marginesie to byłem w środę z Traperem na miejscu byłego stalagu ale nic ciekawego nie znaleźliśmy. No chyba, że traper bo zniknął gdzieś na chwilkę :0 Może znalazł coś ciekawego i oznaczył miejsce hehe.
Co do Waplewa to byliśmy z Traperem w tych okolicach i na jakiejś bocznej drodze w lasku stoi całkiem nowy pomniczek na którym jest wyryty teks mniej więcej tej treści:

Tu spoczywa
Wilhelm Sprankel
i jego współtowarzysze"

Niestety nie znaleźliśmy z Traperem informacji na temat tego człowieka. Widać, że ktoś systematycznie dba o nagrobek.
Czy wiecie coś na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odbył się mały rajd z wykrywkami w okolice Sztumu.
Wykopaliśmy kilkanaście monetek i ttrochę innych ciekawych rzeczy.
Ja oczywiście jako szczęśliwiec" znalazłem tylko jedną monetę. Może kiedyś będe miał więcej szczęścia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowa do góry młody człowieku! Przed nami jeszcze wiele wypraw i wiele saperek do połamania! Monetka może jedna, ale jaki guzik wyciągnąłeś! Pozdrawiam serdecznie i chcialbym prosić o wydrukowanie tych map jeśli można... Tomek a może przed świętami wyskoczymy na 3-4 godzinki po południu? Np. z Falkiem na te pola ktore nam pokazywał? Odezwijcie się chłopaki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem jak najbardziej za.
Mogę wziąc w czwartek wolne.
Czy odpowiada wam czwarteczek?
Jest jeden warunek!
Traper zajdź do ogrodniczego i kup dla mnie saperke.
OBIECUJĘ ŻE TO JUŻ PRZEDOSTATNIA!
hehe
Ostatnia zamówię standardową jak Falek, a jak się zdenerwuję to ze szpadlem będę jeździł. Tylko znając siebie i tą adrenalinke po usłyszeniu sygnału to i szpadel nie wytrzyma hehe. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,wreszcie trafiłem na was i widze,że w tym naszym mieście coś sie ruszyło.Będę szukał z wami kontaktu.Mam teraz malo czasu,więc kończę.Pozdrowionka dla wszystkich eksploratorów z Malborka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kugel łobuzie witamy.
Mam nadzieję , że zagościsz tu na dłużej.
Traper mówił mi , że mnie nie kojarzysz.
Mieszkałem kiedyś nad Słomą, koło Pecia babci.
Przy wejściu na stary cmentarz na Jagiellońskiej.
Pozdrawiam

Traper odezwij się bo jutro szykuje się wypad z Falkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje,ze wasza wyprawa bedzie owocna,mysle,ze kiedys bedzie mi dane wyruszyc z wami.Dzieki za mile powitanie.Juz zajarzylem kim jestes Tommy.Fakt,nawet byles kiedys u mnie.Wiele sie zmienilo od tego czasu,ale mam nadzieje,ze sam zobaczysz.Musze was kiedys zaprosic.Odnosnie poszukiwan,to z braku piszczaly prowadze poszukiwania na smietniskach poniemieckich,a bylo ich w miescie troche.Trafiają sie czasem niezle fanty.Pogadamy o tym jak sie spotkamy.Pozdrawiam i zycze udanych łowów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kugel z miłą chęcią odwiedze ciebie. Twój zbiorek chyba się powiększył od tego czasu jak byłem w twoim domu. Było to chyba jeszcze w tamtym wieku :)
Tak poza tym to niedawno wydłubałem ze strychu modele którymi się wymienialiśmy.
Swoją drogą to dziś z Traperem stwierdziliśmy, że mógłbyś jeden ze swoich eksponatów opylić. Na wykrywkę starczyłoby na pewno :)

Ze względu na to, że kobiałki dziś się krzątały przy kuchni i pożytku z nich nie było, zrobiliśmy z Traperem i Falkiem mały rajd do Kałdowa i w okolice Nowego Stawu.
Jak zwykle Falek (farciarz jeden) miał trafienie , że hoho.
Nic to będziemy dalej walczyć z ziemią :)

Dziś stał się cud! Pierwsza wyprawa , na której nie połamałem saperki!!!
Pewnie w poniedziałek połamię.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommy,u mnie modele ktorymi sie wymienilismy stoją na makiecie w pokoju.Pozwolilem zdobyc sobie twoj nr.kom.wiec wyslalem Ci sms swiąteczny.Widze,ze caly czas poswiecacie na wypady,moze bym ruszyl z wami.Mam super saperke,która mi sie jeszcze ani razu nie zlamala he he,a kiedys sama zostala wykopana!!Napiszcie,co wy na to.Bardzo bym chcial jechac gdzies z wami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kugel dzięki za życzonka świąteczne.
Co do wypadów to jasne, że byłoby super gdybyś pojechał z nami.
Ustaliliśmy, że będziemy kopać co drugi tydzień ale nasz temperament poszukiwawczy zwyciężył i spotykamy sie trochę częściej. Najchętniej to bym codziennie kopał ale czasu mało i z transportem kiepsko.
Daj znać kiedy masz czas wolny bo z chęcią zerknąłbym na twoją kolekcję :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie