Skocz do zawartości

Artyleria 39 - część trzecia


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 377
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Czy wrześniowa historia dan'ów została już w miarę wyjaśniona i opisana (źródło?). Przez ostatnie kilka lat pojawiło się na forum trochę zdjęć moździerzy (w tym pozostawionych na stanowiskach) i moim zdaniem materiał ten średnio pasował do tego co zwykle pisało się w artykułach poświęconych 220-tce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 pułk artylerii górskiej - utworzony 20 X 1921 z przemianowanego III/1. pag, jako I/2/ pag (dca kpt. Stefczyk Kazimierz) i od 7 II 1922 z m.p. w Nowym Targu do nowego m.pm. w Samborze, od 26 V 1922 dwudywizjonowy pułk przeniesiony do Przemyśla, organizację ukończono 23 V 1923, wyposażony w armaty górskie 65 mm; w 1924 reorganizacja – I. dywizjon armat oraz II. dywizjon haubic [100 mm wz.16 górska]; pułk z dniem 1 IV 1926 zmienił numer na 1. pag;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam potwierdzenie, że zdjęcie dodane przez Bodzia pod datą 2007-11-27 16:07:00 to rzeczywiście Staszów.

Budynku Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego im. Polskiej Macierzy Szkolnej, widocznego na zdjęciu, już nie ma. W latach 60-tych ubiegłego wieku znajdował się tam internat Technikum Ekonomicznego, a obecnie stoi tam budynek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (adres: ulica Szkolna 4, numeru 6 nie znalazłem).

Jedyne co pozostało po starym budynku Gimnazjum, to tablica wmurowana w ścianę PCPR od strony ulicy Szkolnej - ufundowana 11.XI.1928 w 10-cio lecie Odzyskania Niepodległości. Co ciekawe, wmurowano ją mniej-więcej w to samo miejsce, gdzie była pierwotnie wprawiona w ścianę Gimnazjum przed wojną. Jeśli się dobrze przyjrzeć zdjęciu, to jej fragment można zobaczyć na lewo od drzwi wejściowych.

Pozdrawiam,
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej idzie tak:
Pak wyeliminowany z walki przez 4. kompanię.
Przez niego polegli:
1.
2.
3.

2. września 1939"

3 żołnierzy, być może załoga jakiegoś wozu, być może nie.
Wydaje się też, że na zdjęciu widać szczątki jednego z członków działonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie