Skocz do zawartości

Zagadka - moneta ...


kopijnik2

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Dobra. Cechy wspólne: tarcza, gryf, trzy fale. Różnice: na monecie gryf ma kite dumnie uniesioną do góry, znajduje sie też korona.

Napisano

Natomiast na tym fragmencie pocztówki zamiast korony jest mur miejski z trzema wieżyczkami. Tak wiec czy jest to definitywnie herb Słupska? Trza poszperać.

Napisano
nominał i emitent?
zeeland - ale co?



i co to ma wspólnego ze Słupskiem?


na zachętę powiem - jesteście u progu celu...(określenia: nominał i emitent)


...wystarczyło przepisać monetę;)))...
zgadza się, - tyle, że wcześniej trzeba było ją przeczytać, a nie wszyscy sobie z tym radzą...
Napisano

Two Stuiver or Doublewapenstuiver Silver Coin, struck at Zeeland mint

W XV w. większość terytoriów została zjednoczona (za pomocą podbojów i małżeństw dynastycznych) przez Burgundów. W roku 1477 Holandia, a wraz z nią terytoria obecnej Belgii i Luksemburga, przeszła pod panowanie Habsburgów (od 1556 r. ich linii hiszpańskiej).

Republika Zjednoczonych Prowincji [edytuj]
Zobacz więcej w osobnym artykule: Republika Zjednoczonych Prowincji.
Flaga holenderska na statku z czasów kolonialnych
Flaga holenderska na statku z czasów kolonialnych

W 1572 doszło do wybuchu powstania przeciw Hiszpanii. Wynikiem rewolty było podpisanie w 1579 r. Unii Utrechckiej. Zakładała ona m.in. utworzenie wspólnej armii i jednolitego systemu pieniężnego, przy jednoczesnym zachowaniu szerokiej autonomii poszczególnych prowincji. Był to początek procesu, w wyniku którego doszło do rozbicia kraju na 2 części, z których powstały później 2 państwa - Belgia i Holandia.

Nowe państwo przybrało charakter kalwiński. Po zamordowaniu Wilhelma Orańskiego (1584) tytuł namiestnika oraz naczelne dowództwo otrzymał jego syn Maurycy z Nassau, który kontynuował wojnę z Hiszpanią. Holandia odebrała jej liczne kolonie w Indiach, Afryce i Ameryce.

W 1609 r. nastał dwunastoletni rozejm, po którym rozpoczęła się kolejna wojna. W pokoju westfalskim 1648 Hiszpania uznała niepodległość Zjednoczonych Prowincji.

Od końca XVI w. Prowincje przeżywały rozkwit - do miast holenderskich przeniósł się handel zamorski, powstały nowe kompanie handlowe między innymi takie jak: Holenderska Kompania Wschodnioindyjska, Holenderska Kompania Zachodnioindyjska. Republika Zjednoczonych Prowincji bierze udział wraz z takimi potęgami ówczesnej Europy jak Anglia czy Francja w kolonizacji Ameryki Północnej. Holandia posiadała także sławy nauki i sztuki np. Rembrandta, Grotiusa, Huygensa.

Obszar północnych protestanckich Niderlandów stanowi obecnie terytorium Holandii (oficjalna nazwa: Królestwo Niderlandów). Głową państwa jest królowa z dynastii orańskiej (Oranje-Nassau), potomek Wilhelma Orańskiego.

Napisano
Holenderska Kompania Wschodnioindyjska (Vereenigde Oostindische Compagnie lub VOC, w niderlandzkim, dosłownie jednoczona Kompania Wschodnioindyjska"), powstała 20 marca 1602 r., na bazie uchwały parlamentu Republiki Zjednoczonych Prowincji (dzisiejsza Holandia), gwarantującej monopol na działalność kolonialną w Azji.

Był to pierwszy na świecie koncern międzynarodowy, oraz pierwsza na świecie kompania wypuszczająca akcje, papiery wartościowe, dla finansowania działalności. Pierwsze akcje kompanii są datowane na 27 września 1606. Kompania dzieliła się na sześć kamer", z główną siedzibą w Amsterdamie, w Middelburg (dla Zelandii), Enkhuizen, Delft, Hoorn i Roterdamie. Delegaci z poszczególnych kamer" obradowali jako Heeren XVII" (siedemnastu Lordów).

Kompania ustanowiła swe faktorie w Batawii na Jawie (dzisiejsza Dżakarta, Indonezja), na Wyspach Korzennych (Moluki), w Japonii na wybrzeżu Nagasaki. Kompania handlowała srebrem wydobywanym w hiszpańskich kopalniach w Peru, miedzią wydobywaną w Japonii, tekstyliami z Chin i Indii, ceramiką, oraz pożądanymi w Europie przyprawami do potraw. Kompania odgrywała dużą rolę w przekazywaniu nowych idei i technologii z Europy do Azji, popierała misjonarzy chrześcijańskich. W 1640 r. kompania zdobyła port Galle w Sri Lanka od Portugalii, łamiąc monopol portugalski na handel cynamonem. W 1652 r. VOC założyła faktorię w Cape of Good Hope w Południowej Afryce dla uzupełnienia zapasów statków handlowych w drodze na Daleki Wschód. Faktoria ta stała się później kolonią Cape, gdzie osiedliło się później wielu Holendrów i innych Europejczyków (dzisiejsza Republika Południowej Afryki). VOC ustanowiła swe faktorie również w Iranie, Bangladeszu, Syjamie (dzisiejsza Tajlandia), Kantonie (dzisiejsze miasto Guangzhou w Chinach, w mieście tym posiadali swą faktorię również Brytyjczycy), na wyspie Formoza (dzisiaj Tajwan, jednak w 1662 r. Holendrzy zostali usunięci z wyspy), oraz w Południowych Indiach. W 1669 r. Holenderska Kompania Wschodnioindyjska była najbogatszą kompanią na świecie, posiadając ok. 150 statków handlowych, 40 okrętów wojennych, ok. 50 tys. pracowników, własną 10 tys. armię i wypłacając 40% dywidendy od swych akcji. Kompania przez cały czas działalności była w konflikcie z Wielką Brytanią, konkurując z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską.

W XVIII w. VOC skoncentrowała się na Wschodnich Indiach. Po czterech wojnach Brytyjczyków ze Zjednoczonymi Prowincjami, czyli dzisiejszą Holandią (1780-1784), kompania popadła w kłopoty finansowe i w 1798 została rozwiązana. Na kongresie wiedeńskim w 1815 r. Wschodnie Indie zostały przyznane Królestwu Niderlandów (Holandii).

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie