puszek Napisano 9 Czerwiec 2007 Autor Napisano 9 Czerwiec 2007 witam pytam oto co w temacie za wszystkie odp. dziękuje.
Apollo18 Napisano 9 Czerwiec 2007 Napisano 9 Czerwiec 2007 Jest taki specjalny płyn... Nie pamietam nazwy:/ Ja czyszcze Cilit-em Bank. Nie zaobserwowałem zeby sie cos złego z nimi działo albo zeby psuły sie napisy albo cos w tym stylu.
puszek Napisano 10 Czerwiec 2007 Autor Napisano 10 Czerwiec 2007 ja też właśnie tym cilitem czyszczę ale dobra jest też pasta polerska do rys na samochodach auto max. spróbuj !!!
Luke Napisano 10 Czerwiec 2007 Napisano 10 Czerwiec 2007 A po co czyścić patynę?? Przecież ona dodaje tylko monecie piękna i wartości.
Cyrograf15 Napisano 11 Czerwiec 2007 Napisano 11 Czerwiec 2007 Auto max jest mocno ścierny wbrew temu co jet na nim napisane.Wojtek
aegirsson Napisano 12 Czerwiec 2007 Napisano 12 Czerwiec 2007 najlepszy jest kwas cytrynowy moim zdaniem, każdy bylejaki środek do umywalek etc. oczyści pieniążek pod warunkiem, że uprzednio tym kwasem na nia się podziała, tylko czasem ryzyko jest, np. przy fenigach z XIX w patyna dodaje tylko monecie piękna i wartości " - dobre dobre
Anarchista Napisano 13 Czerwiec 2007 Napisano 13 Czerwiec 2007 Czasem dodaje czasem nie dodaje, czasem po usunięciu patyny nie można już stwierdzić co to była za moneta, czasem wręcz odwrotnie...Wszystko zależy od konkretnego przypadku.
don66 Napisano 14 Czerwiec 2007 Napisano 14 Czerwiec 2007 Bród (stwardnięta ziemia), grube złogi tlenków tak, ale usuwanie patyny to profanacja!
aegirsson Napisano 14 Czerwiec 2007 Napisano 14 Czerwiec 2007 Usuwanie np. czarnego nalotu z monety może też być ryzykowne. Kiedyś oczyszczałem czarne jak smoła 20 fillerów z 1918 - efekt znakomity, pieniążek odzyskał kolor niklu. Innym razem zrobiłem podobnie z 2 fenigami 1875 ( monetka też czarna ), po oczyszczeniu zrobiła się koloru rdzawego i chropowata jak papier ścierny, oczywiście widocznosć napisów jeszcze gorsza. Z kolei usunięcie patyny, może ale nie musi, odsłonić ubytki na powierzchni monety. Jednak patyna może i uroku dodaje, ale na pewno nie zwiększa wartości.
Luke Napisano 15 Czerwiec 2007 Napisano 15 Czerwiec 2007 aegirsson - Co ty opowiadasz? Weź sobie usuń patynkę z grosików z II RP albo pfenigów. Zobaczysz jak będzie wyglądała monetka. Będą wżery a jeśli nie to gorsza widoczność oznaczeń na monecie. Raz wyczyściłem 1 gr ponieważ z część orzełka zahaczyłem szpadlem. Była skrobnięta" i chciałem, żeby całość wyglądała jednakowo. Wyczyściłem więc chemicznie całość i wygląda o wiele gorzej. na foto widać
Luke Napisano 15 Czerwiec 2007 Napisano 15 Czerwiec 2007 Wyglądała przyzwoicie ale myślałem, że będzie lepiej gdy wyczyszczę. Teraz żałuję.Podobnie raz znalazłem piękne 2 pfennigi. Wyglądały pięknie, wszystko czytelne i dobrze widoczne. Jak z mennicy tyle, że czarne i miało kilka ziarenek piasku przyklejone do patyny. Wyczyściłem i efekt mnie zawiódł strasznie, słabo czytelne napisy, wżery... szkoda gadać. Teraz już wolę zostawić monetkę z kilkoma ziarenkami piasku nioż ją ruszać. Traci wygląd a co za tym idzie wartość.
Cyrograf15 Napisano 15 Czerwiec 2007 Napisano 15 Czerwiec 2007 Na piasek zwykle pomaga moczenie w oliwie z oliwek. Nie niszczy patyny.Wojtek
Luke Napisano 15 Czerwiec 2007 Napisano 15 Czerwiec 2007 Tyle, że wydaje mi się, że nie każda oliwka ma takie właściwości. Ja moczę od kilku tygodni niektóre monety w olicie z pierwszego tłoczenia marki esco" i nie zauważam rezultatów.
aegirsson Napisano 15 Czerwiec 2007 Napisano 15 Czerwiec 2007 Luke, nie jestem pewien czy te 20 fil. to Ni, chodziło mi o zobrazowanie sprawy, z czarnego badziewia zrobiła się srebrna" monetka. Moczyłem 15 - 20 minut w kwasie cytrynowym, czarny nalot zaczął znikać, zaraz potem zapodałem jakiś środek do wanny ( nie ma znaczenia jaki ), tj. szmatą z tymże ją tarłem i jest git. Miałem grosika w podobnym stanie ( szaro buro - czarny ). Ta sama czynność jw. grosik zrobił się szary, ale zadowolony nie jestem z tego co uzyskałem - jeszcze bardziej zmatowiały inskrypcje. W ogóle tak postępuje z monetkami w kiepskim stanie, ale odpuszczam np. monetki z brązu ( przy okazji, z czego są monetki niem. tj. fenigi, z XIX w. ? ) Luke, nie bardzo rozumiem Ciebie, że pytasz co ja opowiadam - przecież napisałem wyżej o tych dwu fenigach, które po procesie sie zrąbały. Nie twierdzę, że KAŻDĄ monetę należy poddawać obróbce - każdy przypadek inny jest jak ktoś słusznie wyżej zauważył. Chciałem jeszcze zazanaczyć, że nie wypowiadam sie nt. pieniążków wykpoanych z ziemi. Pozdrowienia aegir
Luke Napisano 15 Czerwiec 2007 Napisano 15 Czerwiec 2007 patyna dodaje tylko monecie piękna i wartości " - dobre dobre - odebrałem to jako drwinę. Może niesłusznie. Generalnie nic złego nie miałem na myśli.Odradzam czyszczenie miedzianych monet chemicznie, efekty najczęściej okazują się straszne. wiem to z doświadczenia.
aegirsson Napisano 15 Czerwiec 2007 Napisano 15 Czerwiec 2007 Nie miałem zamiaru drwić z Ciebie - jeśli tak to odebrałeś to przepraszam. Może przesadziłem z tym, że byle jaki środek. Uściślam kwestię. Używam takiego niemieckiego płynu do wanien, podług, do szorowania jednym słowem - zwie się to VISS. Tyle tylko, że nie ma tego u nas w sklepach, bo to robione u nich, nie na eksport. Można to trafić na bazarach - różowogranatowa butelka. Inny jaki miałem to był MOC ( też z reichu ), takie samo zastosowanie jak tamten. Ten Moc to chyba najlepszy, bez uprzedniego działania kwasem, można było extra odrestaurować monetkę. Generalnie starszych pieniążków jak stuletnie to nie ruszam, bo ich prawie nie mam. Raczej zbieram te z XX wieku obiegówki.
gerard_w Napisano 17 Czerwiec 2007 Napisano 17 Czerwiec 2007 Puszek... jakbyś chciał jeszcze tej patyny się pozbywać to wystarczy że weźmiesz trochę soli (najlepiej tej miałkiej - nie kamiennej) polejesz ją octem zeby otrzymać papkę i w to monetę wkładasz. pocierasz ją np szczoteczką.. :)ta sół i ocet to w sumie bardzo słaby kwas solny.... ake zastanów sie czy na pewno chcesz :) ja kiedyś podobnie jak Luk potraktowałem monetę (5gr z 1923) i po czyszczeniu" wyglądała identycznie jak ta Luka :/
8total4 Napisano 29 Czerwiec 2007 Napisano 29 Czerwiec 2007 ewentualnie trochę octu i podsypujesz sodą żeby robila się piana.. po jakis 15 minutach woda zabarwi sie kolorem patyny, potem przecierasz szmatką dość energicznie i powinno skutkować.. sól jest chyba ciut za ostra, a soda daje efekty.łuski czyscilem też spirytus salicylowy+soda, do drobnych elementów nie polecam. pozdrawiam!
dareQ Napisano 15 Lipiec 2007 Napisano 15 Lipiec 2007 ..jest taki środek jak Argentum" do czyszczenia... szczerze odradzam stosowanie do monet! przez moją niewiedzę (i chęć szybiego wyczyszczenia) zniszczyłem kilka monet które przed" wygladały lepiej niz po".. albo przynajmniej dużą ostrożność. Do sreberek najlepszy jest- sok z cytryny :) zawsze zdaje egzamin :)
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.