Skocz do zawartości

Xterka -70 IDENTYFIKACJA METALI BAZA DANYCH !!!!


kondek

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę wszystkich ,którzy mają Xterke 70 o wrzucenie numerku identyfikacji metalu i przedmiotu, który przy nim wykopali.Wątek ten ma za zadanie zrobić baze numerków i przedmiotów jakie się przy nich kopie Xterka

24 - łuska polska NORBLIN 67 32 orzełek
24 łódka Mauser niemiecka P 25
-2 - łuska niemiecka P25 VIII c134 39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście piernicze te numerki, raz pokaże łuskę na 18, metr dalej taką samą na 28, wszystko zależy jak fant leży, jaki ma kształt i jak głęboko zalega. Piszę o terenie, a nie o testach w powierzu.

Przykład wydatny:
Polmos: 28- 36(w skali od 0-48 to duża rozbieżność)
Ile fantów ominiesz nie kopiąc tych numerków?

Numery od 6-20. Moje ulubione, najciekawszą drobnicę na nich wykopałem.

No i najgorsze. On widzi głębiej zalegający kolor!, ale czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego pokazuję go na minusie(dyskryminuje go)!?

Wniosek: dyskryminacja działa, ale do pewnej głębokości(20-30cm) a te numery to tylko podpowiedź", a gość piszący na innym forum o guziku wykopanym z 35 cm nie potrafi poprostu go zlokalizować, więc kopię ten dół, i kopie... a guzior coraz głębiej;)
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info :-) ja osobiscie zapamietałem te numerki kopiąc w lesie na tym samym numerku trafilem 2 łuseczki :-) Kapsle i zawleczki od piwa były na 20 .Może to zalezy od gruntu.Poza tym jak wiecej osob cos napisze z numerkami to moze cos sie da usrednic :-)
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Karpik ma racje. Na zamianę sygnału na numerek na wyświetlaczu ma wpływ głębokość zalegania, położenia przedmiotu względem płaszczyzny cewki, rodzaj gruntu, sąsiedztwo innego metalu. XT 70 (mimo kilkumiesięcznej nagonki na ten sprzęt), to na prawdę dobry wykrywacz. Wedle mojego dośiadczenia nie należy przesadzać z nastawą czułości ( 16-20 ), reszta to doświadczenie.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest wiele czynnikow które wplywaja na wskazania wykrywacza o ktorych juz tu przedmowcy napisali i okreslanie co gra na jakim numerku chyba jednak mija sie z celem no chyba ze szukasz terazniejszych moneciakow i lazisz po plazy wtedy mozna wyciac 14 i 16 bo to kluczyki od piwa chociaz pewnosci nie ma ze sie czegos nie pominie, lecz juz w terenie wycinajac te numery spowodujesz ze bedziesz pomijal drobnice miedzywojenna bo czasem na tych numerkach gra, tak jak numer 32 dobrze nam znany przewaznie jest to upragniony" polmosik ale np dwa dni temu na 32 w lesie kopalem groszaki..przyklady mozna by tu podawac w nieskonczonosc.. Moim zdaniem jak ktos szuka drobnicy powinien kopac wszystko od 8 wzwyz bo pod kazdym numerkiem moze byc ciekawy fant. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm kolego banan20-moze nie tyle co sie zna rzeczy co potrafi wyciagac wnioski z wlasnych jak i innych obserwacji..no i jest kolezenski sluzac rada.. chociaz moze lepiej by bylo gdyby niektorzy wierzyli w te numerki wtedy wiecej fantow by dla nas zostalo :):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!Bardzo ciekawy i moim zdaniem jak najbardziej potrzebny temat, dorzucę więc coś od siebie (cewka DD 10.5’, czułość=25-28). Zgodzę się, że wyłącznie na numerkach nie można polegać ale jakiś ogólny trend wykrywacza być może uda się opisać.

boratynka - 18
Szeląg Gustawa Adolfa – 18-22
Ruble (1860-1913) – 40
Aluminium pod wszelkimi postaciami – 8-12

Pablo02 – ciekawe spostrzeżenie z nie przesadzaniem z czułością w X70, spotkałem się z nim również na innym forum. Dlaczego w innych typach wykrywaczy poszukiwacze przeważnie mówia o pracy na granicy stabilności (jak np. Tesoro i jego Max Boost) a tu zupełnie inaczej..?Przecież X70 jest bardzo stabilny nawet na wysokich czułościach (przynajmniej na cewce DD). Ja jestem prostym człowiekiem i zawsze mi się wydawało, że im wieksza czułość tym głębiej i takie ogólne wrażenie można odnieść po lekturze poszukiwaczowych dyskusji. Czyżby X70 był mniej efektywny na dużych czułościach?Czy jest tego jakieś naukowe wytłumaczenie, czy też raczej „ten typ tak ma”?
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Oczywiście można czułość ozkręcić" prawie na maksa, ale według mojego doświadczenia z tym sprzętem, identyfikacja metalu może być zafałszowana ( o ile teren jest czysty, problem nie występuje, natomiast przy zaśmieconym terenie XT 70 lubi pokazywać żelastwo jako kolor ). Dlatego wiarygodna identyfikacja jest w zakresie czułości 16-20, ( max używam 23 ). Oczywiście temat dotyczy pracy w trybie C&T"- w Prospectingu problem nie występuje- wiadomo:)POzdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablo02 dziękuję za wyjaśnienie troche mi ulżyło!Nie wiem czy to coś wniesie wartościowego do tego tematu ale podzielę się swoimi spostrzeżeniami odnośnie XT70 i jego sympatii do żelastwa.
Ja przesiadłem się na XT70 po roku chodzenia z Solarisem. To dobry i czuły wykrywacz ale ten to dopiero lubił pięknie i czysto zapiszczeć i wskazać (wysoko) zardzewiałe żelastwo nawet przy max. disc, korekcji żelaza 2 i delikatnej czułości- kto miał słonecznego to wie. Problem polegał na tym, że jestem kolorkowcem-drobnicowcem", a Solaris chciał ze mnie zrobić kolekcjnera gwoździ i rdzy. Ja wiem, że da sie to wszystko przeskoczyć poznając lepiej co wykrywka mówi", ja wiem że rdza ma inny skład i jest trudna do dyskryminacji etc. etc. ale po prostu brakuje mi czasu na dokładne zapoznawanie się z wykrywką by poprzez gwoździowe cierpienia dążyć ku gwiazdom.Ale hołd Solarce muszę oddać, dużo mnie nauczyła.
Na XT70 w 98% sytuacji chodzę w takiej konfiguracji: C&T, disc-1, cewka DD 10.5' 7,5 kHz; czułość zwykle 28 - 29, stojenie do gruntu auto, bez śledzenia zmian gruntu i tłumienie zakłóceń auto w razie potrzeby. Miejscówki mam raczej zaśmiecone bo niedość że słyszę to na Treshold'zie to czasami włączam ALL i wtedy to widać jak na dłoni.
I tu Pablo muszę się z Tobą nie zgodzić - XT70 jeszcze nigdy mnie nie oszukał. Owszem reaguje na rdzę w dość podobny sposób: jedno przemiecenie - numer 44 - 46, drugie, zwykle nieco niżej powiedzmy 36-38 i trzecie zwykle 18 do tego sygnały są poszarpane". Czasami odpuszczam" a czasami włączam ALL i w tym miejscu mam odczyt na -8, -6 lub -4. Trzymając sie tej zasady jeszcze nigdy nieumyślnie nie wykopałem ani gwoździa ani żelastwa.
Co jeszcze mogę dodać, tereny na których chodzę są często zaśmiecone również żużlem z dymarek, a ten daje zwykle sygnały na 48 które dyskryminuję ale XT lubi sobie pisnąć wysoko albo nawet wskazać 46 ale sygnał jest znowóż poszarpany". Generalnie żużel z racji swego składu niepokoi XT70.
Mam też cewkę DD 10.5' 18,75 kHz i tu Pablo oddaję Ci honor,tak, ta cewka lubi" żelastwo, przedewszystkim skorodowane, lubi ładnie i mięsiście zapiszczeć i wskazania też są wysokie. No ale to przy wysokich częstotliwościach nie powinno dziwić, to norma.
Moim problemem są też śmieci alu: puchy po piwsku, listki po tabletach i tuby po maściach bo lubią wysoko wskazać tak od 16 zaczynając ale trzeba chyba z tym żyć....
Mam nadzieję, że komuś te wypociny się przydadzą. Zachęcam do dzielenia się doświadczeniami z XT70 i pozdrawiam wszystkich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za zlosliwosc ale po biciach na łusce mozna się dowiedziec z jakiego metalu się składa łuska :-P np :
- 67 - mosiądz o składzie 67% miedzi i 33% cynku
- 67* - mosiądz o składzie 67% miedzi i 33% cynku, pochodzenia zagranicznego
- 72 - mosiądz o składzie 72% miedzi i 28% cynku
- 28 - mosiądz o składzie 72% miedzi i 28% cynku
O czym powszechnie wiadomo :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondek, sorry za złośliwość ;P ale pominąłeś najważniejsze, czyli łuskę stalową platerowaną - po 60 latach w ziemi zazwyczaj silnie skorodowaną (odczyt -2"). Może zatem łatwiej było po prostu podać materiał zamiast bić? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez kitu Pawlor, duży sygnet srebrny pokazuje jak marną folię. Nie wiem dlaczego tak nisko, bo ostatnio malutki srebrny medalik- 34-36, więc nie ma co uprawiać umerologii" tylko kopać i kopać. A to na sprzęt za 2700 troszkę, że tak powiem ...niesprawiedliwe?:)
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam zdjęcie winowajcy tego zamieszania(przepraszam i przysięgam, że to ostatni raz)

Spoko, minelab się nie mylił.
Tak mnie to dręczyło, że poszedłem do jubilera.
Najpierw odrazu powiedział srebro, później sprawdził płytką i kwasem- o napewno nie srebro" rzekł. Pytam się czy to nierdzewka- ie", a z czego to może być- ie wiem, jakiś stop"
Kurcze, dziwne, wykopany z niezłej głębokości, zero patyny czy wrzerów.
Przeparaszam za zamieszanie i wprowadzanie w błąd.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mój przypadek Komuś pomógł:))
Nom. Najpierw mogłem napisać- nie ma to właściwości magnetycznych i nie ma bić.
Nie zmienia to faktu, że nie wiem z czego jest wykonany:(
Jaki kolor mógłby pokazać tak nisko? Może chrom?
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie