Skocz do zawartości
  • 0

co to za maska?


szafcio

Pytanie

Witam
Znalazłem na strychu starego domu jakąś maskę p-gaz jest kompletna. Na spodniej stronie wieczka jest karteczka z napisem „oberschutce Matth Hammerle STAB P.L.BTL” czy ktoś z Odkrywców jest mi wstanie pomóc, co to za typ i co oznaczają napisy na karteczce oczywiście oprócz nazwiska. A na masce nr. 28c i z boku na łączniku pochłaniacza nalany napis „bmw”, a na pochłaniaczu „fe41” „bwz” „Fe”. Brezentowa torba z wkładem prawdopodobnie jakiś papier woskowy oraz wszystko spięte czarnym skórzanym trokiem. Maska posiada komplet pasków nośnych (3szt.) wraz z zapięciami. Przepraszam być może nie fachowe określenia kompletnie nie znam się na tym. Dodam jeszcze że w pudełeczku na spodzie przykrywki znajduje się jakiś papierowy woreczek z Niemieckimi napisami oraz komplet plastikowych szkiełek z wybitym rokiem 1939. W środku pod wygiętym sprężynującym drutem znajdują się szmatki bawełniane, nieco zardzewiałe od tej sprężyny.
P.S.
Zależy mi na identyfikacji przede wszystkim typu tej maski oraz odcyfrowanie literek na karteczce.
Pozdrawiam szafcio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to niemiecka maska przeciwgazowa GM 38. Napis na pudelku do szkielek przeciwpotnych mowi o stopniu zolnierza (w tym wypadku chyba strzelec lub starszy strzelec), imie i nazwisko i przydzial do jednostki (STAB=dowodztwo, BTL=batalion, pozostale jeszcze nie wiem). Wspomniany przez Ciebie papier to plchta przeciwchemiczna (byly robione z roznych materialow). D na spodzie puszki oznacza ze to puszka uszczelniana. Szmatka czesto sluzyla do tego by maska nie obijala sie w puszce i nie powodowala halasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu pisze, że znalazł i ma pewnie rację wszystko wskazuje na niemiecką maskę z okresu II W.Ś typu m38 po karteczce wnioskuję (po stopniu wojskowym, iż pochodzi z formacji, SS), jeżeli chodzi o gasplane posiadam w swoich zbiorach podobną może w nieco gorszym stanie, lecz wydaje mi się, iż ten komplet to oryginały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dokładniejszej ocenie karteczki twierdzę iż jest to napis STAB P/ BTL. A nie jak na opisie ukośnik stał się literą „L”. Moje tłumaczenie tego opisu to:
STAB - Sztab
P/ - Panzer czyli Pancerny
BTL – Batalion
A oberschutce to starszy szeregowy formacji SS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Znalazłem na strychu starego domu jakąś maskę p-gaz jest kompletna. Na spodniej stronie wieczka jest karteczka z napisem „oberschutce Matth Hammerle STAB P.L.BTL” czy ktoś z Odkrywców jest mi wstanie pomóc, co to za typ i co oznaczają napisy na karteczce oczywiście oprócz nazwiska. A na masce nr. 28c i z boku na łączniku pochłaniacza nalany napis „bmw”, a na pochłaniaczu „fe41” „bwz” „Fe”. Brezentowa torba z wkładem prawdopodobnie jakiś papier woskowy oraz wszystko spięte czarnym skórzanym trokiem. Maska posiada komplet pasków nośnych (3szt.) wraz z zapięciami. Przepraszam być może nie fachowe określenia kompletnie nie znam się na tym. Dodam jeszcze że w pudełeczku na spodzie przykrywki znajduje się jakiś papierowy woreczek z Niemieckimi napisami oraz komplet plastikowych szkiełek z wybitym rokiem 1939. W środku pod wygiętym sprężynującym drutem znajdują się szmatki bawełniane, nieco zardzewiałe od tej sprężyny.
P.S.
Zależy mi na identyfikacji przede wszystkim typu tej maski oraz odcyfrowanie literek na karteczce.
Pozdrawiam szafcio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie