Skocz do zawartości

Amunicja 7,92 do ckm i kb


Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanko odnośnie zasilania ckmów amunicją 7,92 mm - czy stosowano różną aminicję tego samego kalibru do karabinów i do ckm ? Jeśli tak to czym sie rózniła ? Pytam o to po przeczytaniu historii Heinricha Severloha -Bestii z Omahy", który najpierw prowadził ogień z MG42, a potem z 98k (nie wiem z jakiego powodu - może brak odpowiedniej amunicji ?).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w armii niemieckiej, ale w polskiej były różne typy amunicji do km i do kb. Różniły się jednak nie kalibrem, ale ładunkiem (chyba? też ciężarem pocisku?). Ładunek w amunicji do km był tak dobrany, żeby właściwie działała automatyka broni. Amunicja do kb nie ma takich wymagań.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśniło się - jego mgieta została uszkodzona:

http://www.916gr.co.uk/severloh.shtml

Wracając do pytania - skoro były różne rodzaje amunicji to jak było z jej wymiennością ? Czy prucie z mgty amunicją do kbka było możliwe i na odwrót - użycie amunicji mg do kbka ? Jeśli chodziło tak jak piszecie o ładunek prochowy, to pewnie mogły być w którymś wypadku problemy z celnością bądź z żywotnością broni, ale to tylko takie moje przypuszczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku strzelania z km amunicją przeznaczoną do kb były problemy z zacięciami - nie do końca napinało to wszystko sprężynę.

W przypadku strzelania z kb amunicją do mg był znacznie większy odrzut, no i oczywiście kwestia celności w obu przypadkach.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie