Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Gebhardt

Polski sprzet wojskowy dla Rumunii

Recommended Posts

Chcialbym sie dowiedziec co staralismy sie sprzedac Rumunom w latach 1930-39, co de facto sprzedano (poza samolotami i chyba armatami ppanc wz 36) i ewent w jakich szacunkowo ilosciach...innymi slowy czy warto temat dalej drazyc:)?

Gebhardt - ja w książce cały rozdział temu poświęciłem. I trzyczęściowy artykuł o samym lotnictwie ostatnio.
Sprecyzuj choć trochę oczekiwania. Bo tak to będzie najmniej kilkadziesiąt stron. ;-)

He, he, wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo :). Piekne dzieki. Jakbys mogl podac a laski swojej tytul ksiazki (i czy jest osiagalna!) to juz sam sie doucze i nie musze nikomu glowy zawracac:). Po prostu nigdy do tematu nie zagladalem i nie wiedzialem czy wogole jest temat!

Czyli wniosek ze sporo im sprzedalismy? Zasadniczo glownie mnie interesuje jakie typy sprzetu poza samolotami i szacunkowo ilosci (kategorie 'jednostki', 'setki', 'tysiace') w zupelnosci mnie zadowola.

Woj42 i tu się uruchamia Widdowmaker :)

P.M. Deszczyński oraz W. Mazur
Na krawędzi ryzyka. Eksport polskiego sprzętu wojskowego w okresie międzywojennym", Warszawa 2004 :)
Genialna książka.

Aby choć zrysować, a nie przesadzić, to do Rumunii poszły zapalniki granatów, cześci zapasowe do P.11, wyrzutniki bombowe, sztbowce, proch, armaty 37 mm, Amunicha 37 mm, trotyl, maszyna do malowania pocisków, maski pgaz + licencja, plany i kosztorys budowy fabryki masek pgaz, węgiel aktwny, fotokarabiny, armaty 75 mm wz. 12, jaszcze do armat wz.12, P.11c z licencją, radiostacja, skrzynie hermetyczne Ducellier, Synchronizatory Szalabawełna strzelnicza, itd. :)))))

Kiedys pytalem sie Rumunow o to co bylo i zostalo w ichnich muzech (chodzilo mi czy da sie ustalic pochodzenie zachowanego R-35)

http://www.worldwar2.ro/forum/index.php?showtopic=832&hl=polish

I trzyczęściowy artykuł o samym lotnictwie ostatnio.
Możesz podpowiedzieć gdzie to było?

Artykuł był w Lotnictwie" 12/2006 i 1-2/2007. Co do reszty odpowiedzi to proszę o cierpliwość. Obawiam się, że będzie dopiero za parę dni.

• Create New...

Important Information