Skocz do zawartości
  • 0

ID. skrótów z mapy Messtischblatt


Menzo

Pytanie

Co według Was oznaczją te skróty ?? Pochodzą z Messtischblatt 1910.

Sch.- to raczej nie chodzi o szkołę. Jest daleko od jakich kolwiek zabudowań - w środku pola. Szkoły są oznaczane na tej mapie poprostu jako - Schule.
Khf.- z niczym mi się nie kojaży.. również środek pola.
Pomocy

++++++Pozdro+++++++++

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Seeker,zwróć uwagę że na mapach jest wiele cmentarzy przy których nie ma skrótu Khf i sporadycznie spotyka sie taki w srodku pola".
Pogoniłeś mnie do roboty,oj pogoniłeś. :-D
Weryfikacja map, wertowanie słowników,wspomnienia z wypadów, dedukcja, itp.
Wiadomość dla załóżyciela tego wątku,a więc:
Menzo
Skrót Khf. to Kapelle haus familien w dosłownym tłumaczeniu to, kaplica dom rodzinny,a po naszemu to mauzoleum rodzinne (miejscowi często na to mówią trupiarnia).Jest to udynek" na cmentarzu w podziemiach którego grzebano bardzo bogatych ludzi,np.właścicieli majątku ziemskiego,pałacu.Sporadycznie takie obiekty spotyka się w środku pola,lub lasu".Podyktowane to było tym że właściciele nie chcieli być pochowani z pospólstwem,albo mieli sentyment,wspomnienia do tej ziemi w której ich pochowano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojteksg.
Jeżeli chcesz mieć lepszą rozdzielczość to musisz te mapy drukować i odrazu dawać powiększenie.Na 4 arkuszach formatu A3 widoczność jest super.Linku do legend nie ma.Niestety skanera ani cyfry nie posiadam więc nie mogę Ci podesłać,chociaż je mam.Tak jak wcześniej pisałem, legendy do tych map są robione na jedno kopyto i pożycz od kogoś byle jaką,albo musisz obojętnie jaką zakupić w Hisco.(Top Map sprzedawał mi bez legend).
Niemcy na tych mapach nie zaznaczali obiektów o znaczeniu militarnym,to są cywilki".

Igor02
Bingo !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być moze hombrero -dawno juz nie uzywam języka niemieckiego
jednak kirhoff to cmentarz przykościelny i stad pochodzi ta nazwa
zreszta sa takie rzeczy w języku niemieckim o ktorych nawet nie snilo sie nauczycielom niemieckiego w Polsce - przyklad z piwem podałem jako autentyczny fakt ze absolwent uczelni uczacy sie w Polsce kilkanaście lat jezyka niemieckiego nie potrafił poprawnie wymówic piwo" w knajpie w sposób zrozumiały dla kelnera , jego niemiecki rozumiałem tylko ja ale on z kolei takze całkowicie nie rozumiał co do niego mówia niemcy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozesz mi podac linki gdzie znajduj sie takie mapy (tam gdzie jest ich najwiencej) szukalem juz ale terenów które mnie interesuj tam niema. Woj opolskie powiat nysa.
A i jeszcze jak bys mógl to podaj link do tego sklepu z mapami co ty kiedys jego reklama byla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem orłem z niemieckiego, ale wydaje mi się, że Staatsforst może oznaczać las państwowy, natomiast druga część słowa Lauenburg (tj Burg) to zamek (warowny), gród, kasztel, co znaczy pierwsza część słowa (Lauen)- nie wiem. Może to nie lauen tylko lauer - wtedy ta część wyrazu oznaczałaby coś związanego z zaczajaniem się, czatowaniem ;)nord - to północny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

traper6

Skrót Khf. to Kapelle haus familien - ciekawa teoria!?

Lauenburg to nazwa jakiegos miasta albo zamku.Doslowne tlumaczenie nie ma sesu.To tak samo jak byscie mieli przetlumaczyc np. Gdansk

zu"-do
Hp"-wydaje mi sie ze Hauptpost czyli poczta glowna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geogreif.uni-greifswald.de/geogreif/geogreif-content/upload/mtbl/
Gdybyś miał kłopoty z otwarciem to wejdź do mnie na priva po dalsze instrukcje.Mapy są ułożone numerycznie po kolei i Nysa jest rozbita na 2 arkusze.Twoje numery to 5569 i 5570.
Nie wiem o jaką reklamę i jakiego sklepu Ci chodzi ? Top Map, Hisco ? Po co masz kupywać jak w necie masz free,tylko drukować.
Pozdrowaśki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie