Skocz do zawartości

Fotki o Iłży.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuje wszelkich zdjęć dotyczących Iłży w latach 1939-1950.mam sporo materiałów dotyczących tego okresu,a ostatnio zacząłem zbierac fotki,w monografi 8 pp legionów(wydawnictwo KUL)wyczytałem że pewien żołnierz wracająć z Niemiec w 45'znalazł w porzuconym plecaku album ze zdjęciami(min. z bitwy pod Iłżą) należący do motocyklisty-łącznika(w książce:Meldenfahrer).Ciekawi mnie czy znane są inne albumy związane z taką tematyką i nie tylko niemieckie????i czy można do nich jakoś dotrzeć...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • Odpowiedzi 231
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
co narazie to mam skany kilku fotek z tego albumu i sporo chodziłem po terenie żeby ustalic gdzie dokładnie były robione- jedna fotka gdzie ten fotograf stoi nad zabitymi pokazana mieszkańcom Piłatki przyniosła zaskakująca opowieść i wszystko stało się jasne..wszystkie są zamieszczone w książce Szklane ocz klio ale tej ksiązki nie udało mi sie narazie nigdzie dotać.

pozdrawiam tg13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się okazało to dziwne okienko na orginalnym zdjęciu po środku z prawej strony to była piwnica...

ta starsza pani miała w 1939 ok.13 lat, pole i piwniczka należały do jej rodziny. widoczni na zdjęciu żołnierze nastepnie zostali złożeni w tej piwniczce na ziemniaki i najprawdopodobniej (tego na 100% nie udało sie ustalić) do października był to ich grób skąd też, najprawdopodobniej zostali przeniesieni na miejscowy cmentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm Iłża, moje rodzinne strony. Ponawiam propozycję przeszukania pola bitwy gdzie nasza artyleria utłukła kilkanaście niemieckich czołgów głównie I i II (i chyba jeden czeski) . Ale to chyba na wiosnę. W tym roku chyba 3 pażdziernika są obchody bitwy na Piotrowym Polu. Wybieram się ze swoim Staruszkiem. Ciekawym śladem są również wąwozy na Marculach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter!
Wąwozy na Marculach? Nie szukałem tam. Słyszałem b. mgliste opowiesci o znalezionych hełmach w takim wąwozie, ale to nie byli ludzie z ,,branży'' lecz grzybiarze, więc nic konkretnego się nie dowiedziałem. Mówisz, ze w tym roku za późno na działania w terenie? Chyba jeszcze nie, byle tylko nie padało.Najważniejsze,że komarów już nie ma ..
pozdr.berthier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej!!!

co do trafień to najwięcej okolice Piotrowego Pola( ale teraz to już lipa) i nieśmiertelna strażowa aż po murowankę:)jesli chodzi o te okopy na północy(telefoniczna) to ostatecznie przeryli to moi kumple wręcz że tak się wyraże zębami-ale tylko same łuski, trochę ammo, nic ciekawego- ale kto wie???

jak żyję- wąwozy na Marculach?? chyba chodzi Ci o wąwozy koło Sw. Franciszka i Piłatki, lub Rzechowa???tam się nasi tłukli z czołgami 9 wrzesnia.

Peter ale własnie teraz jest najlepiej!!bo pola puste i mało ludzi-byłem ze dwa tygodnie temu i znalazłem stanowisko MG-kupa łusek:) Z tego co kiedys czytałem to 3 dyw lekka miała na wyposażeniu przede wszytkim czołgi czeskie i to te były pod Iłżą.A pod Piotrowym Polem jest rzeczywiście 3 wrzesnia-a ja musze z moją dziewczyną na wesele iść:(



jak juz było o broni pancernej pod Iłża to może Wy coś wiecie o tych dwóch zniszczonch tankietkach, samochodach pancernych z 51 dywizjonu??moje dochodzenie utkneło w martwym punkcie. A tą historię o 7TP znacie??ciekawe ile w niej prawdy.

pozdrawiam tg 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim najlepszym dniem poszukiwań pod Iłżą ok.1km od Piotrowego Pola był dzień 16 06 1995r. Efekt-32 bagnety wz.05,22,24,28,86/93,2 kbk.wz.29,odznaka puł.51PP.,8 nieśmiertelników,kilkanaście orzełków, 1 hełm wz.31.Niestety te czasy się już nie wrucą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim najlepszym dniem poszukiwań pod Iłżą ok.1km od Piotrowego Pola był dzień 16 06 1995r. Efekt-32 bagnety wz.05,22,24,28,86/93,2 kbk.wz.29,odznaka puł.51PP.,8 nieśmiertelników,kilkanaście orzełków, 1 hełm wz.31.Niestety te czasy się już nie wrócą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wroca...mozliwe, choc ciezko mi uwierzyc ze wszystko zostalo juz wykopane, w tych lasach 2 dywizje zakopalo graty...Przy okazji pozdrawiam Szanownych Ziomali Tg 13, Petera , Kolekcjonera i innych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne trafienie Kolekcjoner ale to już nie wróci...teraz to nawet zwykłą łuske nie jet już łatwo znaleźć:(dużo łażenia i ogrom cierpliwośći i do domu można przynieść jeszcze coś ciekawego- moje najładniejsze trafienie w tym roku to magazynek do Ura:)


pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Misiowie Puszyści, za darmo chcecie gotowe namiary ? Oczywiście Tg13 ma rację ale w połowie. Kto chce pogadać to jestem uchwytny 03.10.2004 na Piotrowym. Acha miałem sztabówki 1:25000 Iłża i okolice z naniesionym wykopkami od znajomka który zna te lasy jak swoją kieszeń, ale je wcięło (Pies). Jak ktoś ma to niech weźmie, być może da się odtworzyć punkty zakopków. Szukać czerwonego Forda i łyso-siwego faceta w okularach. UOP wykluczony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter chętnie bym pogadał ale... jak nie pójdę z moją niewiastą na wesele to bede miał przechlapane:((


a swoja drogą może słyszałeś o tej polskiej tankietce(a raczej trochę blach i części) co ma w dole leżeć:)???podobno ktos się już do niej dobrał i zostało wspomnienie....

pozdrawiam

PS UOP..teraz to raczej ABW, zreszta bardziej legalnych obywateli od nas nie znajdziesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 X 1944 roku oddział Potoka (potem zwany 1 pułkiem ziemi iłżeckiej) stoczył bój z niemiecką obławą (orientacyjnie około 10- 14 tys żołnierzy różnych formacji + samoloty z lotniska w Radomiu)w wyniku której to pierwsze zostało rozproszone i przebijało się w niewielkich grupach. Polecam książkę Lasy i Ludzie Mariana Langera. Na pamiatkę tego wydarzenia w pierwszą niedzielę października co roku odbywaja się tam uroczystości.


pozdrawiam tg 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,
kopie Iłżę juz kilkanaście lat z róznymi efektami ale po co sie chwalić?Też będę na imprezie w niedziele3 .10,ale w mundurze polowym...
pzdr
Kaszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...
Witam!

Postanowiłem reaktywować wątek o fotkach dotyczących bitwy iłżeckiej w 1939 roku. Jak widać chociażby po cenach fotek na ebay.de zainteresowanie tematem jest:)


Zapraszam do dyskusji. Na początek wrzucę fotki jakie przez te kilka lat wychwyciłem na na różnych portalach w tym i odkrywcy.

pozdrawiam Tommy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie