Skocz do zawartości

Ursus A - czy da się skompletować?


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu stałem się posiadaczem kompletnego tylnego mostu do Ursusa A. Samochód ten był prawdopodobnie na wyposażeniu Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej i na pewno brał udział w walkach pod Tomaszowem Lubelskim. Pozostawiony tam (zniszczony?), został rozebrany przez jednego z miejscowych, który wymontowane zespoły (od tego i innych pojazdów) zakopał. Most odkopano kilka lat temu, a wraz z nim tabliczkę znamionową pojazdu (też w moim posiadaniu). 3 lata później odnaleziono jeszcze chłodnicę od tego egzamplarza.
Zastanawiam się czy jest możliwe odszukanie w Polsce jeszcze innych części Ursusa i w przyszłości odbudowanie samochodu w oparciu o część oryginalnych podzespołów. Zdaję sobie sprawę, że tych elementów nie ma wiele, a może w ogóle nie zachowały się żadne.
Stąd pytanie: czy ktoś wie o jakichś zachowanych częściach do Ursusa? Cenna jest dla mnie każda informacja.

Przy okazji: Marcin - wielkie dzięki za podarowanie mi tych cennych historycznie zabytków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabliczki znalezione przy samochodzie. Dane z tabliczki znamionowej:
VETTURA tipo 25CP
MOTORE No 2449
CHASSIS No 9812
Jak widać pojazd pochodził z serii importowanej (czy montowane później w kraju z importowanych podzespołów miały tabliczki Ursusa?).

Tekst drugiej tabliczki:
E. FELDERHOFF
Centrala Samochodów - Fabryka Powozów
budowa karoserii - lakierowanie
generalne reparacje samochodów
Tarnowskie Góry ul. Nakielska 12
Tel. 54-266.

I poniżej:
Do właściwego smarowania polecamy wyłącznie oleje samochodowe GALKAR-LUX według wskazań zawartych w tabeli polecającej fy. KARPATY"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

251, będę bardzo wdzięczny za zdjęcia. Składasz może coś polskiego? Pytam nie bez powodu, możemy pogadać o tym na priv, mam różne materiały.
Muslim, wyślij do mnie cokolwiek, mam dla Ciebie parę rzeczy. Próbowałem wysłać na adres, który masz w nicku ale mi wróciło.
Patron, doszedł do Ciebie mail? Wysłałem przedwczoraj, ale nie wiem czy nie wrzuca Ci go do spamu. Tak tylko podejrzewam, bo rok temu też do Ciebie pisałem i nie mam pewności czy doszło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 10 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie