Perun Napisano 1 Luty 2007 Autor Napisano 1 Luty 2007 Witam.Chodzi mi o popularne medale takie jak: „Za zdobycie Konigsberga, Kijowa, Berlina”… Poza tymi są jeszcze „Za obronę Moskwy”, „Za obronę polarną” i inne, zdaje się całkiem ich sporo. Najbardziej interesuje mnie czy te odznaczenia były nadawane już po wojnie, czy jeszcze w trakcie jej trwania? Może ktoś ma informacje na temat liczby nadań poszczególnych orderów? Może jakaś literatura falerystyczna, linki, statuty, cokolwiek? Kryteria nadań wydają się oczywiste, ale też można by je sprecyzować, co do dokładnych dat udziału w danej bitwie i tego na czym ten udział miałby polegać (czy również cywile, służby tyłowe?). Szukam wszelkich informacji.
Perun Napisano 1 Luty 2007 Autor Napisano 1 Luty 2007 Dziękuje za cenne informacje. Na temat ruskich odznaczeń mam powierzchowną wiedzę. Odnoszę wrażenie, że Ty przeciwnie, chyba znasz się na rzeczy, dlatego zapytam czy nie wiesz czegoś więcej o tym jak odróżnić wojenną wersje medalu „Za odwagę” od powojennej? Jakimi numerami oznaczone są egzemplarze sprzed i po 45 roku? Podobno poza numeracją można je rozpoznać jeszcze po jakichś szczegółach, ale całkowicie pewien tego nie jestem. To samo pytanie zadałbym Ci jeszcze o odznaki gwardyjskie.
Towarzysz Iwan Napisano 1 Luty 2007 Napisano 1 Luty 2007 Pewnym wyznacznikiem jest też baretka. Medale nadawane ustawą z 1938 najpierw miały baretki prostokątne, dopiero potem (chyba rok 1943,ale nie pamiętam w tej chwili) stosowano baretki pięciokątne.
coriolan Napisano 1 Luty 2007 Napisano 1 Luty 2007 Szczegółowe opisy m.in.medalu Za odwagę Rosjanie umieścili na internecie wraz z danymi o numeracji w poszczególnych latach,typy i warianty.warunki przyznania itp.Wymaga to jednak znajomości j.rosyjskiego,ale nie zaszkodzi pooglądać.Uwaga: to rosyjski serwer i strony wchodzą baaardzo powolihttp://www.mondvor.narod.ru/MOtvaga.html
Louis Napisano 1 Luty 2007 Napisano 1 Luty 2007 Witam, taki mały zestaw błyskotek: a wyzwolenie Warszawy", a zdobycie Berlina" i Za udział w wielkiej Wojnie Ojczyźnianej". Wszystkie nadane w 1946r.
ka222 Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 WitamCo by nowego wątku nie zaczynać: ile w końcu było modeli odznak atlicznyj" i przedewszystkim jakie były warunki i kryteria nadawania w warunkach wojny ? Czym się różnią wojenne od powojennych ( nie mówie o tych najmłodszych leciutkich szajsmetalach)PozdrawiamKa222
rob Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 Panowie. Juz ktoś podał fajną stronkę na której wszystko napisane więc opowiadanie tego co napisano bardzo dobrze jest bez sensu. to bodaj najlepsza stronka jaka widziałem. Medal za odwagę jest przede wszystkim ze srebra. wiec jak ktoś potrafi bawić się kamienieniem probierczym to oryginał pozna bez problemu. wątpię aby komuś opłacało się robić srebrne kopie. Jak widze na stronce jest to opisane dość dokładnie. Najbardziej rzucajacą się w oczy cechą medali po 46r. jest uszko. Uszko jest albo w kształcie litery U , ma sppłaszczone lica. Inny typ uszka to uszko okrągłe ale sztampowane (czyli jest kołem a nie wygiętym w koło drutem).wszystkie sprzed 46 uszko miały z wygiętego i przylutowanego drutu. jak połączysz to z podaną numeracją i sposobem jaj naniesienia to sprawa jest jasna. a dobrze zrobiona kopia bez zbadania składu surowcowego, wymiarów i wagi ze zdjęcia może być nie do odróżnienia. są magicy co zrobią z oryginału doskonałą matrycębardzo fajna stronka. mniammmm
aegirsson Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 Witam, mam pytanie o pewien sowiecki medal, ( nie mogę niestety zapodać foto ), kształt jajowaty, pośrodku młot i sierp, pod tym coś przypominające jezioro koloru fioletowego, głupawo to brzmi ale nie wiem jak opisać, w tle godła i tego jeziorka jakaś maszyneria ( jakby z huty ), Nad tym sztandar cccp, ( flaga i jeziorko są naniesione , są z jakiegoś szkliwa, na obrzeżu medalu napis Proletari wsiech stran cajediniates' , u dołu gwiazda też ze szkliwa, od niej odchodzą kłosy, wszystko to otoczone wieńcem, a ten kołem zębatym, na rewersie numer, wstążka srebrna z granatowymi wstawkami
rob Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 myślę ze chodzi tu o order czerwonego sztandaru pracy. tylko to przychodzi mi do głowy. wpisz ruską czcionką rudowogo krasnogo znamienia"
rob Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 masz tu na cytowanej wyżej stronie http://www.mondvor.narod.ru/ORbnLab.html musisz tylko znaleźć typ jaki cie interesuje. a swoją drogą radzieckie ordery są urocza - kiedyś chciałem zrobić własną kolekcję ale w sumie doszedłem do wniosku że mam na co jeszcze kasę wydawać
Blitz45 Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 WitamTaki wykopek bez uszka, ,,Za Obronę Leningradu,,,gieroj" zgubił go pod Gdańskiem (ciekawe czy dotrwał końca wojny).PozdrawiamBlitz45
maxikasek Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 dodam, że medale za odwagę były ze srebra. Kolega ostatnio trafił taki- mniodzio.
rob Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 leningrad ma numer na otoku czy bordiurze (jak tam to zwał). czyli z boku. możesz zobaczyć i napisac do archiwum rady wierchownych sowietov (żart - nie wiem kto teraz ma dokumentacje) i sprawdzic nazwisko właściciela. zanim doszedł do gdańska to musiał nieźle się zabawic w prusach. jeśli dobrze pamietam to gdansk zdobywała armia spod stalingradu
Blitz45 Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 Dzięki Rob za info dotyczące medalu, niestety moj medal nie posiada żadnego numeru na otoku (i nie było przy nim żadnych innych elementów), także ustalenie właściciela jest niemożliwe. W bojach o Gdańsk uczestniczyły wojska 49 armii gen. płk. Iwana Griszina, 65 armii gen. płk. Pawła Batowa,70 armii gen. płk. Wasyla Popowa,2 armii uderzeniowej gen. płk. Iwana Fiediuniskiego (2 Front Białoruski) oraz nasza 1 Bryg. Pancer. WP. nie wiem który z tych zwiąków walczył w Stalingradzie. Pozdrawiam Blitz45
rob Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 batow był na froncie stalingradzkim . pomyliłem się . myślałem ze 62 armia podeszła na pomorze... coś mi świta że ona gdieś na pomorzu była ale nie potrafie sobie przypomniec gdzie. czy jednak jej bezposrednio n berlin nie rzucili...?? wiadomo ze rokossowski spod stalingradu ale coś mi o armii chodzi po głowie... Czy przypadkiem czernyszewski nie dostał jej pod komendę? moze gdzies sobie przypomne bo dość dawno w temacie nie siedzę.
rob Napisano 2 Luty 2007 Napisano 2 Luty 2007 no tak .. miałem rację z ta 65 armią. spod stalingradu.HQ, 65th Army - 4th Tank Army was converted into 65th Army in late October 1942. Involved in the Battle of Stalingrad. Re-converted back into 7th Red Banner Tank Army in 1946.
t Napisano 3 Luty 2007 Napisano 3 Luty 2007 O ile przyznawanie medali za obronę Odessy czy Stalingradu,zdobycie Berlina czy za odwagę było zgodne z wydarzeniami w których odznaczeni mogli brać udział to madal za wyzwolenie Warszawy" jest wyjątkową bezczelnością ze strony Rosjan i ich szefa.Trzeba być ******** aby wprowadzić takie odznaczenie.Pewnie otrzymali go ci,którzy byli na tyle blisko Warszawy aby widzieć łuny pożarów Powstania i przez kilka miesięcy siedzieli w ziemiankach grając na harmoszkach,popijając samogon i popalając machorkę.Jeśli faktycznie wyprodukowali setki tysięcy tych medali to taka liczba odznaczonych wyzwoliłaby Warszawę w jeden dzień gdyby tylko chcieli.
coriolan Napisano 3 Luty 2007 Napisano 3 Luty 2007 Na 1.01.1995 wydano 701.700 medali a wyzwolenie Warszawy".Przysługiwał bez żadnych szczególnych warunków żołnierzom A.Cz.,wojskom NKWD /!!!/ i nie uwierzycie .. także marynarzom.
maxikasek Napisano 3 Luty 2007 Napisano 3 Luty 2007 62 armia po STalingradzie to była już 8 gwardii. Cały czas pod Czujkowem. Przyczółek Warecko-magnuszewski, potem na Poznań i Kostrzyń, a na koniec Berlin.
Perun Napisano 6 Luty 2007 Autor Napisano 6 Luty 2007 http://www.dws.xip.pl/medale/rosja/obrona/obrona.html i http://www.dws.xip.pl/medale/rosja/zdobycie/zdobycie.html - linki na dość znanej stronie, gdzie jest trochę o tych medalach po polsku.
Perun Napisano 6 Luty 2007 Autor Napisano 6 Luty 2007 Słuchaj rob: o ile dobrze zrozumiałem medale „Za odwagę” po 46 miały uszko bite razem z samym medalem, a wcześniejsze dolutowywane z drutu, tak? Potrzeba mi jeszcze tylko informacji o numerach wojennych medali za odwagę. Ta ruska strona rzeczywiście wygląda na dobrą, ale ja zupełnie nie znam rosyjskiego.
WST 1939 Napisano 23 Styczeń 2017 Napisano 23 Styczeń 2017 Odświeżam temat po 10 latach. Od pewnego czasu kolekcjonuje Radzieckie medale,legitymacje z serii za zdobycie, za obronę i pokrewne. Mam wrażenie że nie jest to bardzo popularny temat w naszym kraju - prym zdecydowanie wiodą medale związane z Wehrmachtem. Informacje na temat medali Radzieckich zapewniają mi rosyjskie strony internetowe.Orientujecie się czy w/w medale są dostępne na Ukrainie w sklepach z antykami ? część mojej kolekcji pochodzi z Ukrainy, natomiast jest to sprzedaż wysyłkowa.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.