Skocz do zawartości

Virtuti Militari oddziałów i pododdziałów


M-i

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno pieczarka napisał,że 9 stycznia Order VM przeniesiono ze sztandaru 14 p.uł. na proporzec 2 baonu piechoty zmot. ze Szczecina. W związku z tym mam kilka pytań: Czy sztandar 14 p.uł. nadal znajduje sie w Londynie? Kto podjął decyzje o przeniesieniu orderu? Jaki związek data 9 stycznia ma z pułkiem lub Lwowem? Co sie stanie z orderem jak 2 baon ulegnie likwidacji bo jak wiadomo już niejedna odtworzona" jednostka przestała istnieć? I na koniec drobna refleksja. Pułk nierozerwalnie był związany ze Lwowem i moim zdaniem i wielu Lwowiaków, z którymi rozmawiałem miejsce Pułku i jego sztandaru jest albo we Lwowie na Górnym Łyczakowie, a jeśli to jest dziś niemożliwe to sztandar wraz z Orderem winien spokojnie spoczywać w muzeum w oczekiwaniu na lepsze czasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Panie coriolan!
Poczytaj Pan dokumenty. Dowie się Pan wówczas kto, w jaki sposób, kiedy mógł wnioskować i nadawać VM. No ale jak się nie wie to można wszystko wszystkim zarzucić. Przedwojenne regulacje Orderu były bardzo precyzyjne i nie ja je formułowałem. Formalnie co prawda Kapituła VM została do Polski przeniesiona ale... no własnie to ale! Nie spełnia ona rygorystycznych (to nie ja to Marszałek Piłsudski) warunków fukcjonowania i składu. Zresztą wystarczy popatrzeć i posłuchac cóż wyczynia kapituła (celowo przez małe K" OOB. Włos się jeży na łepetynie każdego myślącego człowieka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Obawiam się, że pnz59 może mieć częściowo rację. Dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 22 grudnia 1944 r. o orderach, odznaczeniach oraz medalach nie ustanawiał nowego krzyża Virtuti Militari, a jedynie potwierdzał istnienie krzyża ustanowionego ustawą z 1919 r. (Warto zaznaczyć, brak wzmianki o Ustawie z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym Virtuti Militari".) Nie zmieniono więc zasad przyznawania krzyża, określonych w 1933 r. W konsekwencji nadania niezgodne z tymi zasadami były NIEWAŻNE (a nie bezprawne jak pisze pzn59!). Dekret uchyliła Ustawa z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach. Tam już wyraźnie ustanawia się Order Virtuti Militari i zasady jego nadawania. Od wejścia w życie ustawy, czyli 29 lutego 1960 r. nie może być wątpliwości co do ważności nadań krzyża.
Tak więc pnz59 ma rację o tyle, że nadania władzy ludowej z okresu od 22 grudnia 1944 r. do 29 lutego 1960 r. mogą być nieważne. Zwracam uwagę, że to akurat cały okres stalinowski z lekkim ogonkiem. Czyż to nie zabawne zrządzenie losu? :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w odpowiedzi na post Wilniuka. Nie wiem kto wymyślił taką konstrukcję jak przeniesienie" krzyża, ale jest ona wręcz śmieszna. To, że ktoś sobie wymyslił że przenosi" order nie oznacza, że został on przeniesiony. Moim zdaniem dowódcy 2 (14) batalionu piechoty zmotoryzowanej Ułanów Jazłowieckich ze szczecińskiej 12 Brygady Zmechanizowanej powinno być poprostu wstyd, że wziął udział w takim teatrze. W szczególności chętnie poznał bym jego zdanie na następujący temat. Czy przeniesienie" oznacza, że sztandar 14 PU traci krzyż, czy też przeniesienie następuje przez pączkowanie i teraz z jednego krzyża zrobiły się dwa?

Kto wogóle zadecydował o przeniesieniu"? Kapituła? Na jakiej podstawie stworzono konstrukcję przeniesienia"? Nie mogę tego znaleźć w żadnych przepisach.


Poza tym jaki jest faktyczny związek między tym batalionem a 14 PU, poza tym że przyjęli sobie go za patrona?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 1 year later...
Baretki:
Odznaka za Rany i Kontuzje (z 1 gwiazdką)
Krzyż lub Medal Niepodległości, Krzyż Walecznych, Medal pamiątkowy za Wojnę 1918-1921, Medal 10-lecia Odzyskania Niepodległości

Na kieszeni:
odznaka pamiątkowa 5 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego, wzór obowiązujący od 1929 (o ile dobrze widzę na tarczach-toporach jest '5'; w 1929 w 1, 5 oraz 6 pp Leg wprowadzono taki sam wzór odznaki różniący się cyfrą)
odznaka pamiątkowa 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego, wzór obowiązujący 1921-1929

Pozdrawiam,
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie