Skocz do zawartości

Mundur kolejarski


Jadzia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
czy ktoś z szanownych forumowiczów orientuje się ile guzików było przy mundurach kolejarskich w Polsce przedwojennej i ile może kosztować komplet takich guzików? Jak macie jakieś fotki kolejarzy to wklejajcie:)
pozdrawiam
Jadzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
DTH, a jaki mundur kolejowy posiadasz? Można tez prosić o fotki :)
Przy okazji w Gdańsku tworzymy grupę rekonstruującą kolejarzy IIRP (i przy okazji KPW). Jak ktoś jest chętny to zapraszam.

Pozdrawiam
PLASER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche nie na temat ale mam nadzieje ze wybaczycie. Chcialbym odtworzyc w formie modelowej Najsarka, kolejarza na Westerplatte i jedna z pierwszych ofiar 2WS. Gdzie mozna znalezc - najlepiej dobre rysunki - ubior jaki mogl miec na sobie 1ego wrzesnia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to ja mundur Najsarka chciałbym odtworzyć w skali 1:1 :)

Ponieważ na Wtte było troszeczkę pomieszania kolejowo-wojskowego, więc staram się skompletować więcej materiałów. A to troszkę jeszcze potrwa.

Pozdrawiam
PLASER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Minęło trochę czasu i zebrałem kilka materiałów dotyczących mundurów. Na początek:

§63
Kurtka mundurowa z sukna granatowego II i III gatunku, wolno spadająca, z kołnierzem stojąco-wykładanym, zapinanym pod szyję na 2 haftki. Kurtka ma być zapinana na 6 guzików metalowych [wcześniejsze wersje kurtki mają 5 guzików - dop. mój], biegnących środkiem piersi, podbita równo do stanu czarną bawełnianą podszewką, w rękawach zaś jasną. Na obu końcach kołnierza w odległości 70 mm od końca naszywki z sukna amarantowego w formie pasków 6 mm szerokich.
Na piersi dwie gładkie kieszenie naszywane z klapkami wyciętemi w dwa łuki, podszytemi tą samą podszewką co kurtka, zapinanemi na mały guziczek metalowy. Szerokość klapki w pośrodku łuku wynosi 4,5 cm, na końcach łuku 6 cm, długość klapki odpowiada rozcięciu kieszeni. Dwie boczne kieszenie gładkie, naszywane, z klapkami, wykonanemi i zapinanemi jak przy kieszeniach górnych. Po lewej wewnętrznej stronie kurtki kieszeń wpuszczana, 16 cm szeroka i 20 cm głęboka. Kieszenie wzmocnione rygielkami długości 1 cm. Końce rękawów naszyte jednym szwem w odległości 10 cm od krawędzi rękawa, zaopatrzone są w dwa guziczki metalowe w odległości od siebie 3,5 cm, od krawędzi zaś rękawa 4 cm. Dziurki do zapinania na piersiach rozmieszczone są symetrycznie na lewym przodzie kurtki, oddalenie pierwszej dziurki od kołnierza wynosi 3 cm. Odpowiednio do dziurek mają być rozmieszczone guziki. Oba przody kurtki powinny być podszyte wewnątrz na szerokości piersi płótnem - sztywnikiem, sięgającym od pasa aż do ramion, celem wzmocnienia guzików i dziurek i nadania kurtce formy.
Kurtki mundurowe winny być zaopatrzone w wieszaki z taśmy.

Obok rysunek wykonany na podstawie rysunku z instrukcji. Wymiary z instrukcji oraz opisu i pomiarów własnych.

Pozdrawiam
PLASER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie