Jump to content

Budapeszt 1956/2006


Recommended Posts

Na pewno słyszeliście o sytuacji w Budapeszcie. Przyznam że właśnie przetarłem oczy ze zdumienia na wieść że:

Demonstranci zdołali uruchomić radziecki czołg T-34 z wystawy uzbrojenia używanego w 1956 r. Według portalu internetowego Index kierował nim węgierski weteran tamtych wydarzeń. Czołg, który obsiedli młodzi ludzie, ruszył w stronę policjantów, ale po kilkuset metrach stanął i policja go odbiła"

Ale jaja ... !

Link to comment
Share on other sites

Wtedy Węgrzy walczyli z ruskimi i rodzimą bezpieką,

A teraz walczą z własnym rządem.

To jednak nie to samo, bo wtedy zaczęło się na wieść o Polsce i walka poszła o niepodległość i wolność narodową.

Teraz na Węgrzech nie ma wojsk sowieckich. Najwyżej premier - świnia. I póki co nie używa się ostrej amunicji a gumowe naboje.
Link to comment
Share on other sites

A na tej stronce można zobaczyć video jak potwór T-34 szaleje wśród tłumu ... rozwala np. przystanek tramwajowy. Swoją drogą nieźle musiał ten weteran sobie radzić, żeby po tylu latach tak śmigać starym czólgiem.

http://index.hu/politika/belfold/zsemle061024/

Link bezpośrednio do video:
http://mf.index.hu/belfold/okt23_tank.mov
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dodam do tego ciekawostke. Chyba z dwa lata temu ujawniono fakt ze slynny Imre Nagy skazany na smierc w Budapeszcie po tych wydarzeniach w swej mlodosci byl w plutonie egzekucyjnym cara Mikolaja II. Byl jako zaufany czlonek partii.Fakt ten byl starannie ukrywany i Nagy zostal bohaterem narodowym ale zostal skazany na smierc przez swoich poprzednikow w innej formie juz jako NKWD.
Link to comment
Share on other sites

Z Imre Nagym rzeczywiscie tak bylo,ostatnio na wykladzie o tym mialem. Niedawno ogladalem program o wydarzeniach z 1956 i jeden z Wegrow opowiedzial ciekawa rzecz, ze nie ktorzy radzieccy zolnierze,szczegolnie o azjatyckich rysach twarzy pytali sie ludzi w ktorym kierunku jest Reichstag i gdzie sa ci faszysci.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information