Skocz do zawartości

Schrony SGO Narew


victor

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam, chciałbym poruszyć ciekawy temat a mianowice niedokończone i planowane umocnienia w pasie działania Samdzielnej Grupu Operacyjnej Narew" we wrześniu 1939. Z tego co się zorientowałem a może się mylę bo człowiek to taka istota, że nikt chyba w Polsce nie zajmuje się tym tematem dogłębnie tj. nie szuka sie i nie kopie, fotografuje, mierzy etc. np. płyt fundamentowych pod nie wybudowane Polskie schrony. Idąc za namową wielkiego pasjonaty i znawcy tematu kolegi kaponira otwieram ten watek ku uciesze forumowiczow i ciekawości przeokrutnej.

Niech pojawią się fotki płyt fundamentowych, nieskończonych obiektów, zdjęcia z września znane i mniej znane
  • Odpowiedzi 486
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano

Na początek... miejsce fundametu schronu bojowego typu urban" - jednostrzelnicowy w okolicy m. Jankowo Młodzianowo - odcinek obrony Nowogród" - 33 Łomzyńskiego Pułku Piechoty

Napisano

Płyta po odkopaniu, widoczne jeszcze zbrojenie którego nie udało się rozszabrować przez autochtonów i innych zbieraczy... lekcja poglądowa jakby żywcem z instrukcji saperskiej". Zanczy się zdjęcie RTG schronu hehe :))

Napisano
Z tego co pamiętam jest to ostatni obiekt w linii obrony Nowogrodu, są jeszcze ślady po dwóch już nie istniejących ale bioroących udział w walce.. nastepne schrony to juz pod Ostrołęką
Napisano
Dobry wątek panie victor,
poprosimy o więcej zdjęć niedokończonych schronów ,
a może jeszcze gdzieś w głębi Polski są jakieś przez was , forumowiczów namierzone fundamenty tzw. niedokończonych etonów"
pozdrawiam
wymoderowano
i również pozdrawiam serdecznie
uben


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 23:53 03-03-2013
Napisano

dokladnie...o betonach:) ale Pawełku mam nadzieję że nie zpomniałeś o moich sortach:):):) mundurowych.
A to fotka z Wizna,zupełna świeżyzna,mam nadzieje/znowu nadzieję/ że koledzy mnie za to nie p....szą:):)

Napisano

A to płyta z odcinka Jednaczewo - te domy w oddali to właśnie ta meiejscowość. Są jeszcze dwie ale dość głęboko w gruncie, jak sie potwierdzi to b edziemy kopać.

Napisano

A tu ciekawostka konstrukcyjna tzn tajemica budowlana hehe, jak to ludzie o niewielkim wzroście i małych stopach beton ubijali (tak to wtedy było rozmiary coś około nr 39-40)

Napisano
Czyniąc eksploracje wokół naszych umocnień udało się nam potwierdzić fakt, że przy budowie schronów ciężkich wspomagano się koleja wąskotorową. Potwierdziły to rlacje mieszkańców z okolicy oraz metalowe podkłady kolejowe.
Napisano
No ładnie panowie , żeby w 39r. Linia Obrony Odcinka Środkowej Narwii była ukończona tak jak należy włącznie z pełnym wyposażeniem schronów to Heinz Wilhelm Guderian wraz ze swoim XIX Korpusem, składającym się z 2. i 10. DPanc - nawet by wacka nie przecisnął ;)
Napisano
Ale zagadką jest to że większość wykopanych przez nas podkładów siedziała na głębokości ponad 20cm.pod powierzchnią ziemi i to pionowo a nie poziomo?!?
Napisano
Kiedyś kolega Sura na forum Gorączka Fortyfikacji opisywał, że udało mu się znaleźć 2 płyty fundamentowe pod jednostronne urbany. Może też podzieliłby się jakimiś zdjęciami i lokalizacją?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie