Skocz do zawartości

sturmgewehr 44


to17071990

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
A kolega Korbaczewski zaprezentował wersję luksusową dla strzelających zza węgła i ukrycia :)

Naturalnie wyżej zapodane foty to z prywatno-domowych zbiorów :)
Napisano
Faktycznie G3. Czymże jest siła sugestii ;-)
Rzeczywiście Sturm zapoczątkował nowy rodzaj broni strzeleckiej - karabin szturmowy, zwany też w innej klasyfikacji karabinkiem szturmowym. Przy czym Stg 44 był też pierwszym karabinem szturmowym na nabój pośredni. O ile Układ Warszawski przyjął (dobrowolnie - he he) jako standard nabój pośredni 7,62x39 wz. 43, to NATO przez długi czas, aż do wojny wietnamskiej używało wyłącznie karabinowy nabój 7,62x51, będący nieco osłabionym nabojem Springfielda 7,62x63. Dopiero na podstawie doświadczeń z Wietnamu standaryzowany został w NATO belgijski nabój pośredni SS109 5,56x45. Do tego czasu podstawowe karabiny państw zachodnich strzelały nabojem 7,62x51.
Sam G3 jest o tyle ciekawy, że wywodzi się wprost z hiszpańskiego karabinu CETME, który zaraz po wojnie został opacowany do niemieckiego naboju pośredniego 7,92x33 i pod presją" Amerykanów został dostosowany do naboju karabinowego. Dlatego też G3 jako jedyny spośród karabinów automatycznych działa na zasadzie półswobodnego zamka z rolkami ryglujacymi, tak jak w CETME. Rozwiązanie to jest rozwinięciem pomysłu polskiego inżyniera Edwarda Sztekego (spotkałem się też z pisownią Stecke), który skonstruował karabin samopowtarzalny wz.1938 S. Karabin ten był konkurencyjny dla karabinu wz. 1938 M inż. Józefa Maroszka.
Jeśli coś pokręciłem, proszę o sprostowania, gdyż pisałem z głowy, czyli z niczego".
Pozdrowienia - Szarubek
Napisano
rodzina w sensie że sa bardzo podobne w części pomiędzy kolbą a magazynkiem. ale czy sprawy związane z działaniem zamka są też na tej samej zasadzie skonstruowane (z powyższego wynika że G3 jest inny).
Zdjęcie tego G3 pochodzi z Imperial War Museum, czy to znaczy że z braku magazynka własciwego wepchnęli jakiś inny który nie pasuje?
Napisano
A to ci!
Skąd u Mudżaheddinów, Sadrystów lub innych Talibów taka broń? I jak zaopatrują się w nietypową, bądź co bądź amunicję?
Magazynek w G3 może pochodzić (jesli to Imperial War Museum) z karabinu L1A1, czyli brytyjskiego licencyjnego FN FAL (różnił się od oryginalnego belgijskiego brakiem przełącznika ognia, strzelał tylko ogniem pojedynczym, czyli faktycznie był karabinem samopowtarzalnym), ale to tylko przypuszczenie. Jeszcze parę lat temu gwardziści przy Pałacu Buckhinghamm pełnili wartę z takimi karabinami, teraz stoją z 5,56x45 karabinkami L84 w układzie ull pup", które do funkcji reprezentacyjnych nie nadają się ni cholery...
Jeśli chodzi o mechanizmy broni, to taka sama jest ogólna zasada działania, czyli przeładowanie poprzez odprowadzenie części gazów prochowych przez boczny otwór w ściance lufy. I na tym kończą się podobieństwa. Inne są rozwiazania budowy zamka, suwadła, mechanizmu spustowego, obecnością lub brakiem (jak w AK 47) regulatora gazowego, jak również zastosowano różne sposoby ryglowania. Paradoksalnie można powiedzieć, że to właśnie G3 wywodzi się wprost od Stg 44, pomimo różnic w budowie, gdyż jego pierwowzór - CETME - został skonstruowany po II wojnie światowej w Hiszpanii przez niemieckich konstruktorów. Oni to właśnie, bazując na doświadczeniach z wojny, stwierdzili że broń strzelająca słabszym nabojem nie musi być ryglowana i wystarczy zamek półswobodny. Wystarczyło połączyć to z pomysłem Edwarda Sztekego, zastosować podobne rolki ryglujące, jak w MG 42 i tak powstał CETME. Potem zaś, aby skonstruowaną przez siebie broń sprzedać, należało dostosować ją do jakiegoś powszechnie stosowanego naboju, jakim był w tym czasie (i jest dotąd) 7,62x51 NATO. W wyniku takiego kompromisu powstał G3.
Pozdrowienia - Szarubek
Napisano
Droga na Bliski Wschod szla via Czechoslowacja ---> Balkany ---> Izrael i potem reszta regionu.

A ammo albo z wojennych/powojennych (np DDRowskie)zapasow, dostarczane razem z bronia albo nowa produkcja.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie