Jump to content

Sturmgepack und Koppeltaggestell in 1939


Recommended Posts

Panowie chciałem założyć wątek dotyczący kontrowersyjnej sprawy użycia we wrześniu 1939 przez Wehrmacht szelek bojowych i ramy szturmowej.Wielu twierdzi ,że zwykli szeregowcy w ogóle tego nie używali.Jednak sprawa wygląda inaczej.Owszem ,w śladowych ilościach typowe szelki bojowe otrzymywali podoficerowie i oficerowie.Zwykli żołnierze praktykowali (albo raczej otrzymywali takie rozkazy) odczepiania szelek od plecaków i mocowania do nich menażki i zrolowanej celty. Widać to na kilku zdjęciach z września ,które prezentuje. Nie rozwiązana pozostaje jeszcze sprawa ,czy celta i menażka były podczepiane do sturmgepack'a czy bezpośrednio do szelek plecaka.Niestety nie można tego wywnioskować ze zdjęć. Proszę o wstawianie zdjęc z września 1939 ,które potwierdziłyby moją wersję.

Pozdrawiam
Albert
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply
to może niech toś z Was pokaże to na przykładzie- szeleczki od plecaka, menażka, zelta, tak zeby wizualnie i w widoczny sposób to ukazać, bo ja sobie tego wyobrazic nie potrafię... ;-)

O szelkach do plecaków sierściuchów" mówicie? w jaki sposób mieli do nich żołnierze przymocować wyposażenie?
Link to comment
Share on other sites

Ja mam nadzieję, że na drut tego nie wiązali 8-|

A na tym zdjęciu, gdzie żołnierze idą przełamanym mostem- tam mają zelty założone tak jak Rosjanie koce- po przekątnej- ktoś wie, jak to sie dokładnie spinało taką zeltę, żeby tak wyszło?
Link to comment
Share on other sites

Generalnie oni nie musieli nic przedluzac ,bo regulowali sobie trokiem pomocniczym szelek plecaka.Rzecz w tym w jaki sposob mocowali menazke do gornej czesci szelek ,bo celte do trokowe pomocniczych mozna bylo przymocowac za pomoca trokow ,ktore przetyka sie przez D-ring szelek.

Co do zdjecia z przełamanym mostem to celte mocowalo sie do paska od puchy maski gazowej ,ale w jaki sposob tez nie wiem.Trzeba pokombinowac.Zolnierze szturmujacy Westerplatte mieli min. tak zalozone celty(Widoczne to jest an zdjeciach przy murze We-platte)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information