Skocz do zawartości

Sowieckie Bazy w PRL i RP


Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś z kolegów pomoże mi znaleźć szczegółowe informacje na temat sowieckich baza na terenie Polski.Głównie to w rejonie dolnośląskiego (ale jak ktoś ma info z innych rejonów będę zobowiązany).
Potrzebna informacja na temat baz w Trzebieniu pow.Bolesławiecki.
Pozdrawiam.!!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zginol mi adres :(
Bylo w necie takie opracowanie- siakas chyba praca magisterska goscia na temat wszystkich baz lacznie z kryptonimami, jednostakami i czasem ich stacjonowania
jest taki serwis militarny w sieci- tam ci odpowiedza na tego typu pytanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J-23 nie ma wiarygodnych danych dotyczacych tych jednostek i nigdy nie były one znane nikomu z naszych i nigdy ich nie poznamy . Ruski cywil pracujacy w adminstracji koszar przy ulicy Chojnowskiej nie mógł bez specjalnej przepustki dostać się do koszar przy ulicy Złotoryjskiej
Rejon Bolesławca - bardzo prawdopodobne że gdzieś w okolicy składowano glowice jądrowe (bo konwencjonalne nie istniały do tych rakiet) Polska brygada Artylerii Rakietowej w Bolesławcu wyposazona była w piekne rakiety na pięknych samochodach ale nie posiadała do nich głowic tylko atrapy wypełnine betonem- glowice prawdopodobnie były w poblizu gdzies u ruskich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Bolesławieckiej BR to główne wyposarzenie to Kuby, oraz Strzały 1,2, oraz ZSU.Rakiety etonowe" inaczej szkolne.Rakietówka z Bolesławca i Jeleniej Góry wchodziły w system dyżurów bojowych WOPK pozniej OPK.
Co do składowania głowic A" to będzie prawdopodobnie Trzebien (jadąc od Bolesławca pierwsza baza magazynowa AR po prawej stronie)Mjałem okazje ogladać ja po opuszczeniu AR kiedy to przejmowana była przez naszych z Żagania.System jej zabezpieczenia robil wrażenie.Wyjasniam iz 28 lat służyłem w WP i czegos podobnego nie widziałem a byłem w wielu jednostkach WP i AR na terenie kraju.Od kolegi kolejarza wiem iż eszelony (czasie wyjazdy) z Trzebienia były w calości obsługiwane przez ich obsługe.Wysyłane były omijając duże miasta.W rejon załadunku nie była nawet dopuszczana ŻW.
W tej bazie spotkałem duze ołowiane kule (dzielone na pól z zawiasami) do przechowywania czegos", można bylo spotkać pełno skrzyń z jakimiś niemieckimi napisami jak i roczikami 1940-41.Pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oława - byłe niemieckie koszary Batalionu Strzelców Krajowych, jednostka wojsk lotniczych obsługująca pobliskie lotnisko w Marcinkowicach jak nie pomyliłem.
Teraz w Koszarach i Kasynie oficerskim są mieszkania prywatne a na terenie magazynów składnica i serwis sprzętu rolniczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Nie wiem czy chodzi o ten sam wybuch -ale była kiedys taka sprawa w okolicach Przemkowa -ruska suka" z Krzywej zgubiła bombe lotnicza i zdmuchnęła dwa gospodarstwa rolne - strat w ludziach nie było -opisywała to ówczesna prasa -ruscy wszytko odbudowali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Przemkowa to są dwie wersje:
1) 1988r odpalono w te wieś 2 rakiety. Owszem strat ludzkich nie bylo lecz sporo materialnych. Wbuch zniszczył instalacje wodno-kan. oraz inie wysokiego napiecia (co spowodowało takie przepięcie ze ludziom w domach sprzęty elektryczne popaliło).

2) 19 maj 1988r w dległości 300m od osiedli mieszkaniowych Przemkowa spadły 2 bomby - bez strat w ludziach i bez powaznych strat materialnych.

Po zdarzeniu z Mig 23M i jego locie do Belgii, ruskie chyba jakies odszkodowanie wypłacili ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie