Skocz do zawartości

Kuźnia polowa w II RP


revolt

Rekomendowane odpowiedzi

Ksklodo - możesz podesłać to zdjęcie na priva w jak największej rozdzielczości? makul11@wp.pl
schemat działania jest generalnie ten sam bo nawet widzę bęben dmuchawy. Na allegro koleś wystawiał w tygodniu polski bęben - tylko ze tamten był niejako mocowany na stałe-w mojej jest składany.
Czy ktoś wie gdzie można zdobyć schemat takiej kuźni?
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
A mnie interesuje sprawa podków i haceli, gdzie były przewożone?? Swego czasu trafiłem na wrześniu miejsce gdzie było wysypane dużo haceli, oprawione podkowy(z hacelem) mniejsze a troche dalej większe, jak od koni artyleryjskich"... Czyżby kowal sie rozbroił??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie interesuje sprawa podków i haceli, gdzie były przewożone?? Swego czasu trafiłem na wrześniu miejsce gdzie było wysypane dużo haceli, oprawione podkowy(z hacelem) mniejsze a troche dalej większe, jak od koni artyleryjskich"... Czyżby kowal sie rozbroił??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
czytałem w najnowszej książce Pana Słupczyńskiego że całe dodatkowe wyposażenie dla zaprzegu końskiego armaty ppanc wz. 36 było przewożone w skrzyni, przy jaszczu. Tak więc drogą dedukcji wnioskuję że dla zaprzęgów również było to wiezione gdzieś w skrzyniach. Natomiast dla oddziałów konnych - prawdopodobnie w taborach.
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro o kuciu mozwa to czesem trafia sie podkowa... wiadomo przynosi szczeście ale czy ktoś zastanawiał się czy mozna rozpoznać podkowę kawalwryjską czy wojskową od cywilnej która zgubił jakoś koń w lesie np 30 lat po wojnie?

Bedę wdzieczny za wskazówki bo wierze że znalałem podkowę kawalerrujską ale dowodu nie ma...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikesz, można rozpoznać.Jeżeli jest w dobrym stanie to nawet powinny być bicia huty produkującej surówki. W muzeum śląskim w Katowicach jest dość spora kolekcja podków wojskowych.Może przemo1920 by się wypowiedział :)

Większe ilości sprzętu i części zamienne" do kopyt były przewożone w taborach.Natomiast ułani, bodajże w jukach, mieli na wyposażeniu zapasowe podkowy i resztę osprzętu (hacele,podkowiaki) wożone w podkownicach.Poza tym w każdym plutonie był podoficer podkuwacz.

GEBHARDT, oto wymiary kuźni:
górny blat 73x35 cm.
wys. 84cm.
palenisko 30x23 cm.
śred.koła zamachowego 58cm.
śred.wiatraka w obudowie 40cm.

Udanego modelu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miszka7-1 napisał:
Natomiast ułani, bodajże w jukach, mieli na wyposażeniu zapasowe podkowy i resztę osprzętu (hacele,podkowiaki) wożone w podkownicach" - tak było wcześniej, ale nowa Instrukcja noszenia, troczenia i pakowania wyposażenia w kawalerii" z 1938 ulżyła koniom i części zapasowe" miał podkuwacz (ciut przy sobie) a reszta w taborze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam, to mój debiut na tym szacownym forum, więc mam nadzieję, że to co napiszę bedzie odpowiadało tematowi. Chodzi o rzecz bardzo pokrewną, o którą już ktoś w tym wątku pisał wyżej, a mianowicie o samą podkowę. Czy spotkaliście się z LITĄ podkową, to znaczy PEŁNĄ, a nie tylko w postaci pałąka dookoła kopyta? Trafiłem na coś takiego, na dodatek prawdopodobnie jest to kowalska niedoróbka, ponieważ ma tylko 3 nieukończone otwory na mocowanie oraz brak jednego z końców, co sugeruje, że podczas pracy ten właśnie kawałek kowalowi odłamał się i rzecz nie nadawała się do dalszej obróbki. Ale to już pomijam, chodzi o sam fakt podkowy jak podeszwy, z pełną, żeliwną połacią, tak jakby pod całe kopyto. Pytałem już osoby związanej z końmi (ale nie historyka) i sugerowała ona dwie możliwości: albo jest to podkowa korekcyjna (przy np. krótszej nodze, ale chyba dawniej by sę w takie rzeczy nie bawiono, chyba że bardzo cenny koń?) lub podkowa do b. ciężkich prac, np. do zaprzęgu artyleryjskiego. Stąd moje dzisiejsze tu zalogowanie i pytanie: czy konie w zaprzegu artyleryjskim miewały takie lite, pełne podkowy? Jeśli tak, to jaki to może być okres? Spróbuję wstawić zdjęcie, tylko że obawiam się, że to co zmieściło mi się na innym forum, tu może być za duże, więc w razie czego wstawię później. Będę wdzięczny za odpowiedź. PS: Podziwiam zapał w restaurowaniu starej kuźni. Super.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, skoro o kuźni i podkowach... To czy taka LITA podkowa mogłaby być użyta w zaprzęgu artyleryjskim??? Ta jest nieukończona przez kowala (trzy zaczete otwory i... kowalowi pękła przy pracy, odpadło jedno zakończenie). Czy coś o tej podkowie mozecie powiedzieć? Przy okazji: Gratuluję zapału jesli chodzi o restaurowanie polowej kuźni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam wszystkich mam takowa kuznie polowa zaklady wojskowe radom 1938 nazwa seryjna wulkan to polska kuznia napedzana za pomoca korby
po zlozeniu podstawy wyglada jak skrzynka o wymiarach w przyblizeniu 1mx60cmx40cm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Kuźnie z napędem na pedał zawsze kojarzyły mi się z polskimi. Nie wiem jak wyglądała produkcja (kto był producentem) ale bardzo możliwe że były przejmowane z państw zaborczych a wraz z przejęciem zakładu produkcyjnego (który np. znalazł się w granicach Polski) weszły jako standardowe wyposażenie.
Moja jest austriacka, malowana w kolorze khaki. Nie wiem jak dokładnie z napędem ale czekam na odpowiedź od producenta w tej sprawie.
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Chyba powiem że jestem genialny!:) Udało mi się znaleźć 2 foty z moim rodzajem kuźni na wyposażeniu armii austro-węgierskiej.
Dodatkowo okazało się że napęd raczej nie będzie ręczny ale nożny. Tylko nie wiem jak było łączone koło zamachowe z wiatraczkiem turbiny. Może jeszcze coś uda się znaleźć.
makul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie