Skocz do zawartości

Totenkopf" pod Siedlcami


ChrisFly

Rekomendowane odpowiedzi

Pod koniec lipca 1944 sowiecki 11KPanc stoczył pod Siedlcami ciężką bitwę z oddziałami dywizji Totenkopf".
Załączony kadr z niemieckiej kroniki pokazuje to wydarzenie, była to wieś na zachód(?) od Siedlec. Niemcy zniszczyli tam przynajmniej 3 czołgi IS i z 5 T-34.
Nie jest wykluczone, że dzisiaj są to już przedmieścia Siedlec.
Zdaję sobie sprawę, że na podstawie tego zdjęcia trudno będzie rozpoznać ale może ktoś z Was wie o jaką wieś chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ostatnio w Tygodniku Siedlceckim z okacji rocznicy wyzwolenia miasta,byl obszerny artykol dotyczacy bojow wokol Siedlec,pancernych walk.Wiem ze sporo spalonych skorup stalo po wojnie w na polach w okolicach miejscowosci Zdany.Np jedna ze spalonych Panter(wraz z zaloga) byla na rogu przy dzisiejszej szkole nr 7.
Sam temat jest bardzo ciekawy,szczegolnie dla Siedlczan.Z tego artykolu wynika ze jedna z wiekszych potyczek miala miejsce w rejonie Borek(podejzewam ze chodzi o Borki Siedleckie).Trzeba pamietac ze tylko droga na Sokolow byla otwarta z miasta dla Niemcow,ktora to wlasnie chciano przeciac aby calkowicie pozbawic oddzialy ucieczki z miasta.Czy moglbys podac mi nazwe tej kroniki i moze gdzie ja mozna obejzec?
Aha arykol ten jest jeszcze dosc ciekawy z jednego wzgledu,autor podaje z imienia i nazwiska dowodcow niemieckich oddzialow ,kto i kiedy poszedl w ktorym kierunku i kto spowrotem wrovcil do miasta przebijajac sie juz przez pierscien radziecki,pustoszac ich szeregi.
Jak narazie samo zdjecie nie bardzo mi cos pokazuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!
Ale miejsoowość Zdany są na wschód od Siedlec .Jak pisze ChrisFly wies ta leży na zachód od Siedlec. Kto się walnoł ? Niedaleko Wsi Zdany są też jest miejscowości Borki - Wyrki, Borki - Kosy, i Borki - Kosiorki.
Zdany leżą przy krajowej dwójce łatwo trafić. Kierunek na Moskwę.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Msz racje nie zauwazylem/zle przeczytalem post kolegi ale cytat z tego artukolu napisanego przez Pana Edwarda Kopówkę :
....Wracajacy z Mordow w nocy 27 lipca napotkali na pierscien okrazajacy.Niemcy zaatakowali i przebili sie do miasta,niszczac przy tym az 11 czolow radzieckich nie ponoszac wiekszych strat".
No i teraz gdzie ta potyczka miala miejsce jak sadzicie,cos kiedys obilo mi sie o uszy ze w okolicach wsi Wyczolki przy korycie rzeki Liwiec.Czesc tych jednostek mogla przeciez odbic przez Krzymosze ,Tarcze na Zbuczyn wiec tez na Zdany .To sa tylko moje domniemania,tak sobie kombinuje.Co do Borek ,to wiem ze sa wlasnie z tamtej strony tez Borki(Kosiorki ,Wyrki itp)
Jednak wydaje mi sie ze chodzi o Borki Siedleckie.
Co do zachodniej strony Siedlec to tylko chyba wchodzi w gre potyczka dzisiaj praktycznie w rejonie miasta---ul Zytnia.Od strony cmentarza brzebijalo sie do ulicy Sokolowskiej 11 czolgow radzieckich ktore to praktycznie zostaly zmiecione , unieszkodliwione ,ugrzezly na polach podmoklych(atak sie nie powiodl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz jeszcze raz przeczytalem ten artykol i z niego wynika /wprost jest napisane ze 11 Korpus Pancerny w dniach 27 i 28 lipca w rejonie wsi Borki uderzyl caloscia swoich sil na miasto.Walki te byly szczegolnie zaciete.To by sie czesciowo pokrywalo z tym co pisze kolega na temat zdjecia.Tylko ktore to Borki?Borki Siedleckie sa na polnoc od Siedlec naowmias Borki Wyrki,Kosy Paduchy i tym podobne ,leza tak jakby na polodniowym wschodzie od Siedlec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Odsyłam do magazynu MILITARIA XX WIEKU. W numerze 3(maj-czerwiec) opisane są walki dywizji Totenkopf" w interesującym Cię miejscu w dniach od 24 lipca do 1 sierpnia.
..Łącznie w dniach od 27 do 31 lipca zameldowała/dywizja Totenkopf/ o zniszczeniu piećdziesięciu dziewięciu czołgów radzieckich w tym pięciu IS-ów. Batalion Panter stracił aż 22 czołgi.."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mój adres: zubiked@poczta.onet.pl
Można go znaleźć po zalogowaniu klikasz na użytkownika( kto napisał - posta do wątku, na niebiesko)i powinno ci sie pojawić.
No nic, to jeszce raz prosiłbym o skan tegoż artykółu.
Dzięki z góry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za odpowiedzi.
Moja sugestia co wioski na zachód od Siedlec opatrzona była dużym znakiem zapytania tak więc nie przejmujcie się nią zbytnio.
Kadrów z kroniki wymienionej przez grubasa jest wiele ale za każdym razem są to dość bliskie plany i ciężko coś charakterystycznego z nich wybrać co ułatwiło by identyfikację. Zresztą, jak to w kronikach, poszczególne ujęcia mogą być dowolnie zmontowane i nie muszą odnosić się do jednego miejsca i czasu.
Teoretycznie wszystkie wymienione przez Was miejsca mogą wchodzić w grę, łącznie z dzisiejszymi Borkami Siedleckimi, które w 1944 r. nosiły nazwę Borki.
Pod te właśnie Borki wbiły się klinem sowieckie wojska i ich położenie widoczne jest na niemieckiej mapie sztabowej z dn. 29 lipca.
No nic, spróbuję się przyjrzeć pozostałym kadrom z kroniki i ustalić kto się na nich znajduje. Ponieważ istnieje opis położenia oddziałów Totenkopfa" z dnia 28 lipca to może tą drogą da się ustalić o jakie miejsca może chodzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Siedlce wg. ogólnej koncepcji miały tylko opóźniać ruch w kierunku Bugu i Warszawy.
2. wraz z zagrożeniem sił w rejonie Brześcia zmieniono plany przygotowując miasto do obrony, (wprowadzono siły pancerne)
3. w czasie działań pod łosicami, mordami - Rosjanie odcieli kierunek warszawski w rejonie Mińska
4. próba wejścia do miasta od południa trafiła na silną obronę w rejonie przejazdu kolejowego.
5. silne ataki ze wschodu i południa i pozostawienie połączenia kolejowego na pn. (kier. Małkinia) miały na celu osłabienie sił niem.
6. przełamanie" obrony nastąpiło w czasie ataku z pn. wschodu poprzez wyjście na pn. i pn.zach przedmieścia.


Straty rosyjskie: wersja I 112 czołgów", wersja II 52 czołgi".

Następna linia obrony przedmoście" nurskie rej Ryteli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce Żołnierze zagłady" napisano że cyt.Dywizję "Totenkopf wraz ze Spadochronowo-Pancerną Dywizją"Hermann Goring podporządkowano odtworzonej 9 Armii i rozmieszczono pod Siedlcami,ok. 80 km.na wschód od Warszawy,na głównej szosie prowadzącej do miasta."
Tam broniły się przez 4 dni przed nacierającą sowiecką 2 Armią Pancerną.Nazwy żadnych wsi w okolicach Siedlec nie wymieniono.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChrisFly cos musi byc na rzeczy jednak z tymi Borkami Siedleckimi.To co teraz napisze nie jest calkowicie sprawdzona informacja,co wiecej nawet nie pamietam skad to slyszalem wiec raczej trzeba luzno" potraktowac to co teraz napisze.Chodzi o to ze na stawach w okolicy Toporka (W sumie blisko od Borek) podobno staly zniszczone wlasnie IS-y. Byc moze czesc kadrow moze byc z miejscowosci Purzec kiedys Purzyce,tak gdybam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się trafić na ten artykuł w ygodniku siedleckim"(pozdrawiam agnieszkę)
Właściwie to część jest przedrukowana z Militaria XX wieku". Ale jest kilka cennych informacji, np. Ruscy weszli do miasta od strony Grabianowa dzisiaj przedmieścia Siedlec . Niedawno przejeżdżałem tą okolicą zatrzymałem sie w lasku (...) w okolicy Wiśniewa. Rany boskie jaki zryty teren i okaleczone drzewa. Czyżby tam też były walki pancerne ?
Mi z kolei wydaje sie że fotka ta była zrobiona we wsi Żytnia (nie mylić z trunkiem) dlatego ponieważ troszeczkę popytałem się historyków którzy uzasadnili tym że taka ekipa jak np filmowcy propagandowi czy fotograficy nie musieli być na linii ognia by zrobić materia. A Żytnia była w niedalekiej odległości o Siedlec i po ataku sowieckim można było zrobić tam propagandowe zdięcia zniszczonych maszyn wroga. Bo tak właściwie to na zdięciach widać jedynie płonące zabudowania bezpośredniego kontaktu z wrogiem nie uwieczniono.
A tak przy okazji ma pytanie. Co z tymi uszkodzonymi czołgami się stało 59 T-34 i Panterami. Czy może do wojska należało uprzątnięcie terenu, czy z kolei wraki zostały pozostawiane na pastwę dzieciaków i złomiarzy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Zubinek chyba cos w tym jest co piszesz.Mam przed soba artykol ze zdjeciami /kadram z filmu.Jezeli dysponujesz tym czasopismem ( a chyba tak),popatrz na okolice na zdjeciu gdzie siedza Niemcy na zdobycznym T34(zdjecie wieksze jeszcze na stronie z artykolem) .W prawym rogu widac spalone drzewo no i kawalek zniszczonego jakiegos czolgu.Popatrz teraz na kadr z numerem 79 ,82,83 ---tojest to samo drzewo.I teraz ,ten czolg T34 ze zdjecia o ktorym wspomnialem na poczatku to przyjechal w to miejsce czy moze zostal wlasnie tam znaleziony/zdobyty(podobno porzucony) .Gdyby tak bylo to wiemy z innego zrodla ze atak wlasnie w kierunku ulicy Zytniej nie powiodl sie a dwa czolgi sie wycofaly w tym jeden zostal porzucony.No i jestesmy w domu.Kadry od 59 do 84 zgodnie z artykolem pochodza z tego samego miejsca.Patrzac na ta serie zdjec na kilku widzimy charkterystyczna jakas tabliczke na slupie,co ciekawe widac ja z par stron(tyl przod).Dlatego bede stawial teze ze jest to ulica dzisiejsza Żytnia lub Piaskowa .No wlasnie a skad informacja o wsi Zytnia,to ciut dalej.Zawsze mnie astanawialo wlasnie w ktorym miejscu od Piaskowej probowali Rosjanie sie przebic ,czy w okolicy dzisiejszego ronda w kierunku na akademiki czy moze blizej Piaskow Zamiejskich.
Moze z innej ciut strony dzisiaj zidentyfikowalem na 90 procent inny kadr.Mianowicie chodzi o kadr z numerem 33,bedzie to przejazd w Przygodach .Z tamtej strony przejazdu jest droga na Krzeslin.Bylem dzisiaj w tym miejscu i co ciekawe jak sie dobrze czlowiek przyjzy temu zdjeciu ,to w tle po drugiej stronie nasypu kolejowego widac słup chyba energetyczny(dokladnie jego czubek).Oczywiscie słupa dzisiaj juz nie ma ale znalazlem miejsce gdzie musial staC,zostal sciety a kawalek ok 20cm jeszcze wystaje z ziemi.To bedzie na bank to miejsce .Ufff ale sie rozpisalem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Западнее города Седлец наши войска овладели городом Калушин, а также с боями заняли более 30 других населенных пунктов, в числе которых Нивиска, Земаки, Чарновонж, Сенна, Слухоцин, Грошки и железнодорожные станции Кошевница, Мрозы. Наши войска взяли в плен командира разбитой 73-й немецкой пехотной дивизии генерал-лейтенанта Франек вместе с его штабом.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
A ja, z uporem maniaka, ponownie odeślę Was do magazynu MILITARIA XX WIEKU. Tym razem do najnowszego nr.6 (listopad-grudzień), w którym to bardzo dokładnie opisano walki dywizji Totenkopf" o Siedlce w dniach 29-30 lipca.
W numerze tym również krótka relacja z Naszej walki ze StuG-iem IV w Grzegorzewie.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
było: A do pozostałych: kadr zamieszczony przez ChrisFly pochodzi z niemieckiej kroniki propagandowej "Die Deutsche Wochenschau z 17 sierpnia 1944 nr 738..."

winno być:A do pozostałych: kadr zamieszczony przez ChrisFly pochodzi z niemieckiej kroniki propagandowej "Die Deutsche Wochenschau z 17 sierpnia 1944 nr 728..."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie