Skocz do zawartości

lotnisko niemieckie obok Strzelec Opolskich


damianSO

Rekomendowane odpowiedzi

Do Pana Stella i Dudzina!!!
Zainteresowałam się losami mojego rodzonego dziadka Mars Stanisław ur.wg Panów 15-03-1906r strz.73pp izm.29-02-1940.
Chcę Panów poinformować, że moja babcie Franciszke Mars powiadomiono ją o śmierci męza dokumentem firmowym obozu w 1940r. Zadnej więcej informacji na temat śmierci męża nie dostała.Mój tata poszukiwał grobu ojca przez PCK ale odpisano że nie znaleziono miejsca pochówku.Nie posiadam żadnych zdjęć ani dokumentów po moim rodzonym dziadku a jestem jego jedyną wnuczką ponieważ jego żona wyszła powtórnie za mąż w 1942r. za przybranego brata mojego dziadka i zawiści pospalał wszelkie pamiątki i dokumenty.
Z innych zródeł wiem ze mój dziadziuś został zastrzelony jak uciekał z obozu a nie na grużlice.Mam świadka.
Jak tata miał około 20 lat przyszedł do niego Pan Paluch żeby ojca nie szukał ponieważ On był świadkiem jego śmierci.Mój dziadek po wiadomosci że urodził mu sie syn (Mars stanisław 25-02-1940) podjął decyzje o ucieczce razem własnie zPanem Paluch który był jego kolegą z miejscowości Branic koło Krakowa.
Proszę o podanie żródeł skąd Panowie czerpią informacje na temat losów mojego dziadka urodzonego w Mogile syna Stanisława i Anny Mars .Wg Panów informacji poszukiwałam dzisiaj na Prandoty 9 grobu Stanisława Marsa nie umiano go odnależc.Beata44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 6 months later...
  • 1 month later...
Najlepiej uderzać bezpośrednio do zarządu cmentarza moga mieć więcej informacji

http://maps.google.pl/maps/place?client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official&channel=s&hl=pl&lr=&um=1&ie=UTF-8&q=cmentarz+strzelce+opolskie+plan&fb=1&gl=pl&hq=cmentarz&hnear=Strzelce+Opolskie&cid=9655762331296621825
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Uzupełniono info co do Pana Mars Stanisław, na stronie www.straty.pl jest już informacja,wystarczy wpisać w wyszukiwarkę.
Źródło: Sygnatura: 20398 - oryginalna kartoteka jeniecka I
Polski Czerwony Krzyż
Wprawdzie jest przekłamanie - miejsce śmierci szpital Gr. Strelitz Kraków, nie Kraków tylko obecne Strzelce Opolskie
Co do powodu śmierci, Niemcy znani byli z przekręcania faktów zwłaszcza w obozach i KL. Gruźlica i zapalenie płuc to standardowe powodu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się dodatkowe dane
nazwisko KUKUKA
imię Mieczysław
data urodzenia 1912-03-20
miejsce urodzenia Zawiercie
data śmierci 1939-09-07
jeniec wojenny zginął
miejsce śmierci Gr.Strehlitz
miejsce pochówku cmentarz Gr.Strehlitz
dodatkowe informacje Na karcie jest data 14.10.1940
Źródło: Sygnatura: 20398 - Oryginalna kartoteka jeniecka I
Polski Czerwony Krzyż
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zawirowanie wracamy do nazwiska
nazwisko LESZCZYŃSKI
imię Antoni
data śmierci 1939-09-10
Źródło: Autor: Barbara Affek-Bujalska i Edward Pawłowski
Tytuł: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej. T. 5, jeńcy i internowani
Miejsce wydania: Pruszków
miejsce pochówku C. Strzelce Opolskie, Polska

Nic więcej o tej osobie nie wiemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nazwisko BENDKOWSKI
imię Jan
imie matki Rozalia
data urodzenia 1913-12-15
miejsce urodzenia Radzionkow

Źródło: Polski Czerwony Krzyż
jeniec wojenny zginął
data śmierci 1939-09-04
miejsce śmierci Strzelce Opolskie
miejsce pochówku cmentarz katolicki Strzelce Opolskie
dodatkowe informacje szeregowy, poległ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nazwisko STĄREREWSKI
imię Kazimierz
data śmierci 1939-10-15

Źródło: Autor: Barbara Affek-Bujalska i Edward Pawłowski
Tytuł: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej. T. 5, jeńcy i internowani
Miejsce wydania: Pruszków
miejsce śmierci O. Strzelce Opolskie
miejsce pochówku C. Strzelce Opolskie Polska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie