Skocz do zawartości

lotnisko niemieckie obok Strzelec Opolskich


damianSO

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukiwania powoli posuwają sie do przodu, przeglądając publikację Strzelce Opolskie znane i nieznane" Stanisława Smolenia Wydawca Urząd Miasta i Gminy Strzelce Opolskie ISBN 83-90912-1-7 natrafiłem na informację że w mogile pod pomnikiem spoczywa pięciu piechurów polskich, nie lotników którzy dostali się do niewoli niemieckiej w pierwszych dniach wojny i zmarli w lazarecie w Strzelcach Opolskich. Wyjaśniało by to dlaczego nazwiska nie figurują w spisach lotników polskich.
Dla zainteresowanych str 74
Niestety to jak zarazie jedyny ślad.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Właśnie otrzymałem pocztą elektroniczną odpowiedź na moje pismo do IPN w powyższej sprawie, cytuję treść
Sent: Thursday, February 14, 2008 3:54 PM
To: 'Biuro Edukacji Publicznej'
Subject: RE: witam



Szanowny Panie,

W tej chwili mogę jedynie przytoczyć odpowiedni fragment z publikacji: Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939-1945, Warszawa 1980, s. 494:

„Ul. Opolska Tablica na mogile żołnierzy polskich. W zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu paraf. leży 5 polskich jeńców z września 1939 r. zmarłych w niewoli niemieckiej w latach 1939-40. Napis na tablicy informujący, że są to lotnicy zestrzeleni w bitwie nad Strzelcami jest nieścisły. Ustalono przynależność do jednostki piechoty Armii „Kraków” tylko jednego zmarłego. Przynależność pozostałych czterech – nieznana.”

Jak więc wynika z tego zapisu już co najmniej w 1980 r. wiedziano o tym iż nie są to lotnicy.

W przypadku odnalezienia dodatkowych informacji – dam Panu znać.

Z poważaniem
xxx"
jak widać sprawa rozwojowa dalej proszę o wszelkie info, może kto wie coś na temat tych nazwisk lub rodzin poszukujących swoich bliskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Kolejne otrzymane pismo z Polskiego Czerwonego Krzyża odświeża trochę sprawę ale wprowadza też sporo zamieszania.
Nie będę cytował całej treści otrzymanego pisma a tylko sedno sprawy, w imiennej ewidencji strat wojennych prowadzonych przez PCK figurują:
BENDKOWSKI Jan lat 26, zmarł z ran w dniu 04.09.1939r
KUKUKA Mieczysław lat 26 zmarł z ran w dniu 07.09.1939r
LACZYńSKI Antoni lat 27 zmarł z ran w dniu 10.09.1939r
STAREREWSKI Kazimierz lat 21 zam. żarki zmarł z ran w dniu 15.10.1939r
MARS Stanisław ur 15.03.1906 Mogiła, starszy strzelec 73pp 2 komp. adres rodziny Franciszek MARS Mogiła pow. Kraków - jeniec Stalagu VIIIB - Lamsdorf nr jeńca 7816 zmarł w szpitalu w Strzelcach Op w dniu 29.02.1940r - gruźlica płuc.

Niestety w piśmie zawarta jest informacja że na podstawie Wykazu żołnierzy Wojska Polskiego poległych W 1939 pochowanych na cmentarzach, kwaterach i mogiłach wojennych w Polsce" sporządzonym przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w 1990 r. figurują pochowani w Strzelcach Opolskich
BIENKOWSKI Jan
KUKLA Miecysław
LESZCZYńSKI Antoni
STAREREWSKI Kazimierz
MARS Stanisław

Imiona sie zgadzają, podane są też zgodne daty zgonu za wyjątkiem Stanisława Mars zmarł 1939 r brak innych danych, nie byli poszukiwani przez rodziny.

Pozostaje czepić sie jedynego śladu to znaczy 73 pp, ma może ktoś możliwość sprawdzenia czy w jego składzie nie występują wymienione nazwiska?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczesując informacje o 73 pp natrafiłem na taką stronę

http://spz.info.pl/73pp/8/
na pozycji 137 szeregowych poleglych i zmarłych z ran w 1939 roku występuje szer MARS Stanisław, wprawdzie nie zgadza sie data śmierci /podana 29.02.1939/ co jest raczej ewidentna bzdurą lub po prostu błędem pisarskim, pasowała by natomiast podana przeze mnie wcześniej data 29.02.1940r.
Niestety nie udało mi sie zlokalizować pozostałych 4 poległych.


Mam prośbę, wyszła publikacja o 73 pp

http://merlin.pl/73-Pulk-Piechoty_Leszek-Szostek/browse/product/1,363507.html;jsessionid=30282DF80A1AC814FC6293389C51D0B9.LB1?gclid=CLCPt5PEx5QCFQpatAodrkA0Cw#fullinfo

ma może ktoś do niej dostęp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Przedzieralismy sie przez gestwine, az doszlismy do dolu (wyglada jak lej po bombie), w ktorym znajduja sie otwory do 4 tuneli zmierzajacych w kazda strone swiata. W zalaczniku foto z jednego tunelu (chyba technicznego)- konca nie widac...
W drugim widzielismy gruba, stalowa rure biegnaca prawdopodobnie do bunkra (a raczej jego resztek) znajdujacego sie przy drodze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam chodzę po tym lotnisku od 10 lat i ztego co wiem był tam betonowy pas tylko ludzie po wojnie jak domy budowali to pobrali plyty na domy niektórzy ponoć mają piwnice z bunkrów zrobione bo część domów jest już na terenie starego lotniska. Była też tam szkoła pilotów szturmowych którzy latali na Hs-129 gdzieś to wyczytałem znalazłem tam kiedyś 5 głowic do pancerszreka ale jakieś inne bo miały na końcu gwint na napęd ale o średnicy większej niż kaliber!!ponoć niemcy pod koniec wojny testowali pancerszreki do wystrzeliwania z samolotu ma ktoś może rysunek albo fotę tego bo zrobiłem fotki ale jeszcze zwykłym aparatem i nie umiem wrzucić :( aha tam są dwa lotniska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Pewnie że z wykrywką już tam nie kopie bo nie ma co ale kiedyś to była dobra miejscówa łuski 23mm to worami zwożiłem na skup dziennie min.100kg! a teraz to tylko ogniwa od nich można znależć ale się sypią
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ten dziwny panzerszrek obok browara sory za jakość ale to zdjęcie zdjecia zrobione aparatem na klisze 2001 rok a te po lewej to były jeszcze na nie pojemniki 5 szt wyglądały jak bomba ale rowerem byłem to schowałem i ktoś zapi....ł wszędzie ci złomiarze a bombki były puste tylko zrzarte i się sypały to zostały w ziemi razem z resztą poniżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Tutaj linki do ciekawych artykułów dot.lotników polskich na cmentarzu w Strzelcach Opolskich":
http://www.strzelecopolski.pl/lotnicy-ktorych-nie-bylo-0
http://www.strzelecopolski.pl/wiemy-jak-powstal-pomnik

Poczytać i skomentować!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie